Klasické žárovky se v obchodech krčí někde v rohu, není ale ostuda je kupovat, jen je neseženeme v celé šíři. Stowattové klasické žárovky se prodávají ve specializovaných obchodech nebo na internetu, a to jako žárovky pro speciální účely, nikoliv pro svícení v bytě. Tvarem a paticemi se ale neliší od těch, které známe z dřívějška, a lze je tedy bez problémů namontovat do stávajících svítidel. Některé obchody se předzásobily a prodávají klasické žárovky s vyšším příkonem i nadále (to není nic proti ničemu) a dokonce za cenu, která se blíží té původní.

Ovšem trendem je šetřit provozní energie, takže čím dál častěji nakupujeme kompaktní zářivky, pro které se vžilo označení úsporky, lineární zářivky, to jsou ty známé bílé trubice, a LED diody, kterým se už dnes běžně říká ledky.

K dostání jsou i halogenové žárovky v celé šíři příkonů, výrobci se přizpůsobili a nabízejí tvary shodné s klasickými žárovkami, ale úspora není tak výrazná a nevýhodou může být i to, že vyzařují příliš tepla (pod lampičkou to sálá) a jsou choulostivé na dotyky (mastnota z prstu může být příčinou poškozeného skla při zahřátí).

Watty

Dříve při nákupu rozhodoval počet wattů, protože jsme věděli, jak která žárovka svítí, kolik dává světla. Dnes už si jen se znalostí příkonu, který se udává ve wattech, nevystačíme.

Na přebalech zářivek i ledek tento údaj i nadále je, ale přibylo k němu srovnání, tedy to známé 11 W je jako 60 W bývalé žárovky. Jakýsi převod. Uvádějí jej všichni výrobci, někteří na krabičkách velmi viditelně, jindy musíme údaj hledat; a zdá se to všechno být jednoznačné.

Jde ovšem o údaj přibližný a praxe ukázala, že mnohdy nadsazený. A i když je na přebalu dvou úsporek různých výrobců stejný převod, může každá úsporka svítit jinak. Ostatně to jsme si mnozí z nás vyzkoušeli: Někdy stejně nesvítil ani totožný typ úsporky od jednoho výrobce zakoupený v různé době.

Pokud chceme pouze nahradit žárovku úsporkou, sáhneme výše, to znamená, že za původně 60W žárovku namontujeme úsporku, kde výrobce deklaruje, že je jako původních 75 W. Problém to může být u vyšších příkonů, protože úsporky jsou obvykle větší a do svítidla se nevejdou.

Změna svítidla

Nabízí se změna svítidla, ale pak je lepší vybrat takovou lampu nebo lustr, které mají více objímek pro více žárovek, tedy v tomto případě úsporek. Budeme moci kombinovat různé příkony a získat tím potřebné množství světla, ba co víc, kombinací dvou nebo tří úsporek s různým odstínem světla (teplý, studeně bílý ap.) lze do jisté míry vyladit i konečný odstín světla, aby nám byl příjemnější.

Nevýhodou je velikost svítidla; více úsporek zkrátka potřebuje více místa. U svítidel hraje roli ještě jeden faktor, který bychom při změně měli brát v úvahu, a to jsou stínidla. Vyrábějí se úsporky, které se tvarem podobají klasickým žárovkám. Jenže vnější baňka je jen další překážkou světlu, a když tuto úsporku našroubujeme do svítidla a přikryjeme ji bílým krytem, bude sice světlo rozptylováno do všech stran, ale také se sníží jeho intenzita.

  • Výhodu úsporek je, že mají různé tvary (říká se tomu design), takže můžeme vybrat takové svítidlo a do něj takovou úsporku, která nemusí být zakrytá.

Stejnoměrný rozptyl světla do všech stran obvykle používáme, abychom se orientovali. Potřebujeme-li intenzivní osvětlení, je lepší zvolit směrová světla, reflektory. To znamená k tomu uzpůsobená svítidla, ale také halogenové žárovky, úsporky nebo ledky.

Lumeny

Jestliže se nechceme spoléhat pouze na watty, můžeme při nakupování porovnávat světelný výkon čili světelný tok (lm — lumen), nebo svítivost (cd = kandela).

Výrobci na přebalech zpravidla světelný výkon uvádějí, je to sice výstižnější než příkon ve wattech, protože v lumenech se měří to, co skutečně vidíme, nikoliv veškerá energie, kterou světelný zdroj spotřebuje, ale ani tady nejsou uváděné údaje zcela přesné. Nehledě na to, že mnohde chybí úplně.

Například časopis dTest testoval v roce 2012 dvacet úsporek a ledek a ani u jedné se deklarovaný světelný výkon neshodoval s naměřeným; kus od kusu to bylo nahoru nebo dolů.

Trochu zmatku do toho může vnést, když se na krabičce místo celkového světelného výkonu objeví například 50 lm/W, tedy počet lumenů na jeden watt. Pak se chtě nechtě musíme podívat na příkon (skutečný, nikoliv ten „jako má žárovka“) a celkový výkon si vypočítat. Lumeny vynásobíme watty.

Ale pozor, u nových kónických ledek, kterými lze nahradit směrové halogenové žárovky (např. s paticí GU10), někteří výrobci na krabičkách uvádějí svítivost, čili údaj v kandelách (cd nebo mcd), ale už ne v lumenech. Je to přesnější a logičtější, lumeny totiž udávají světelný výkon do všech stran, kdežto kandely jen do určitého úhlu. A právě v tom je zádrhel běžného přepočtu těchto jednotek; potřebujeme znát ten úhel. I přes to všechno je světelný výkon dobrým porovnávacím údajem a v budoucnu možná bude o zdrojích světla vypovídat víc než watty.

