Z přírodních prostředků je patrně nejznámější cibule. Stará rada praví, že v půli překrojená cibule rozjasní obraz k nepoznání. Stačí půlkou lehkým dotykem, proužek za proužkem olejomalbu stírat.

Ačkoliv je to rada osvědčená a vyzkoušená, měli bychom znát techniku malby obrazu a třeba se i poradit, například se starožitníkem nebo v provozovně, kde obrazy rámují.

Ještě nedávno se na olejomalbu doporučovalo také tamponování slabou mýdlovou vodou. Mýdlo, vodu ani gumu však nikdy nepoužíváme. Zbytky těchto čisticích prostředků natahují vlhkost, která by obraz pomalu, ale jistě ničila.

Na čištění použijeme velmi čistou prachovku, jemný kartáček nebo štětec. Silné nečistoty můžeme odstranit zmíněnou rozkrojenou cibuli, která navíc rozjasní barvy.

Některým malířským technikám nemusí laické čištění svědčit. Máte-li pochybnosti a zejména má-li obraz vysokou hodnotu, svěřte čištění odborníkům. Velmi starým obrazům nesvědčí ani blízkost osvětlení, natož lidové čistící postupy, které se osvědčily u běžných maleb.

Reprodukce, akvarely a kresby

U kresby zapomeňte na vodu, rozpustila by ji. Prach z povrchu odstraňujeme obyčejnou jemnou prachovkou.

V zásadě platí, že kresby by stejně jako fotografie, grafiky, pastely či plakáty měly být před prachem chráněny sklem a rubová strana obrazu musí být v rámu důkladně zalepena.

Na čistění cxistuje i lidová finta s kuličkou chlebového těsta. Z chleba užmouláme kuličku nebo váleček a krouživým pohybem jemně čistíme zašlá místa. Na obraze však mohou zůstat zbytky těsta s nabalenými nečistotami, které také přitahují vlhkost. Prosto je sejmeme za pomocí čistícího štětečku s balonkem, který se používá na čištění optiky.

Rámy a sklo

V domě, kde hrozí vyšší vlhkost stěn, pamatujeme na cirkulaci vzduchu. Na zadní stranu obrazového rámu nalepíme kousky korku, aby za obrazem mohl proudit vzduch a nekondenzovala na něm vodní pára.

Zlacené rámy potíráme vlažným odvarem z cibule a poté vytíráme dosucha. Dřevěné rámy stačí otírat hadříkem, namočeným do vody se saponátem. Poté je zakonzervujeme leštěnkou na nábytek.

Sklo čistíme horkou vodou, nejlépe destilovanou, která nezanechává skvrny. Do vody můžeme přidat také trochu octa kvůli lesku.