Zakrslý králík je plemeno malého vzrůstu s širokou škálou barev, které jsou známé u jiných plemen. Od samého počátku vzniku si získalo u chovatelů velkou oblibu. Za svoji popularitu vděčí zakrslíci své drobnosti a živé povaze. K nejzajímavějším varietám zakrslých králíčků patří lvíček.

Na zakrslé králíčky – lvíčky nedá dopustit chovatel Pavel Lejčar z Houpaček na Písecku. Chová je v několika barevných odstínech. „Zakrslí lvíčkové se od ostatních zakrslíků odlišují hřívou na krku nebo osrstěním zadních končetin.“ Vysvětluje. „Osrstění se u králíčat začíná objevovat až tak ve čtvrtém až šestém týdnu po narození. Je to vlastně odchylka osrstění, která se v průběhu generací zafixovala. U některého králíčka v dospělosti osrstění zesílí, u některého se naopak ztrácí, že mu zůstane pouze chocholka mezi ušima. Tato odchylka je u lvíčků dominantní a prto zůstává zčásti zachována i při zkřížení s normálními zakrslými králíčky “dodává chovatel.

Péče o lví hřívu

Pavel Lejčar chová lvíčky pro radost. Jsou krásní a neobvyklí, ale je s nimi také více práce. Vyskytují se u nich problémy se srstí: delší srst mnohdy plstnatí, a tak se jim musí pročesávat a kartáčovat. Také je třeba častěji čistit kotce.

Především v době línání se musí péči o srst věnovat větší pozornost:

  • Pokud má králíček osrstění pouze mezi ušima nebo na krku, lze ho vyčesávat jednou dvakrát za týden.
  • O bohatší osrstění je nutné pečovat ještě častěji, aby nedocházelo k plstnatění srsti. Kůže pak nemůže dýchat a vzniká nebezpečí plísňového onemocnění. Tato nemoc se může objevit zvláště při chovu králíčků v bytě, kde je teplota mnohem vyšší.

Jednoduchá údržba kotce?

Někteří chovatelé kvůli potřebě udržovat lvíčky v čistotě chovají tato zvířata na roštech. Jenže za jednodušší péči o srst králíčci platí bolestivými otlaky nožiček. Pan Lejčar proto doporučuje nanejvýš rošty z prkének asi pět až šest centimetrů širokých s centimetrovými mezerami, které jsou pro králíčky zdravější.

Jídelníček lvíčka-vegetariána

Pavel Lejčar doporučuje kromě sena, které mohou mít stále k dispozici, nebo zeleného krmiva podávat pouze polévkovou lžíci zrnin na kus a den. Směs zrnin, které dává králíčkům, je sestavena z bezpluchého ovsa, ječmene a granulí s kokcidiostatiky.

Mladí chovatelé často dělají chybu v tom, že zakrslého králíka v mládí, tak v období dvou až šesti měsíců, překrmují. Jejich mazlíček tak nabere hmotnost, které se však už nezbaví. A nadváha mu na zdraví nepřidá. I čerstvé zeleniny je třeba podávat jen trošky a vyhnout se nadýmavým druhům.

Lvíčci nepotřebují zvláštní krmivo, aby měli kvalitní srst. Přesto jim Pavel Lejčar kvůli možnému plstnatění srsti přidává do krmiva olejniny, například semena slunečnice. Ale pozor, pouze menší množství, přibližně 1/5 krmné dávky, protože semena obsahují hodně tuku. Tohle přilepšení aplikuje hlavně na jaře a na podzim, kdy lvíčci línají.

Tip: Nezapomeňme lvíčkům podávat i tvrdý chléb či větévky ovocných stromů, aby si měli na čem brousit stále dorůstající hlodáky.

Zdravotní prevence

Podávání kokcidiostatik je částečnou prevencí proti nemoci králíků - kokcidióze. Nutností je nechat králíčky na jaře naočkovat proti dalším nemocem – králičímu moru a myxomatóze, a to i za předpokladu, že máme doma jediného zakrslíka.

Králíček - mazlíček!

„I přes náročnější péči o srst lvíčky doporučuji i dětem. Jejich líbivost a nevšednost za trochu práce navíc stojí. Samozřejmě že dítě musí dodržovat i další podmínky péče o živého tvora, který má svoje nároky. Výhodou je, že lvíčkovi stačí doma malá klec či venkovní kotec, pokud se pravidelně proběhne mimo něj, a není náročný na objem krmiva. Navíc si zájemce může vybrat zvířátko z velké nabídky barevné škály.“

Pro Receptář napsal Jindřich Spěvák, fotografoval Zdeněk Gorgoň