Ceny energií stále rostou a budou podle všeho stoupat i do budoucna. Investice do úsporných žárovek a spotřebičů, instalace různých chytrých systémů zajišťujících automatické zhasínání nebo vypínání všech spotřebičů ze stand-by režimu, mohou samozřejmě ušetřit ročně desítky korun. Ve srovnání s výdaji za topení (a v létě chlazení) je to ale poměrně zanedbatelná částka. Mnohem výraznější změnu přinese zateplení domu, což je nejrychlejší a nejjednodušší způsob, jak snížit náklady na vytápění a dostat své bydlení do co nejúspornějšího energetického režimu.

Obrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz

Žijte zdravě

V systému MAGMARELAX® najdete i minerální izolaci MAGMARELAX® ECO, která je vyrobená na bázi skelných vláken. Neobsahuje žádná ropná pojiva a díky tomu je krásně bílá.

MAGMARELAX® ECO je plně hypoalergenní, a proto je ideální do rodin s dětmi.

Informujte se o všech možnostech využití minerální izolace MAGMARELAX na www.mojeizolace.cz nebo na telefonu 800 100 533 a získejte zajímavé bonusy.

Problém je, že kompletní zateplení domu, může být velmi nákladné. Zajímavou alternativou, která je v Česku na trhu již několik let, je systém foukané izolace. Ten využívá výkonných strojů (fukarů) k tomu, aby se speciální izolační hmota dostala i do těch nejméně přístupných koutů a štěrbin, kde se jen velmi obtížně provádí izolace jakýmkoli jiným izolačním materiálem. Hadici lze natáhnout do vzdálenosti 100 metrů a do dvacetimetrové výšky. Velkou výhodou tohoto systému je poměrně krátký čas nutný k realizaci zateplení, a samozřejmě i nižší náklady. Výsledky jsou přitom velmi dobré.

Plochá střecha i betonový strop

Když se řekne foukaná izolace, často narazíte na řadu předsudků. Kvůli svým technologickým vlastnostem se přirozeně nehodí úplně pro všechny příležitosti. Protože v době aplikace jde o tekutou hmotu, která rychle tuhne, lze foukanou izolaci využít všude tam, kde je potřeba izolovat vodorovnou plochu. Skvěle se tak hodí například u dnes tak populárních plochých střech. Moderní domy samozřejmě počítají s tepelnou izolací přímo v projektech, ale zejména u starších plochých střech (ale i u těch z relativně nedávné doby) je obecně špatná či vůbec žádná tepelná izolace. V létě se proto interiér přehřívá a v zimě je naopak chladněji z důvodu úniků tepla. Tomu lze zamezit aplikací foukané izolace MAGMARELAX® do dutiny ploché střechy. Stačí mít revizní otvor nebo ho lze během realizace vytvořit.

Stejně dobré výsledky lze dosáhnout i u betonového stropu, kde se většinou nafouká izolace na magmarelaxové bázi přímo na povrch stávající podlahy. Tam, kde není potřeba podlaha, ale je nutné dostávat se například ke komínům, se ukotví revizní lávky. Tím lze velmi dobře zamezit úniku tepla například do nepoužívané půdy a zateplit tak i domy s klasickou sedlovou střechou. Pokud je potřeba tzv. pochozí podlaha, lze s pomocí stropního systému MAGMARELAX® poměrně jednoduše vytvořit podhled. Tím se nejen vyrovná stávající podlaha, ale vytvoří se zároveň dutina pro foukanou izolaci s minimálními tepelnými mosty.

Nebojte se trámů

Při úvahách o izolaci domu se většina lidí intuitivně zaměřuje na střechu. Pokud ovšem není půda využívána k bydlení a není vytápěná, je mnohem efektivnější izolace dutého trámového stropu. Otvory pro izolování dutin jsou relativně malé o šířce 30 až 40 centimetrů. Je to velmi rychlé, technicky jednoduché a účinné řešení, kdy stačí odklopit několik prken v konstrukci stropu a díky tlakovému foukání se následně vyplní dutiny až do 5m.

Velmi dobrou alternativou je foukaná izolace i v případě vazníkových střech. Tento typ střešní konstrukce je velmi oblíbenou variantou střechy jak rodinných domů, tak komerčních hal. Nevýhodou při využití izolací skládaných z desek nebo rohoží je velké množství detailů, což je velmi pracné a mnohdy fakticky nemožné kvalitně izolovat. I z tohoto důvodu je skvělou volbou foukaná izolace, která i v konstrukci s

řadou prvků vytvoří celistvou tepelněizolační vrstvu. Pokud není možné z nějakých důvodů izolovat strop – a vlastně nezáleží na typu konstrukce střechy – lze vytvořit tepelněizolační podhled. Sice to trochu sníží světelná výška místnosti, ale může to být zajímavé řešením tam, kde není možné izolovat nad stropem.

Obytná střecha nebo půdní vestavba? Začněte revitalizací

Pokud chcete půdu, která byla až doposud jen skladem harampádí, začít obývat, je třeba nejprve provést revitalizaci střechy. Střechu a podkroví musíme vnímat vždy jako celek. Provede se výměna tepelné izolace střech a výměna střešní krytiny.

Střešní krytina a jiné součásti střechy, kterou jsou v dobrém stavu, vracíme zpět na střechu, takže neutrácíte zbytečné peníze navíc. Pomůžeme namontovat a vyměnit střešní okna. Nastavením výšky profilu krokví zvyšujeme vrstvy izolace na doporučené hodnoty. Dále doplňujeme střešní pláště o vhodné doplňky. Vybudujeme příčky a podhledy v podkroví včetně dokončovacích prací. A na vše je používáno výhradně nejkvalitnější materiál.

Při všech variantách aplikací nevzniká odpad ani zbytky izolace. Vše probíhá bez hluku a za plného provozu domácnosti bez nepořádku. Vše je hotovo za pár hodin a hned už šetříte asi třetinu nákladů za energie.Více zde.