Časopisy

Výběr filtru
Receptář 4/2017

Receptář 4/2017

Jaro je tu ve své plné kráse. Ale zkušení zahrádkáři vědí, že se záplavou květů začíná také kolotoč zahradních prací. Budeme rádi, když vám bude časopis Receptář dobrým rádcem nejen při výběru rostlin, ale také při pozdější péči o ně. Věříme, že v aktuálním, dubnovém čísle, si každý najde to své téma.

V článku Růže – šampionky (8-9) vám představíme 8 růží, které se pyšní cenami z mezinárodních soutěží. A věřte, že tam se necení pouze krása. Milujete bylinky? Pak nezapomeňte, že je Čas setí a sázení (36-38). Zavlažovací truhlíky (16-17) – vám ušetří spoustu času s péčí o rostliny. Co všechno v nich můžete pěstovat a jak dosáhnout největších úspěchů? Rady jak pěstovat jahody i na malé ploše najdete v článku Na záhon i do květináče  (22-23). Váháte, které třešně pořídit? Pak se vám bude hodit článek, který představuje Odrůdy třešní podle ranosti (24-25).

Pondělí Velikonoční letos připadá na 17. dubna. Není tedy divu, že 16 stran tohoto čísla patří velikonočním tipům a trikům. Klára Franc Vavříková připravila inspirativní velikonoční aranžmá, které můžete zvládnout i vy – Cinerarie neboli starčeky (28-29). Zajíček Furoshiki (62-65) – inspirace z Japonska na originální zabalení velikonoční nadílky. Šéfkuchař Petr Stupka nabízí rady a recepty na Sváteční jehněčí (50-53). Nechybí ani recepty na sladké i slané dobroty Velikonoční inspirace (54-57). Recepty čtenářů se tentokrát zaměřily na Jarní zeleninu v kuchyni (58-61).

Ve 4. díle seriálu Přírodní antibiotika (68-69) se seznámíte s křenem selským a jeho využitím. Jak předcházet infekcím močových cest poradí Voda: základ zdraví (60-61).

V dubnovém čísle časopisu Receptář je speciální příloha Čtenáři Receptáře doporučují. Představeno je 20 firem, které získaly od sedmitisícové poroty čtenářů Receptáře ocenění v jednotlivých kategoriích.

Více...

Receptář 3/2017

Receptář 3/2017

S prvními jarními paprsky příroda začíná téměř zázračně ožívat. Můžeme se nejen kochat květy sněženek, bledulí a čemeřic, ale zároveň je nejvyšší čas pustit se do příprav zahradní sezóny. Věříme, že v březnovém čísle Receptáře si na své přijdou jak majitelé okrasných, tak i užitkových zahrad, ale i ti, kteří jsou odkázáni jen na okenní parapety či terasy.

Trávník potřebuje po zimě důkladně provzdušnit. Vyzkoušeli jsme tři stroje, které vám vertikutaci usnadní (50-51). Ne všude se však trávníku daří. Zkuste jej nahratit něčím jiným. Výběr vhodných půdopokryvných rostlin na slunce i do stínu pro vás připravila Daniela Dušková (26-27). Které okrasné keře a jak nejlépe v tomto období ořezat či tvarovat? Praktické rady najdete v článku Klestíme, tvarujeme, množíme (40-43).

Nemůžete se dočkat pestře osázených truhlíků? Poradíme vám, co do nich vysadit v době, kdy je ještě pro muškáty a petúnie příliš chladno: Tři sezony v jednom truhlíku (36-37).

Nevadlec patří k rostliinám, které pěstujeme především pro atraktivní květenství. Oblíbený je i jako sušená květina. Kam a který nevadlec vysadit? (38-39). Pokojové rostliny nemusíme pěstovat pouze v květináči. Růst mohou i zavěšené na niti. Jak připravit mechovou kouli známou jako kodekama? (34-35)

Oblibě mezi majiteli menších zahrad se těší sloupovité jabloně. Poradíme vám nejen jak je sázet a pěstovat, ale nač si dát pozor při jejich výběru (46-48).

Nejlepší recepty na postní jídla pro vás vybral Petr Stupka (62-64). Sedm stran je věnováno velikonočnímu pečení, tedy  receptům na tradiční i netraniční velikonoční dobroty (65-71).

Od ledna 2017 se u nás po několika letech opět šíří ptačí chřipka. Praktické rady pro chovatele drůbeže v případě zjištění nákazy přinášíme na straně 84.

Na své si přijdou i milovníci zdravých potravin. Další pokračování seriálu o superpotravinách vám představí mořské řasy (80). Léčebnou kúru z červené řepy najdete na straně 75.

Redakčním testům jsme tentokrát podrobili 7 přístrojů na přípravu smoothie. Jak si malé či větší přístroje vedly při mixování ovoce a zeleniny? To se dozvíte na stranách 58-61. S tématem úzce článek Jarní očista (82), kde najdete rady pro vhodné kombinace smoothies.

Více...

