S novými dveřmi nevybíráme jen křídlo (či křídla) jako takové, ale i zárubně, kování a kliku (což bývá někdy zahrnováno pod „kování“). Prahy dnes patří minulosti, hodí se jen do starší zástavby, kde fouká. Možností je i mechanický práh, který je ve chvíli, kdy jsou dveře dokořán, takřka neviditelný. Teprve s jejich zavřením se vysune a zamezí tak proudění studeného vzduchu kolem vašich nohou.

Zatímco komodu můžeme vyměnit za pět či deset let, u dveří se očekává, že s námi vydrží mnohem delší dobu. Alespoň 20 nebo 30 let. Jejich výběru proto věnujte vyšší pozornost. Podléhat momentálním náladám či extrémním výkyvům vkusu se nevyplácí. Ano, teď by bylo třeba krásné pořídit designové dveře se steampunkovými motivy. Ale víte určitě, že tohle nadšení budete sdílet i za 15 let?

Ticho a nehořlavo

Minimální šířka dveří by měla být v interiéru 80 centimetrů, pokud chcete vybírat hlavní vchodové dveře například do bytového domu, musejí mít šířku minimálně 90 centimetrů. U interiéru je rozměr dán praktičností: Jinak se vám nebude skrz pohodlně procházet a stěhování čehokoliv – nedej bože nábytku – se stane noční můrou. U hlavního vchodu vás limituje norma. Na tu je dobré podívat se zblízka kvůli vstupním dveřím, i pokud jde o protipožární ochranu. Při budování novostaveb vám nižší stupně protipožárních dveří může stavební úřad nakázat. Sami za sebe pak možná rádi sáhnete po dveřích zvukově izolačních, a to třeba i dovnitř bytu, pokud nebydlíte sami a sebemenší hluk vás může probudit. S tím souvisí i další požadavek. Máte zvířata nebo děti? Následky jsou – alespoň pro byt – někdy totožné. Vyplatí se proto dveře s vyšší mechanickou odolností.

Jak je chcete otvírat?

Možnost volby je naštěstí i u způsobů otvírání. Někdo preferuje klasické křídlo dveří s klikou. Někdo má více místa, a chce dveře dvoukřídlé. A jiní mají místa zase málo, a tak si pořídí třeba dveře posuvné. Vyplatí se nesáhnout po nejlevnějších výrobcích. Stačí se podívat do paneláků a starých činžáků na koženkové potrhané dveře například na toaletu, které jdou zavřít jen s nejvyšším nasazením a obvykle jen našikmo. Pokud máte štěstí, ta širší část je dole.

Další možností jsou třeba dveře otočně kyvné nebo lítačky. Přihlédněte i k tomu, kam dveře vedou. Například na toaletě máme někdy raději více soukromí – včetně toho akustického. Harmonikové dveře bez prahu udělají tutéž službu, jako když zatáhnete závěs. Lepší proto bude sáhnout po nějakých jiných…

Něco pro fajnšmekry

U posuvných dveří zjistěte, zda jsou vybaveny dojezdovým tlumením, aby při každém otvírání netřískly. Netřeba dodávat, že dlouhodobé práskání posuvným dveřím ani nesvědčí. Nemáte rádi futra? A vadí vám i to, že jsou vidět panty? Pokud jste až takový fajnšmekr, pak si připlatíte, ale řešení existuje. Do podhledu se zamontuje kolejnicový mechanismus, na kterém se dveře otvírají. Ano, musí jít o posuvné. Na pohled tak vidíte skutečně jen dveře – a nic víc. Velmi efektní.

Papírové dveře? I to je možné...

Pokud už víte, jaký druh dveří, je čas zamyslet se nad materiálem. Stále vede dřevo, nebo na povrchu dýha. Jenže ta je pořádně fotosenzitivní. Na slunném místě si pravděpodobně nezachová původní barevnost. U dveří se dřevem různého zpracování je důležité dodržovat pokyny výrobce k jejich údržbě, jinak nelze zaručit dostatečně dlouhou životnost, či při nejmenším zachování stejného vzhledu. Mnoho zákazníků proto raději sáhne – zejména pokud jde o vchodové dveře, po variantě s horní fólií. Ta bývá levnější, než dýha a lépe se udržuje.

A že dřevo nechcete? Pak je dobrou volbou i laminát či plast a pro málo užívané a nenamáhané vchody třeba i karton. Do stylově laděných interiérů můžete sáhnout i po skleněných dveřích. K mání jsou průhledné i mléčné varianty, sáhnout můžete také po různých dekorech.

Je potřeba zamykat obývák?

Dveře již máme. Teď jen, za co je zavřeme. Kováním se samozřejmě nemyslí jen klika. Můžete mít třeba kování rozetové – tedy takové, kdy jsou klika a klíč zvlášť. Opakem je kování štítové, kdy je klika a klíč neoddělitelně. Zámek ale vůbec nemusíte mít. Vyrábějí se i varianty, které zahrnují jen kliku. Ta může být plastová, mosazná (ta je vhodná pro honosnější interiéry), hliníková (častější jsou ale slitiny třeba se zinkem, samotný hliník je z estetického hlediska vhodný leda do retro interiéru), nebo třeba z oceli.

A jaký je nejčastější problém s již pořízenými dveřmi? Úplně triviální. Jsou opačné. Pozor na pravé a levé dveře. Důležité je se správně zorientovat: Stoupněte si ke dveřím čelem tam, kam se otvírají. Kde jsou panty? Pokud na pravé straně, jde o pravé a naopak.