Klikám se odborně říká dveřní kování. Tak bývá označeno v obchodech internetových i kamenných. K dveřnímu kování patří tzv. rozety, kryjící samostatně otvor na kliku a zámkový klíč, nebo štíty, které oba otvory zakrývají vcelku.

Kliky, petlice, panty i zámky se kdysi vyráběly výhradně v kovárnách. Pozoruhodné kovářské práce z dávných časů dokládají, že kliky odjakživa měly vedle své technické funkce být ozdobou dveří a dotvářet jejich styl.

Koneckonců kované kliky stále nacházejí své stylové uplatnění. Hodí se například do roubené chalupy, k prkenným dveřím v podkroví či do sklípku.

Plasty v proměně času

Plastové kliky byly v nedávné minulosti pokládány za nejúčelnější levné, i když ne zcela hezké řešení. Dnes lákají plastové výrobky barvami, designem a obvykle i příznivou cenou.

Plastová klika může barevně ladit s dveřmi, jejich rámem, barevností pokoje či nábytku. Je příjemná do ruky, nestudí. Případné poškození, třeba v dětském pokoji, nebývá finančně bolestné.

Štíty a rozety se objevují v kulatých i hranatých provedeních. To ostatně platí i pro kovové dveřní kování.

Kovy matné i lesklé

Kovy podle odolnosti

  • Velká míra namáhání – zirkonium, inoxchrom, nerez
  • Střední – chrom, matný chrom
  • Standardní – mosaz, matná mosaz, patina mosaz, matný nikl

Současné technologie umožňují kombinovat matný a lesklý kov, případně kov s dřevem či plastem. Výhodné je volit sice dražší, ale tím odolnější nerezový materiál. Lakovaný povrch se používáním může poškodit.

Staronovou volbou jsou mosazné kliky. Hodí se hlavně ke starobylým dveřím. Mosaz však výrobci kování pokovují niklem nebo chromem, a to v lesklém i matném provedení. Kliky, rozety a štíty tak zpravidla získají na vyšší odolnosti, vzhledu, ovšem i ceně.

Nerezová ocel

Vůči korozi a mechanickému poškození odolné nerezové kování oceníte všude tam, kde se dveře takříkajíc netrhnou, kde je velký provoz a kde kliku používá spousta lidí.

Díky své tvrdosti je nenáročné na údržbu a zaručuje dlouhou životnost. Kování z nerezové oceli lze koupit v různých povrchových úpravách – od vysokého lesku až po hrubý mat.

Eloxovaný hliník

Vzhledově atraktivní hliník je příjemný na dotek, nestudí. Je poměrně odolný, dá se snadno čistit.

Proti oxidaci by hliníkové kování mělo být chráněno speciální elektro-chemickou technologií, tzv. anodizací. Ta také umožňuje aplikaci různých barevných odstínů.

Masivní bronz

Slitina mědi a cínu odolá korozi a mechaniké zátěži. Povrch dnes celkem luxusního kování časem získá stylovou patinu.

Masivní mosaz

Výrobky z kvalitní mosazi se vyrábějí ze slitiny mědi a zinku podle dané normy.

Povrchově neupravená mosaz může korodovat, proti tomu ji ochrání voskovaný nebo lakovaný povrch. V prvním případě kování ztrácí lesk, který lze vyleštěním obnovit.

Aby klika a štít pasovaly se zámkem

Při výměně kování si buď pro porovnání vezměte staré kování s sebou do obchodu, nebo si příslušné rozměry zjistěte. Při koupi nového kování na nové nebo rekonstruované dveře je třeba znát ještě více parametrů. Musíte spasovat rozměry otvorů ve dveřích, rozměry zámku a rozměry kování.

Než koupíte kování:

  1. Přeměřte si rozteč – vzdálenost mezi klikou a otvorem pro klíč.
  2. Povrchovou úpravu vybírejte podle předpokládaného zatížení a svého vkusu.
  3. Do koupelen a na toaletu se hodí kování, ale i odpovídající zámek s vnitřní zamykací kličkou.

Důležitým rozměrem pro nákup kování je rozteč od osy vložky k hraně kování.

Rozdílné jsou i rozteče mezi vložkou a klikou, nejběžněji se nabízejí v rozměrech 72, 78 a 90 mm. Kupujete-li kování se štítem, je třeba rozteč respektovat.

Kupujete-li současně s kováním i zámek, měli byste znát hloubku zadlabání dveří. Pro vnitřní dveře se zpravidla používají zámky hluboké 6 cm. Do venkovních dveří se dává 8 cm hluboký zámek.

Každé dveře mohou mít i různě dlouhé vybrání pro čelo zámku, obvykle se prodávají délky 200, 230 a 235 mm.

Bezpečnostní kování pro vstupní dveře

Podle policejních statistik se lupiči do bytů dostávají hlavně vstupními dveřmi, přes balkon a okny. Nestačí si tedy pořídit kvalitní bezpečnostní dveře, ale i další dveřní či okenní kování.

Důležitá je bezpečnostní cylindrická vložka. Sama o sobě musí být dost odolná a také dostatečně chráněná před rozlomením či odvrtáním bezpečnostním dveřním kováním.

Foto Shutterstock