Většina z nás se nedokáže držet toho, aby v domácnosti shromažďovala jen to skutečně nejnutnější. Počet věcí narůstá, a když přijdou na svět děti, mnoho rodin už neví, kam všechny ty „poklady“ dávat. Kdo nemá veliký byt, musí přistoupit k pravidelnému třídění: Všechny zimní věci s doznívajícím jarem do krabic či pytlů, a naopak uskladněné letní věci zařadit do provozu. Ideálem je místnost vyčleněná jako šatna – ale málokdo ji má.

Do obýváku? Jen, pokud je gigantický...

Solitérní kusy určené primárně pro skladování věcí jsou již minulostí. Nastal čas pro vestavěné skříně nebo alespoň umně zhotovené niky na uskladnění věcí. Na rozdíl od vestavěných skříní se nika hodí i do obývacích pokojů, kde by velká skříňová plocha mohla narušit útulnost a budit dojem skladu, místo relaxačního prostoru pro setkávání rodiny a přátel. Výjimkou jsou pouze skvěle maskované vestavné skříně, které nerozeznáte od okolní zdi – například díky dekorativním kazetám, které splývají s dalším prostorem.

Spaní na skříni

Vestavěné skříně obvykle okupují část pokoje – stěnu v chodbě, část místnosti někde v bytě. Mohou vést od podlahy ke stropu, ale také nemusí. Méně častý koncept využívá horní část jako vestavěné patro, na kterém se dá spát. Takové řešení je ale vhodné zejména pro starší byty, které mají vyšší strop. Pokud máte byt třeba v secesním či klasicistním domě, zvažte tuto variantu. Počítejte ale s tím, že pokud v létě máte doma teplo, na patře se vám ve vedru zrovna dobře spát nebude.

Jak přeseknout místnost

Na co myslet při projektování skříně? Rozmyslete si, zda v ní chcete mít jen oblečení a třeba lůžkoviny s ručníky, nebo i další věci, které se jinam těžko uklízí, nemáte-li komoru. Třeba vysavač nebo žehlicí prkno. Pak musíte vnitřní prostor uzpůsobit. Pokud máte k dispozici až neprakticky podlouhlou místnost, zvažte variantu podobnou řešení šatny. Za dveřmi do vestavěné skříně nemusíte mít jen police „přilepené“ ke zdi, ale skříň může zasahovat mnohem dále do místnosti. Samozřejmě ji zmenší, ale u dlouhé nudle jde spíše o optickou výhodu. Šoupačky pak neukrývají jen police a ramínka, ale i jednu či dvě chodbičky, takže máte úložná prostor napravo, nalevo, a je-li místo i uprostřed – a ještě na zadní stěně.

Úložný prostor v posteli

Úložný prostor v posteli paradoxně není vhodný pro lůžkoviny, ve kterých spíte – nevětrá. Pokud v posteli chcete ukládat lůžkoviny, tak třeba jen ty pro návštěvy, nebo náhradní. A ty ideálně ve vakuovaném pytli.

Nahoru jen to, co není třeba

Horní část vestavěné skříně může být v případě nižších stropů (norma udává výšku minimálně 260 centimetrů) buď oddělená a samostatně přístupná zvenčí, součástí celé skříně, anebo, zvolíte-li koncept přehrazení větší části místnosti, přístupná zevnitř. Nahoru ale umisťujte jen to, co často nepotřebujete. Třeba vánoční ozdoby, nebo ještě lépe věci, které nepotřebujete vůbec, ale zkrátka je vám líto dát je pryč.

Máte schody? Schovejte pod ně skříň

Vestavěná skříň ale nemusí mít místo jen mezi třemi stěnami. Někdo ji schválně dává do prostoru, ze kterého vyniká na velké stěně coby výklenek. Stejně tak, máte-li mezonetový byt nebo rodinný domek, můžete mít vestavěnou skříň třeba i pod schodištěm. Většina specializovaných firem si z takového nápadu vlasy rvát nebude – dnes jde o poměrně standardní řešení. Až si rozmyslíte, co vše bude skříň hostit, a jaké fochy budete potřebovat, zamyslete se i nad materiálem. Rámy skříně obvykle tvoří hliník nebo ocel, základním materiálem skříní bývá laminovaná dřevotříska. Můžete si ale nechat vyrobit i celodřevěnou skříň u truhláře. Bude bytelná, hodně unese, ale prodraží se. Posuvné dveře můžete mít i se zrcadlem i sklem. Dbejte však na bezpečnost. Skleněné prvky by měly mít buď folii, nebo bezpečnostní lepené sklo.