Pro někoho je to tak trochu kýč, pro jiného vysněný interiér. Tak či onak, styl v duchu jihovýchodní Francie, konkrétně Provence, učaroval již statisícům lidí. Je prodchnutý vůní levandule, bílou barvou v kombinaci s levandulově fialovou a krémovými odstíny. Na většinu obyvatel i jejich návštěv působí útulně. Styl francouzského venkova připomíná v lecčem dobu vladařů Ludvíka XV. a XVI. Kombinuje v sobě samostatné kusy, velké celistvé obývákové stěny tu nemají místo. Nábytek je natřen světlou barvou, ve vybavení pokoje nechybí praktické polštářky. Nejtypičtějším materiálem je dřevo, konkrétně z ořešáků. Při zařizování tohoto interiéru se nemusíte omezit jen na bílou, krémovou a fialovou. Patří sem i pastelově modré odstíny či tlumená jarní zelená.

Bílé stěny, křiklavá pohovka

Pokud vám provensálský styl přijde moc dívčí či kýčovitý, bude se vám možná líbit minimalismus. Interiér v tomto stylu obsahuje co nejméně nábytku, ne však na úkor pohodlnosti či funkčnosti. Dominuje jedna barva – obvykle bílá či šedivá – které se podřizují stěny i většina užitného nábytku. Jeden, maximálně však tři solitérní kousky poté dotváří celek a strhují na sebe pozornost. Může jít například o netradiční sofa v krvavě rudé barvě, nebo moderní velkoformátový obraz na zdi, který hýří barvami. Pokoj v minimalistickém stylu doplňují jednoduché dekorace v neutrálních barvách – například kameny.

…A proč to nedáte do lišty?

Najdou se i tací, na které je Provence i minimalismus stále moc. Touží po ryzím studeném designu. Pak je ideální volbou industriální styl. Nebojí se recyklovat materiály, přiznává i to, co muselo být dříve skryté. V industriálně zařízeném bytě často nechybí originální nábytek. Na mnoho lidí přesto celý interiér působí studeně až neútulně. Je to pochopitelné, obvykle vévodí stavařská stěrka, beton je namísto jeho maskování vystaven na odiv, cihly nepotřebují omítku. Bytem se plazí roury, které by se jindy majitelé snažili za každou cenu nacpat do zdí, podhledů nebo do lišty. Ani zde není mnoho nábytku. Vede volná plocha, ostřejší tvary a praktičnost. Namísto závěsů jsou na oknech jen žaluzie, na podlaze najdete koberec jen výjimečně, a pokud ano, tak jen kusový.

Vzpomínky na africké slunce

Imponuje vám tmavé dřevo? Pak není ani jeden z předchozích interiérů pro vás. Zkusit můžete třeba etno styl, který nechává stěny jemně oranžové či dožluta a místnosti vybavuje mahagonem (či jeho barevnou imitací). Teplé barvy evokují africké slunce. Židle mohou mít vyplétání, sedat se dá i na červené polštářky. Hodí se sem dřevěné dekorace a samozřejmě, pokud jsou k mání, suvenýry z cest.

„Páni! Kde jste to sehnali?“ „ To už tu bylo…“

Retro jde stále víc do módy. Ta věta zní možná paradoxně, ale je to tak. Móda se točí stále dokola, s interiéry to může být podobné. V 90. letech a na konci tisíciletí se většina domácností snažila zbavit nábytku typického pro minulou éru, aby vybavila obývák velkými pohovkami a odlehčenými skříňkami a závěsnými moduly místo těžkých almar. Nyní řada mladých domácností hledá po bazarech a inzerátech to, co končilo v kamnech či na skládkách. Zařízení retro interiéru, pokud budete míst štěstí, tak může být úplně zdarma. Anebo, pokud toužíte po novém nábytku, značně připlatíte. Novodobý styl „Brusel“ rozhodně zalevno není…

Srdečné pozdravy na sever

Světle šedá, bílá, jemný pastel a sem tam něco výraznějšího. Řeč je o skandinávském stylu. Prostoru vévodí linie, a přestože zde najdete řadu dekorativně vyhlížejících předmětů, interiér stále působí odlehčeně, bez čehokoliv zbytečného. S nábytkem se i zde šetří, zato fantazii se nechávají o něco víc pootevřená vrátka. Celkový koncept prostor se schválně narušuje nesourodými předměty – třeba rozdílnými židlemi a jinak barevnými podsedáky. Skandinávský styl kombinuje – ryzí přírodu (kameny a dřevo) s různými kousky nábytku se světlým nátěrem. Patří sem i v menší míře kusy z neopracovaného dřeva. Pozor, ať nesklouznete až k rustikálnímu stylu. Tenhle odkaz na francouzský a anglický venkov dřevem naopak překypuje.