Přestavujeme koupelnu

Pokud nezasahujeme do nosných zdí, nepotřebujeme k rekonstrukci koupelny ani stavební povolení ani ohlášení. Tím ušetříme nejen spoustu papírování, ale především času. Ten bychom naopak měli věnovat pečlivé přípravě projektu a výběru stavebních materiálů, sanity a zařizovacích předmětů — bez ohledu na to, zda rekonstrukci zadáváme celou odborné firmě, nebo se do ní pustíme částečně či zcela svépomocí. Co všechno bychom si měli předem pečlivě rozmyslet?

Budeme měnit půdorys?

Častým přáním je zvětšení plochy stávající koupelny. Toho lze často docílit posunutím některé nenosné příčky, znamená to ovšem také to, že místo jedné rekonstrukce nás budou čekat dvě, tedy přestavba koupelny i dotčené místnosti, což se jistě prodraží.

Kam s pračkou

Někdy získáme více prostoru jednoduše jen tím, že z koupelny vystěhujeme velkou pračku a zabudujeme ji například do kuchyňské linky, předsíňové stěny či komory. Není–li to možné, měli bychom se poohlédnout po novém modelu s menší hloubkou nebo po pračce s horním plněním, které zabírají méně místa než pračky plněné zepředu.

Spojení s toaletou

Víc místa může přinést spojení koupelny s toaletou, ne vždy je ale vhodné. Pokud v bytě bydlí početnější rodina, je lepším řešením samostatné WC; to by ovšem v každém případě mělo být vybaveno malým umývátkem.

Podle architekta a designéra Michala Janků, specialisty v oboru koupelen a koupelnového vybavení, si lidé často neuvědomují, že spojením koupelny s toaletou ztrácejí jednu příčku, na níž lze umístit skříňky a vytvořit další úložné prostory, které bývají v malých bytech velkým problémem.

Optické zvětšení prostoru

Koupelnu dokážou opticky zvětšit velká zrcadla (ta navíc pomohou vyřešit výškové rozdíly mezi jednotlivými členy rodiny) a vhodné osvětlení, které prostoru dodá příjemnou atmosféru. V koupelně by mělo být nejen centrální stropní svítidlo, své osvětlení by mělo mít i zrcadlo. Na trhu jsou k dostání i zrcadla, které už mají osvětlení zabudované. Zvláště v malých koupelnách je vhodné zvolit zrcadla se speciální fólií proti zamlžování, která nám navíc ušetří pracné leštění.

Rohové mínusy

Poměrně častým omylem je domněnka, že vana nebo umyvadlo umístěné v koutě místnosti ušetří spoustu prostoru. Pravda bývá opačná.

Výběr umyvadla a jeho umístění

Kolem umyvadla v koutě chybí místo na odkládací plochy i na případné umístění skříňky. Kout sám o sobě omezuje i pohodlný přístup k umyvadlu. Mnohem lepší volbu představují asymetrická umyvadla: Dobře se hodí i do malé koupelny, a přitom poskytnou dostatek odkládací a umývací plochy díky netradičně umístněné vodovodní baterii. Snadno pod ně umístíme skříňku, čímž vytvoříme další místo pro čisticí prostředky či koupelnové potřeby.

Vana a sprchový kout v jednom

Kvůli úspoře místa dávají mnozí stavebníci přednost sprchovému koutu před vanou. Pro milovníky horkých koupelí, může být dobrým kompromisem asymetrická vana, která je v sedací části široká jako vana klasická a v oblasti nohou zúžená, aby zabírala méně prostoru. Doplněná zástěnou z bezpečnostního skla poslouží pohodlně i pro sprchování.

Bezpečnější baterie

Sprchové kouty a vany se čím dál tím častěji osazují skrytými, tzv. podomítkovými armaturami, jejichž tělo je zabudováno ve stěně, z níž vystupuje jen jejich vrchní pohledová část. Tyto baterie jsou bezpečnější než klasické pákové baterie, o které se můžeme při sprchování či koupeli nechtěně opřít a opařit se.

Instalace tohoto typu baterie není právě snadná: Chromové části armatury se při instalaci baterie do zdi mohou poškrábat, což v nové koupelně nepotěší. Navíc je pro instalatéra velmi těžké dodržet rovinnost. A pokud obkladač například při dorovnávání zdi, nanášení lepidla a obkládání stěn baterii „utopí“ příliš hluboko do zdi, náprava je velmi složitá.

Někteří výrobci proto nabízejí podomítkové baterie opatřené instalačním tělesem (tzv. i– box, R–box apod.). Jsou sice dražší, ale práce s nimi je snazší a čistší, čemuž odpovídá i kvalitnější výsledek díla.

Výběr barev

Často se traduje, že do malé koupelny se hodí pouze světlá dlažba a obkladačky a bílý nábytek. Není to tak úplně pravda. Zvolíme-li například světlejší obklady, můžeme je doplnit nábytkem s dýhou z tmavého dřeva, který působí velmi luxusně.

Při volbě barevnosti dlažby a obkladů bychom neměli podléhat módním trendům; výrazné vzory a barvy se brzy okoukají. Pokud namísto nich zvolíme neutrální nadčasové barvy, jako jsou krémová nebo šedá, vždy je můžeme rozzářit doplňky nebo textilem, naopak to lze jen stěží.

Jednotný styl

Ve snaze ušetřit bychom neměli zapomínat na to, že v malých prostorech jsou důležité všechny detaily. Proto by například sanitární předměty měly pocházet z ucelené kolekce jednoho výrobce. Jen tak máme zaručenou nejen tvarovou, ale i barevnou shodu. Jak známo, i bílá keramika se může lišit v odstínech.

Totéž platí pro nákup baterií, sprchových hlavic a dalších předmětů z nerezi, která u různých výrobců může nabýt velmi různých odstínů, a také pro nábytek. V malých koupelnách je vhodnější namísto otevřených polic použít uzavřené skříňky, které prostor sjednotí a zklidní.

Foto archiv firem a Shutterstock