Světelný výkon v lumenech odpovídá příkonu klasické žárovky ve watech:

1300—1400 100
920—970 75
700—750 60
410—430 40
220—230 25

Barva světla

Světlo ze zářivky, úsporky, ledky nebo žárovky nevnímáme jako stejné světlo. Jsme zvyklí na žárovku, protože se nejvíce podobá slunečnímu svitu (asi proto, že je také vytvářen žárem), ostatní zdroje svítí odlišně, takže nám to může vadit.

Při výběru pomáhá takzvaný index barevného podání, který napovídá, jak jsme schopni jednotlivé barvy od sebe rozlišovat. Obyčejná žárovka má index 100. Ostatní světelné zdroje určené pro interiéry se snaží tomuto parametru co nejvíce přiblížit.

Kdo má dobře vyvinutý barvocit a potřebuje spolehlivě rozeznávat barvy, měl by si posvítit zdrojem s indexem barevného podání mezi 90 a 100, běžně postačí index vyšší než 80.

Jak údaj o barevném odstínu zdroje světla najít na obalu?

U úsporek a zářivek je schovaný v trojčíslí, které bývá uvedeno za příkonem a je odděleno lomítkem (např. 11 W / 827), někde bývá vytištěno samostatně (např. 827, případně WW 827). Index je ta první číslice a znamená:

  • 7 = index 70—79
  • 8 = index 80—89
  • 9 = index 90 a vyšší

Jako úsporky do domácnosti použijeme osmičku, případně devítku, protože osvětlované předměty budou mít barvu, na kterou jsme zvyklí při svícení klasickými žárovkami. Tady se nemůžeme splést, kompaktní zářivky s jinými prvními číslicemi nejsou běžně dostupné.

Druhá a třetí číslice v tomto trojčíslí společně označují chromatičnost (v kelvinech, K), tedy zjednodušeně řečeno barvu světla či barevný odstín, přičemž dvojčíslí vynásobíme stem (např. dvojčíslí 27 představuje 2700 K).

Tento údaj někdy bývá doplněn slovně, zpravidla anglicky (např. Warm White), anebo je uveden samostatně a v plné výši (např. 2700 kelvin) — tak to bývá zejména u ledek.

Pro osvětlení v obytných místnostech zvolíme chromatičnost 2700 nebo 3000, protože to nejvíce připomíná barvu klasických žárovek a bude nám to příjemné, naopak studeně bílé světlo nebo denní můžeme v bytě vnímat jako nežádoucí.

Označení barevného odstínu v kelvinech odpovídá slovnímu popisu:

2700 teplý
3000 teple bílý (Warm White)
3800—4000 studeně bílý (neutrální) (Cool White)
5400—6500 (chladný) denní (Natural)

A co ledky?

Ledky jako náhrady klasických žárovek zaznamenávají nebývalý vývoj. LED dioda koupená před rokem a dnes může být už výrobkem dávno překonaným, už jsou prostě na trhu lepší, ale také levnější.

Jenže každé pro má své proti. Světelné diody bez patřičného konstrukčního chlazení, tedy například jen zabudované ve skleněném obalu, nemohou mít deklarovanou účinnost, životnost ani teplotu chromatičnosti, tedy barevné podání světla. Výrobci se musí vypořádat s technickou komplikací — s odvedením značného množství tepla z čipu velkého jen milimetry čtvereční. Ačkoliv je LED zdrojem, který je schopen přímo emitovat světelné záření, je to pořád jenom asi 30 % ze spotřebované elektrické energie. Zbytek se mění na teplo, které není z LED vyzářeno (jako u žárovky), ale musí se odvést.

To znamená, že u ledek s výkonem 3 W je nutné uchladit tepelné ztráty kolem 2 W! Proto mají výkonné diody masivní chladič, anebo jsou umístěny ve svítidle, které je umí účinně chladit (na pracovní teplotu asi 70 °C), a to například žebrováním. To je také viditelný prvek, který při koupi může napovědět, že jde o kvalitní výrobek.

  • Jednotlivé ledky s pasivním chlazením určené pro běžné svícení v domácnosti se zpravidla vyrábějí do 5 W příkonu, ty s vyšším příkonem už potřebují větráčky nebo speciální svítidla s chlazením.

V bytě to pak řešíme tak, že zapojíme více ledek, celkový příkon bude stále nízký, ale světla o hodně víc. Charakter LED diod navíc umožňuje víc než u jiných zdrojů vytvářet reflektory, tedy směrovat světlo tam, kam potřebujeme a využít jeho svit beze zbytku.

Jak nakupovat úsporku a ledku jako náhradu klasické žárovky

  • U původní žárovky se podíváme na patici (E14, E27, GU10 aj.), na příkon (W) a na velikost a charakter baňky (je kulatá, svítí na všechny strany, je kónická, svítí dopředu apod.).
  • V prodejně nejdeme úsporky nebo ledky, které odpovídají paticí, velikostí i charakterem, podíváme se na barvu světla, čili vybereme ty, které mají kód 827, 830, nebo symbol a slova teplý odstín (warm) nebo 2700 K.
  • Z nich vybereme ty s příkonem o něco vyšším, než měla naše původní žárovka (např. měla 60 W, vybereme 14 W = 75 W), a pokud bude na výběr více úsporek nebo ledek, podíváme se, kolik je na krabičce napsáno lumenů (např. 700 lm), tedy která úsporka nebo ledka má nejvyšší světelný výkon – a pak zvážíme cenu.
  • Anebo nejdříve půjdeme po těch nejlevnějších a mezi nimi budeme stejným postupem hledat tu nejvhodnější.
  • Důležitý je i výrobce, u známého je větší pravděpodobnost, že budou jeho výrobky kvalitnější