Liči čínské (Litchi chinensis), dřevina plodící lahodné ovoce, patří do čeledi mýdelníkovitých (sapinaaceae) a pochází, jak druhový název napovídá, z jižní Číny. Pěstuje se však v subtropických oblastech celého světa. Je to strom vysoký 10 m a více, který se může dožít úctyhodného věku − více než 1000 let.

Plody liči mají vynikající, sladkou i osvěžující chuť a podmanivou vůni. Lze je kompotovat, kandovat a dokonce i sušit. Lahodnou pochoutkou jsou však především syrové, samotné nebo v nejrůznějších salátech a exotických pokrmech.

Obsahují více vitamínu C než citrusy, ale i riboflavin, niacin a další vitamíny, minerály, stopové prvky a další prospěšné látky.

Semínko je třeba zasadit včas

Chceme-li si liči vypěstovat sami, vyjmeme z plodu semeno. To by mělo být hladké, černé a velké asi 10x20 mm. Je-li scvrklé či menší, nejspíš nevyklíčí. Ale i zdravé semeno ztrácí již po 3 až 5 dnech svou klíčivost! Proto je hned po vyjmutí z plodu a očistění od zbytků dužniny vyséváme.

  • Osvědčený je výsev naležato do směsi rašeliny a písku v poměru 1:1 zhruba 2 cm hluboko.
  • Udržujeme stálou vlhkost substrátu a teplotu kolem 20 °C. Truhlík lze postavit na radiátor, půda však musí zůstat vlhká.

Za těchto podmínek semena vyklíčí asi za měsíc.

Mladé rostlinky udržujeme ve vlhku a stíníme je proti slunečnímu úpalu, aby se nespálily. První semenáčky vyraší nad zem do měsíce, ale ještě za rok je rostlina s několika lístky poměrně malá.

Pěstování liči

Pokud na rostlině osychají špičky listů, je to způsobeno buď příliš teplým zimováním, nebo příliš prudkým slunečním zářením v letních měsících.

Velikosti stromu liči v domácích podmínkách nedoroste, a bohužel ani nebude plodit. Přesto může být pěknou a zajímavou pokojovou, případně přenosnou rostlinou.

  • Liči pěstujeme v propustné a velmi výživné půdě.
  • Jako subtropická rostlina přezimuje při teplotě kolem 10 °C. Krátkodobě snese i pokles teploty pod 0 °C.
  • Liči je náročné na zálivku, nesnese však zároveň trvalé přemokření.
  • Rostlinu přihnojujeme od konce února až do konce září jednou za 14 dní běžnými tekutými hnojivy pro pokojové rostliny.