Každý jsme sice trochu jinak teplomilný, ale obecně se má za to, že v obývací místnosti by mělo být 21 °C, v kuchyni 20 °C, v předsíni a na chodbách 18 °C, na schodišti 15 °C a nejtepleji v koupelně: 24 °C.

Nízká teplota nám není příjemná a ani nám nesvědčí. V chladnu a ve vlhku se daří plísním, které mohou výrazně narušit imunitní systém.

Větší teplo je ovšem dražší. Už jeden stupeň navíc znamená zvýšení spotřeby energie o 6 %. Spotřebu však můžeme i snížit — volbou vhodného topidla, zateplením a dalšími opatřeními. Některá jsou zásadní a vyžadují velkou investicí, jiná lze uskutečnit snadněji.

Termostatické ventily

Dobrým řešením pro rozumné topení jsou termostatické ventily. Uspoří 15 až 20 %. Návratnost investice je přibližně 1,5 roku. Termostatická hlavice automaticky reaguje na změny teploty v místnosti a přivírá či otevírá průtok. Životnost kvalitních a správně nainstalovaných termostatických ventilů se odhaduje na minimálně 25 let.

  • Vedle ventilů s kapalinovou náplní existují i dražší hlavice s paroplynovou náplní, které reagují na změnu teploty rychleji, a to až o desítky minut dříve.

Izolace stěny za radiátorem

Tepelněizolační kovová fólie nalepená na tenkém pásu pěnového polystyrenu za teplovodní radiátor slouží k úspoře tepla vyzařovaného topným tělesem. Fólie odráží do místnosti 91 % sálavého tepla.

Díky těmto vlastnostem fólie uspoří až desetinu tepla potřebného na vytápění místnosti. Tam, kde nelze regulovat spotřebu paliva, se instalací této fólie zvýší teploty v místnosti o 0,8 až 4,4 stupně.

Silikonové těsnění

V řadě domácností se značná část tepla ztrácí netěsnostmi ve dveřích a v oknech. S dobrým utěsněním lze dosáhnout i lepšího a zdravějšího vzduchu, protože můžeme krátce a intenzivně větrat. Čerstvý chladný vzduch se brzy zahřeje.

K utěsnění oken a dveří můžeme použit různé systémy

  • Polyetylenové těsnění nalepíme na vnitřní stykové hrany křídel.
  • Nejlepší zkušenosti, aspoň pokud jde o kvalitu a životnost, jsou se silikonovým těsněním vkládaným do frézovaných drážek.

Když například dobře utěsníme starší okna a dveře v rodinném domě, snížíme spotřebu energie k vytápění zhruba o šestinu.

Dvojitá a trojitá skla

Úniku tepla zabrání též okna s dvoj nebo trojsklem. Pokud máme kvalitní rám, můžeme vyměnit pouze skla. Pro tyto účely existují různé typy skel, některá jsou opatřena vrstvou mnohonásobně snižující vyzařování tepla.

U trojskel lze nahradit prostřední sklo speciální fólií, která se prodává pod obchodním názvem Heat Mirror. Takové sestavy skel mají asi jedenapůlkrát lepší izolační vlastnosti než obdobná dvojskla.

Zasklená lodžie

V jedno bytovém družstvu v Orlové svého času porovnávali ekonomickou návratnost domů celkově zateplovaných s domy, kde byly pouze zaskleny všechny lodžie. V prvním případě byla návratnost investic spočítána na 26 let, ve druhém do devíti let. Zasklení lodžie přineslo snížení nákladů za otop v jednom bytě až o polovinu.

Lodžii se dá zasklít pomocí lehké konstrukce, jejíž obvodový rám tvoří tenkostěnný uzavřený hliníkový profil. Skla silná 6 mm jsou osazena do zasklívacích profilů, polovina jich je napevno zatmelených, druhá je posuvná. Skleněné tabule, chráněné průhlednou lištou z plastu, pojíždějí po kluzné podložce.

Jiné úspory

Podlahové vytápění je v provozu efektivnější než klasické radiátory zavěšené na zdi. Zvolíme-li automatickou regulaci, budou úspory ještě zřetelnější.

Musíme však pečlivě spočítat náklady a zvážit návratnost; instalace radiátorů vyjde levněji. Do úvahy musíme vzít způsob užívání vytápěných místností. Podlahovému topení trvá poměrně dlouho, než prostor optimálně zahřeje, proto se nehodí do víkendových objektů. Provozně nejúčinnější a zároveň nejúspornější je kombinace systému pod podlahou a systému radiátorů.