Receptář 2/2017

Receptář 2/2017

Zima pomalu odchází a je nejvyšší čas se rozmyslet, co letos na zahradě změníme. K tomu jsme se vám snažili přinést co nejvíce inspirace. Postupně se objevují první poslové jara. Talovíny, sněženky a bledule dokáží vytvořit nádherné barevné koberce. Ke slovu se hlásí také časně kvetoucí keře – muchovníky, vilíny (10-11). Pokud takové keře na zahradě nemáte, poradíme vám, které dřeviny si můžete přirychlit doma ve váze (20-21).

Dozvíte se, jak a kdy správně provádět zimní řez révy vinné (33). Milovníci zeleniny se mohou těšit na článek o lahůdkové zelenině (34-35), na spoustu zajímavostí a receptů, kde hrají prim kedlubny (36-37), na své si přijdou i příznivi špenátu a mangoldu (38-39). 

Inspiraci pro zpestření okrasné části zahrady najdete v článku Daniely Duškové Listnaté keře jako solitéry (46-47). Užitečné rady podle čeho vybírat stroje na čištění trávníku připravil Jaromír Malich (50-51).

V redakci jsme otestovali 7 pomocníků pro pohodlnější vaření. Ocení je především ti, kteří by si rádi pochutnali na jídlech, která vyžadují delší vaření, ale i ti, kteří nemají například na chatě či chalupě příliš velký prostor na vaření. Při testování se jeden z redakčních stolů proměnil v kuchyňskou linku, které kralovalo sedm hrnců. Většina byla určena pro pomalé vaření, nechyběly ani multifunkční hrnce a jeden hrnec typu sous-vide, určený pro vaření ve vakuu (54-58). 

Petr Stupka vybral své nejoblíbenější zabijačkové recepty (62-64). Nechybí ani čtenářské recepty, tentokrát na téma syté polévky (65-67). Seriál věnovaný superpotravinám zacílil v únorovém čísle na lněné semeno (76).

Rubrika Pro šikovné ruce připomíná, že se blíží svátek sv. Valentýna. Náramky splétané z bavlněných přízí můžete použít nejen jako náramek přátelství, ale i jako drobný valentýnský dárek, zvlášť, když zvolíte jako hlavní motiv srdce (68). Srdce můžete poskládat i z látkového ubrousku. Vybrat si můžete hned ze tří různých způsobů (69).

Více...

Receptář 1/2017

Receptář 1/2017

Začátek nového roku je i startem dalšího ročníku časopisu Receptář. Při té příležitosti jsme pro vás připravili zbrusu nový grafický kabát. Změna se týká nejen vzhledu titulní strany, ale snažili jsme se časopis co nejvíce zpřehlednit a volbou nového písma zpříjemnit čtení. Receptář nadále vychází v rozsahu 100 stran, na kterých vám přinášíme pestré čtení. 

Leden patří k měsícům, kdy si můžeme od intenzivní práce na zahradě více odechnout a zároveň se můžeme začít těšit na novou sezónu. O to víc nás potěší květy rostlin, které si poradí i s nevlídným zimním počasím, například čemeřice (10-11). I v zimních měsících si můžete vypěstovat vlastní vitaminy. Z čeho, kdy a jak získat lahodné a zdravé klíčky poradí Daniela Dušková (32-33). Dočtete se o výhodách a správném způsobu horkého kompostování (38), nechybí rady pro včasnou přípravu půdy (52-53). Seznámit se můžete i s méně známými druhy šalvějí (40-41), které mohou v létě prozářit vaši zahradu. Nechybí ani články, díky kterým můžete plánovat další zvelebování zahrady. K takovým patří rady jak nejlépe vysadit větrolamy, které váš pozemek ochrání nejen před větrem, ale i mrazem (42-43) nebo inspirace k využití treláži a konstrukcí pro popínavé rostliny.

Pokud uvažujete o nákupu kávovaru, pak nepřehlédněte redakční test. V redakci jsme otestovali 6 kávovarů na kapsle a naše postřehy najdete na stranách 58-61. Nechybí ani oblíbené recepty Petra Stupky, tentokrát věnované kvašeným potravinám (62-64). Čtenářské recepty mají tentokrát společného jmenovatele dietní sladkosti.

Nechybí ani inspirace pro tvořivé: z kukuřičného provázku si můžete vyrobit krabičku na drobnosti (70), za pomoci šablony a barvy vyčarujete z plechovek originální dózy ( 71) a z pozinkovaného drátu zas drátěné košíčky (73).

Nový seriál vám představí superpotraviny, v lednovém čísle se seznámíte s plody kustovnice čínské – goji (78). Po období sváteční holdování tučným pokrmům a alkoholu by měla přijít na řadu zvýšená péče o náš organismus. Poradíme vám, které rostliny nejlépe pomohou s regenerací jater (80-81). Pokud bydlíte v oblasti, kde je úklid sněhu nezbytnou nutností, pak oceníte přehled systémů na odklízení sněhu (88-90).

Více...

Co najdete ve zpravodaji?
Podívejte se na ukázku...

Portál provozuje Tarsago | © 2017 VIZUS & Tarsago | kontakt | Používáme redakční systém Vizus CMS