Argument, že krb nepatří do moderních interiérů, už dávno neplatí. Pokud si ho budete chtít pořídit do novostavby nebo třeba do rustikálně zařízeného domku nebo chaty, stačí se rozhlédnout po vhodném kousku, který harmonicky zapadne do stávajícího prostoru. Krb lze dnes mít i v bytě. A s trochou nadsázky klidně i v paneláku. Tam je už nutné dobře zvážit konkrétní typ a volbu konzultovat s odborníky. A ideálně i s bytovým architektem, protože vykouzlit mezi panelovou stavebnicí honosný pokoj s krbem už notně zavání kýčem, který namísto okázalosti představí návštěvě do očí bijící nevkus.

Klasický krb aby člověk pohledal...

Krb jako ohniště s velkým obezděným komínem nad sebou je dnes už v podstatě přežitkem. Najdeme ho spíše jako krásné memento na honosnějších horských chatách a v rozlehlých obývácích poněkud naddimenzovaných vil. Ale samozřejmě, pokud toužíte po této klasice, není problém si ji nechat vyrobit i v současnosti. Důležité je správně naplánovat velikosti ohniště a komína. Jde ale o velký stavební zásah, navíc je takový krb náročnější na údržbu. Dnes se proto setkáváme hlavně s krbovými vložkami s regulovaným přívodem vzduchu.

Klasický krb se skládá ze tří částí – ohniště, popeliště a komína. Můžete mít krb otevřený či uzavřený, s komínem i bez něj. Hledisko „užité romantiky“ vám sníží například slídové sklo, za kterým se oheň schovává. Důležitým kritériem pro výběr je palivo. Dřevem či peletkami, které se vyrábějí ze zbytků dřevní výroby, pilin a podobně, nemůžete topit všude. Někde je vhodnější – i nutné – dát před tuhým palivem přednost kapalnému či mít krb plynový. Dobrým kompromisem jsou krbová kamna. Na rozdíl od krbu nejsou pevně svázaná s interiérem a jsou vždy uzavřená. Ke komínu jsou připojena kamnovou rourou.

Krásná podívaná, která nás zahřeje

Pořízením krbu, respektive krbové vložky, do domu nevnesete jen romantiku. Krb se může stát i užitečným pomocníkem. Díky teplovodnímu výměníku vám může přitopit v rámci ústředního topení, nebo ohřívat vodu na mytí. Stačí si dopředu rozmyslet, zda má mít krb hlavně dekorativní charakter, nebo bude i vyhřívat. Ale samozřejmě, tak jednoduché je to jen ve stadiu prvotní idey. Ke zvážení je ještě několik dalších základních požadavků.

Jakých? V první řadě statika. Unese podlaha krb – pokud jste si vybrali bytelnou variantu? Poté ryzí stavařina: Jak vysoko máte sopouch komína? Krbaři doporučují výšku minimálně 2 000 mm a výše. A nevede vám náhodou pod místem, kde chcete mít krb, podlahové topení? To je poměrně velká překážka. Jste s to zajistit přívod vzduchu zvenku? Další rize praktická rozhodnutí již záleží na vašich konkrétních požadavcích.

Můžete vybírat z různých materiálů krbových vložek – provedení bývají litinová a ocelová. První jmenovaná může být jedno či dvouplášťová, vyznačuje se dlouhou životností a při topení vás potěší setrvačností. Ocel vyžaduje vyzdívku, ale zase dosáhnete vyšších teplot při spalování. Na rozdíl od litiny je vhodnější pro moderní interiér. U komínů jako takových můžete volit z nerezových systémů, které mají snadnou montáž a vyplatí se tam, kde nelze vést komín jednoduchým tvarem vzhůru. Zděný komín můžete zvážit do vlastního rodinného domku.

Komín netřeba, stačí bioethanol

Že nemáte komín? Dnes už to nevadí. Pak je pro vás vhodným řešením takzvaný biokrb. Pokud vám ho zhotoví certifikovaná firma, není se třeba o bezpečnost bát. Biokrb funguje na ethanol, což má několik výhod. Kromě snadné údržby (nemusíte ho nechat dohořet a poté čistit ohniště) vám nabízí i výdobytky moderní technologie. Například dálkové ovládání (lze i řiditelné skrze váš chytrý mobilní telefon, takže když dorazíte s partnerem či partnerkou domů, oheň již plápolá), nebo mechanické zapalování.