Před nákupem je dobré ujasnit si několik věcí. Především to, kde budete přikrývky používat, zda ve starém činžovním domě, na chalupě nebo v sídlištním bytě. Při koupi je důležité myslet také na ty z vašich blízkých, kdo trpí alergií na peří či roztoče, případně revmatickými chorobami. V rodině s malými dětmi se dobře uplatní taková přikrývka, která se dá snadno prát.

Dutá vlákna se liší počtem kanálků

Název napovídá, jak takové vlákno vypadá. Speciálně upravená polyesterová vlákna mají svůj předobraz v chlupech ledních medvědů, které zvířatům umožňují snášet chlad i mrazivou koupel v moři.

Ceny přikrývek z dutých vláken se pohybují zhruba od 300 do 2 500 Kč. Vlákna se totiž liší počtem kanálků: S rostoucím počtem přikrývka více hřeje – a také je dražší. Na tuzemskou zimu postačí výrobky se čtyřmi kanálky, sedm se používá i na spacáky a výrobky určené do extrémních podmínek.

Pro zvlášť zimomřivé se doporučují deky s označením thermo či duo. Vyrábějí se technologií, jaká se používá u spacích pytlů, tedy s tzv. teplými švy a vzduchovými izolačními mezivrstvami. Rozdíl v ceně závisí i na materiálu na povlak a v počtu prošití. Čím více jich je, tím lépe drží přikrývka po vyprání tvar.

Důležité je také to, zda lze výrobek prát v teplotách nad 60 °C nebo dokonce vyvářet. Nejde jen o běžnou hygienu, ale hlavně o roztoče. K jejich likvidaci potřebujete teplotu vyšší než 54 °C, prací cyklus musí trvat déle než 50 minut.

Aby se z přikrývky vyplavily zbytky jejich mrtvých těl a výměšků, má mít pračka dostatečný objem – tedy více než na 6 kg prádla.

Někteří výrobci nabízejí speciálně upravená „protiroztočová“ vlákna, obsahující látky, které brání rozmnožování hmyzu. Další vymožeností jsou speciální dutá vlákna, která napomáhají regulaci teploty a vlhkosti během spánku.

Pokud totiž přikrývka dostatečně neodvádí vlhkost, budete se zbytečně potit a cítit se „ulepení“.

Výrobci se nesoustřeďují jen obsah přikrývek, nýbrž inovují též povlaky. Využívají přitom i moderní materiály obsahující uhlíková vlákna. Ta zachycují elektrostatické náboje vydávané tělem a ionizací je postupně uvolňují do okolí. Likvidují tak statickou elektřinu, která se může v organizmu hromadit, a dokonce skrytě přispět ke stresu!

Některé povlaky se zase upravují extrakty z aloe vera, která pomáhá zvyšovat obranyschopnost a regeneraci pokožky, jiné typy umí pohlcovat pachy nebo odpuzovat komáry. Všechny tyto údaje byste měli najít na visačkách!

Na bolavé klouby

Přikrývky z mykaného ovčího rouna doporučují i lékaři lidem s revmatickými obtížemi nebo poruchami pohybového ústrojí, kteří potřebují „přirozené“ teplo. Ovčí rouno totiž dokáže přijmout až 30 % vlhkosti z okolí, aniž by se nějak změnily jeho tepelné vlastnosti.

Tyto přikrývky se postupem času slehnou asi o 40 % (proto nejsou vhodné na polštáře), nemá to však vliv na jejich tepelně izolační vlastnosti. Dříve se doporučovalo čistit je pouze chemicky, dnes je lze prát na 40 °C, měli byste ovšem použít speciální přípravky s lanolinem.

Už za cenu kolem 2 000 Kč se dají pořídit přikrývky z velbloudí vlny z domácí produkce. Jsou velmi lehké (velbloudí srst je čtyřikrát lehčí než ovčí rouno), v zimě výrazně hřejí, v létě se pod nimi nezpotíte a nemusíte se obávat ani uvolňování lanolinu. Na trhu najdete také přikrývky, jejichž náplň tvoří rouno z lamy s obdobnými vlastnostmi.

Jak se zbavit roztočů

Hojným alergenem jsou exkrementy roztoče, velkého sotva 0,1 až 0,35 mikronu. Zlikvidovat výměšky lze častým praním. Generační cyklus roztočů, jež se živí zejména šupinkami kůže a lupy, představuje pouze 7 až 10 dní! Proto je nutné prát často lůžkoviny, ale čas od času i přikrývky. V porovnání s ostatními částmi bytu je v posteli stonásobně vyšší výskyt roztočů!

Přírodní materiál představuje také čistá bavlna, kterou lze vyvářet. Jako náplň se používá do výrobků určených do hodně teplých místností, protože díky svým vlastnostem příjemně chladí.

Peří ničím nenahradíš?

Tenké a kvalitní péřové přikrývky z prachového peří (obsahují ho až 90 %) a v kvalitní husté sypkovině stojí kolem 3 až 5 000 Kč.

Levnější sice pořídíte třeba kolem 1 500 korun, ale něco za něco — takové deky budete muset dávat čistit, v ložnici bude hodně prachu… Pořád platí, že peří patří k nejčastějším alergenům.

Na druhé straně výrobci tvrdí, že špičkové výrobky se speciální úpravou udrží teplotu dvakrát lépe než běžná ovčí vlna a čtyřikrát v porovnání s dutým vláknem. Dokonce je můžete prát (sušit je ovšem musíte v sušičce!).