Typickým příkladem nevhodného šetření na rozměrech dveří se staly příliš úzké vstupy do koupelen a WC s dveřními křídly v šířce 60 cm. Do projektů i svépomocných řešení se zlozvyk rozšířil patrně vinou panelákových jader vyráběných sériově. Nešvar se pak přenesl i na stavby či do rekonstrukcí některých rodinných domů.

Současná norma vyžaduje průchozí šířku minimálně 70 cm, ale rozhodně neudělá nikdo chybu, když si i do koupelny pořídí dveře široké 80 cm. A to nejen kvůli případnému úrazu a belhání o berlích.

Podobně je to s výškou dveří: 197,5 cm určuje norma, ovšem výrazně vyšší dveře (210, 220 i 230 cm) se začínají stále častěji objevovat zejména v novostavbách. Interiéru dodávají nejen více světla a eleganci, ale také usnadňují manipulaci s nábytkem.

Typy dveří

Podle způsobu otvírání lze dveře dělit na otočné, posuvné, kyvné či lamelové.

Lamelové a posuvné dveře ovšem mají jedno společné: Zvukově ani tepelně příliš neizolují.

Ty posledně jmenované mají dvě varianty: harmonikové a skládací. Zatímco první zasahuje při zavírání do obou místností, druhá pouze do jedné.

Otočné dveře lze vybírat v provedení polodrážkovém (falcovém) nebo bezpolodrážkovém (neboli bezfalcovém). Ty druhé mají i tzv. bezpolodrážkovou zárubeň, která vytváří jednu rovinu s dveřním křídlem. Je to elegantní a moderní řešení, které však má dvě úskalí: instalaci, která vyžaduje určitou sílu příčky (aspoň 8 cm), a také cenu: Závěsy k tomuto typu jsou výrazně dražší než klasické panty.

  • Rozlišení jednokřídlých dveří na otočné vlevo a vpravo vychází z umístění pantů u dveřního křídla otevíraného směrem k pozorovateli: Na které straně panty jsou, o takový typ dveří jde.

Dveře posuvné jsou konstruovány buď na zeď, nebo do stavebního pouzdra.

Zatímco varianta určená k zavěšení na zeď znamená snadnou instalaci bez stavebních úprav, s posuvnými dveřmi do zdi je třeba počítat již v projektu, nebo se pustit do stavebních úprav. Například do vybourání části původní příčky a následnou instalaci dveřního pouzdra, což však často vyžaduje zpevnění příčky překladem.

  • Problém může nastat u slabších příček, minimum je totiž 10 cm. I tak lze v těchto případech použít pouze dveře celoskleněné nebo rovné plné; pro prosklené dveře je potřeba příčka o síle minimálně 12 cm.

Posuvné dveře šetří místo, zejména se osvědčily v úzkých předsíních a všude tam, kde by otočné provedení komplikovalo provoz. Na trhu se objevilo i dveřní pouzdro, na které lze (například v chodbě) věšet klidně i skříňky.

Do stavebního pouzdra lze použít dveře jednokřídlé, dvoukřídlé, a to buď od sebe, či na jednu stranu za sebe. Do jednoho pouzdra mohou zajíždět i dvě samostatná dveřní křídla (třeba dveře do koupelny a WC). Posuvné dvoukřídlé dveře se otevírají zpravidla synchronně do stran.

Ceny

Dveřní pouzdro pro jednokřídlé dveře stojí kolem 8000 Kč, pro dvoukřídlé dveře se šířkou 120 cm kolem 10 až 12 000 Kč, k tomu je však nutné připočíst cenu křídel a madel.

Pozor při montáži dveřního pouzdra!

Ukotvení pouzdra do stěny vyžaduje nízkoexpanzní pěnu, nikoli standardní, ta by se mohla rozpínat a deformovat bočnice pouzdra. Po omítnutí pouzdra je nutné použít síťku (perlinku), aby omítka nepraskala. Jestliže potřebujete do blízkosti zárubně umístit vypínač, je to možné. Elektrická krabice může být totiž přímo ve stavebním pouzdru.

Dýha, dřevo, laminát, či sklo?

Pro rodiny s dětmi nebo tam, kde lze počítat s výraznějším mechanickým namáháním, doporučují výrobci dveřní křídla s povrchem z CPL laminátu (středotlakého). Je jen nepatrně dražší než fólie, zato lépe vypadá. V kombinaci se sklem a zasklívacími lištami v provedení broušený nerez vypadá až luxusně.

Dýha nebývá tak odolná, zejména pokud je z měkčí dřeviny, například z olše nebo z javoru. U dýhovaných křídel se často používá kombinace se sklem a zárubně ve shodném provedení.

Dveře z masivního dřeva se používají hlavně na chalupách či v rustikálně laděných interiérech.

Důležitá je i kvalita zárubní

Kdo mění dveře a má doma kovové zárubně, měl by investovat i do nových zárubní, a to nejen z estetických důvodů.

Staré kovové zárubně bývají často zdeformované, panty tzv. unavené, protiplechy mohou fungovat jinak, protože před lety se používaly jiné typy zámků. Kovové zárubně snižují kvalitu zvukové izolace, hrozí problémy se zamykáním, při velkých deformacích i průvan. Umístění pantů v zárubních starých 30 či 40 let nemusí odpovídat jejich umístění ve dveřních křídlech.

Kovové zárubně není nutné demontovat, stačí použít tzv. obložkové zárubně. Jen pozor na to, aby po rekonstrukci zůstala dostatečná průchozí šířka i výška. Obložky oba rozměry sníží o několik centimetrů.

Obložkové zárubně se vyrábějí nejčastěji z dřevotřísky, která je odýhovaná. Montáž je rychlá, provádí se až po dokončení ostatních stavebních prací, a to včetně výmalby, obkladů a položení podlahové krytiny.

Další možnost představuje „skrytá“ zárubeň, která je v jedné rovině se stěnou. Jde o obložkovou zárubeň pro bezfalcové dveře se skrytými závěsy. Její součástí je kontrazárubeň z kovového profilu, jež se instaluje již při stavbě.

Kolik zaplatit

Ceny dveří se velmi liší podle výrobce a materiálu. Nejlevněji nakoupíte v hobby marketech a stavebninách již hotové dveře, ceny fóliovaných dveřních hladkých křídel začínají pod tisícovkou — bez zárubní i kování. Rozhodně se však vyplatí investovat třeba trojnásobek u specializovaných výrobců. Právě proto, že dveře mají sloužit dlouho a spolehlivě a uchovat si i svůj dobrý vzhled.

Designové dýhované dveře na míru s kvalitním kováním a zárubní mohou stát až 20 000 Kč. Velmi slušné dveře s moderním designem se ovšem dají pořídit včetně zárubně i za polovinu.

Sklo jako trend

V poslední době se stále častěji objevují celoskleněné dveře a k nim kovové zárubně. Používá se na ně kalené sklo o síle 8 mm i více, které má v porovnání se stejně silným obyčejným sklem pětinásobnou odolnost vůči nárazu. Sériově vyráběný komplet skleněného křídla a kovové elegantní zárubně lze v akcích pořídit i kolem 10 000 Kč.

Sklo může být čiré, ale také pískované, gravírované a podobně, nejčastěji se používá tzv. satinato, které sice propouští světlo, ale zachovává intimitu. Moderní technologie dokonce umožňují zatavit mezi dvě skla třeba pruh látky, takže lze sladit závěsy na oknech s dveřmi.

Foto archiv firem