Češi se opravdu snaží. Aktivně jich třídí odpad na 72 %. V Česku je k tomu vyhrazeno více jak 272 429 různě barevných kontejnerů. Někdo může argumentovat populárním mýtem, že se stejně obsah pečlivě vytříděných odpadků nakonec smíchá dohromady. To se může stát jen ve chvíli, kdy někdo kontaminuje papír, plast, sklo či kartony například větším množstvím komunálního odpadu. Jinak se, ve chvíli, kdy se za odpad na skládkách (či ve spalovnách) platí a je možnost jej zpracovat, míchat odpad ani nevyplatí.

S Vánoci se tradičně doma nakupí potrhané papíry, zbytky z kuchyně i obaly od vybalených dárků. Někdo k „odpadkové dani“ z Vánoc může počítat i pár rozbitých věcí během hektického předvánočního úklidu. Kam dát papír nebo PET láhev je jasné. Kde ale můžeme udělat chybu?

1. Nemáme kontejner na nápojové kartony. Co s nimi máme dělat?

Jsou místa, kde na oranžový kontejner skutečně nenarazíte. Možnosti jsou poté tři: Ačkoliv je na drtivé většině míst červený kontejner určen na třídění elektroodpadu, někde se – snad výrobní chybou – setkáte i s plastovou červenou popelnicí na Tetra Pak. Že u vás není ani ta? Pak obvykle přebírá funkci oranžového kontejneru ten žlutý, na plasty. Než do něj ale obaly vhodíte, podívejte se na jeho popisky. Že jde o sloučený odpad, na něm musí být napsáno i nakresleno. Pokud není, patří Tetra Pak bohužel do směsného odpadu.

2. Kapr a řízky dosmaženy. Co s olejem?

Standardní postup ve většině domácností velí slít tuk do odpadu ve dřezu nebo do toalety. To je ale to nejhorší, co s ním můžete udělat. „Tuk v potrubí ztuhne a zanáší potrubí, což způsobuje jeho nižší průtočnost a v krajním případě i ucpání,“ vysvětlil tiskový mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací Tomáš Mrázek. Ideální je tuk slévat do plastové nádoby. Když ji naplníte, má se tuk odevzdat ve sběrném dvoře. Na mnoha místech se již setkáte také se speciálním kontejnerem.

3. Máme kontejnery na bioodpad. Můžu do nich házet zbytky z kuchyně?

Na to není jednoznačná odpověď. Do bioodpadu můžete přinést slupky z ovoce a zeleniny, čajové sáčky i kávovou sedlinu, listí (třeba i z okoralého salátu) a skořápky od vajíček. Co naopak do těchto malých kontejnerů nepatří, je jídlo (obvykle salát) s majonézou, další zbytky jídel, kosti z masa a oleje.

4. Je pravda, že se nesmí PET láhve vyhazovat i s víčky?

Tenhle rozšířený mýtus má do pravdy daleko. Ale něco na něm přeci jen je – pokud vyhazujete plastovou láhev i s víčkem, nedotahujte ho. PET láhve před vyhozením stlačte, ušetří se tak značné místo v kontejneru.

5. Patří PVC a molitan do kontejneru na plast?

Třetí nejpoužívanější umělá hmota na naší planetě, polyvinylchlorid (PVC), je brán jako další z velké rodiny plastových výrobků. Znělo by proto logicky, že ho můžete vytřídit do plastů. Opak je však pravdou. Molitan, respektive polyuretan, je na tom stejně. Ani ten do žlutého kontejneru nepatří.

6. Když nemohu vytřídit PVC, tak ani polystyren?

A tady je to přesně naopak. PVC a molitan sice patří buď do sběrného dvora, nebo do směsného odpadu, ale polystyren můžete s klidným svědomím odložit do žlutého kontejneru. Zjednodušeně řečeno existují jen dvě výjimky – velmi zamaštěný polystyren, například od skvělého, leč nezdravého oběda, a stavební polystyren, na kterém zůstala omítka. Ten pak směřujte do stavebného odpadu.

7. Zrcadlo zrcadlo, kam tě vytřídím?

Skleničky, láhve a dokonce i sklo z oken. To všechno patří do tříděného odpadu. Ale co se zrcadlem? Je to sklo, ale ne standardní. A do tříděného odpadu bohužel nepatří, stejně, jako například rozbité autosklo.

8. Sbohem, oblíbený hrnečku. Kam patří keramika?

Stačila vteřina a váš oblíbený hrníček je na kousky. Trocha nadávek, špetka nostalgie a teď zamyšlení – dát ho do směsného odpadu, nebo do skla? Tentokrát vítězí směsný odpad. Keramika do skla zkrátka nepatří.

9. Rolička od toaletního papíru a karton od vajec – jasný papír!

Toaletní papír v sobě mívá obvykle roličku papíru, na kterou je namotaný. Není sporu o tom, že je z papíru. Stejně tak je z papíru i obal na vajíčka (samozřejmě, pokud jste je nekoupili v plastovém). Přesto ani jedno zmíněné do papíru nepatří a správné je vhodit je sešlápnuté do obyčejného koše. Proč? Každý papír se dá totiž recyklovat jen sedmkrát. Poté již vlákna nedrží při sobě. A právě tyhle dvě věci bývají „posledním vývojovým stadiem papírové recyklace“. Ale pokud vám někdy ujede ruka a opět je vhodíte do papíru, recyklovaný svět se rozhodně bortit nebude. Pokud nechcete přeplňovat popelnice, máte ještě jednu možnost: přihodit tento odpad (nejlépe roztrhané na menší kousky) do kompostu či kompostéru.

10. Kancelářský odpad – recyklování na celé odpoledne?

Chcete správně třídit? Pak možná trávíte čas tím, že z papírů sundáváte sponky od sešívačky a z obálek s plastovým okénkem tento kousek odtrháváte. Nemusíte, během zpracování papíru dojde k jejich jednoduchému oddělení. Jediné, co musíte při kancelářském třídění udělat, je zbavit obálky s bublinkovou folií jejich „práskací“ části.