Existuje nepřímá úměra mezi klesajícími teplotami a stoupajícím zájmem o vytápění. Podzimní měsíce, ať jsou jakkoli krásné nebo sychravé, vždy vyvolají diskusi na téma vytápění. Rádi bychom vám dnes podrobněji představili teplovzdušné rozvody, které lze napojit na krbové vložky a krbová kamna a zároveň s nimi systém teplovzdušného vytápění.

Dva systémy teplovzdušného vytápění

Pro vytápění tohoto typu se využívají dva systémy. Tím prvním je nucený, druhým samotížný systém. Při nuceném systému vytápění dochází k rozvodu tepla prostřednictvím ventilační jednotky. Ta potřebuje k zajištění chodu připojení k elektrickému proudu. Jakmile vzduch dosáhne teploty nastavené na termostatu, zapíná se ventilátor. Doporučovaná délka jedné větve od ventilátoru k ústí je do 10 metrů. Samotížný systém je založen na skutečnosti, že teplý vzduch z kamen stoupá vzhůru a tudíž není ventilátor potřeba.

Věnujte pozornost výběru krbové vložky

Teplovzdušné krby mají dvě části. Těmi je vždy krbová vložka a její obestavba. Ve spodní části je nasáván od podlahy chladný vzduch, který se uvnitř ohřívá a následně se dostává ven v horní části krbu. Z pozinkovaného plechu nebo hliníkového potrubí se vyrábí kulaté anebo čtyřhranné rozvody tepla. Dále bude potřeba zajistit krbové mřížky, ventilační talíře, termostat a ventilátory. Zvláštní pozornost věnujte výběru krbové vložky. Zvolíte-li vložku s nízkým výkonem, nevytopí dům. Zvolíte-li vložku s příliš vysokým výkonem, místnosti snadno přetopíte. Výběr krbové vložky proto vždy konzultujte s odborníkem.

Výhody teplovzdušného vytápění

  • Nízká pořizovací cena
  • Jednoduchá instalace
  • Pohodové vytápění
  • Systém nemůže zamrznout (na rozdíl od teplovodního vytápění)
  • Vhodné k vytápění prostor, které nejsou přes sezónu vytápěny trvale

Nevýhody teplovzdušného vytápění

  • Vyšší hlučnost a prašnost
  • Vysoušení vzduchu v místnostech
  • Přenos pachů a zvuků přes průduchy (tomu lze částečně zabránit využitím vzduchových filtrů a izolace rozvodů)

Krbová kamna a principy vytápění

Také krbová kamna jsou určena k tomu, aby po domě rozváděla teplý vzduch. Pracují-li kamna na principu tlačného teplovzdušného vytápění, mají ventilátor umístěn ve spodní části kamen. Tlačný ventilátor nasává z místnosti studený vzduch a následně jej vhání do mezipláště a odtud do teplovzdušného výměníku. Ohřátý vzduch vycházející zadní částí, je veden přes dvě objímky. Na ty se dají napojit větve teplovzdušných rozvodů. Následně skrze potrubí vytápí vzdálenější místnosti. Uzavírací mřížkou umístěnou v přední části kamen lze regulovat přívod ohřátého vzduchu do rozvodů. Další možností je vybavit krbová kamna odtahovým systémem s tažným krbovým ventilátorem. Ventilátor se umístí nad kamna a napojí na teplovzdušné vývody spotřebiče. Prostřednictvím ventilátoru je teplý vzduch nasáván do potrubí a odtud přiváděn do místností. V místnosti je celý systém ukončen buďto mřížkou se žaluzií nebo ventilačním talířem.

S jakou částkou počítat?

Cenové rozpětí týkající se teplovzdušného systému vytápění je široké. Ve většině případů naštěstí odpovídá cena kvalitě. Minimální cena za krbovou vložkou začíná cca na 25 tisících Kč. Maximem za krbovou vložku je pak částka okolo 250 tisíc Kč. Obvykle se nakupují krbové vložky za ceny mezi 80 až 100 tisíci Kč. Takovéto krbové vložky nabídnou jak dlouhou životnost, tak dobré hoření.