Tekuté mýdlo

Převaříme 4 hrnky vody, odstavíme ji a vsypeme do ní nastrouhanou kostičku hotelového mýdla (nebo zbytek mýdla odpovídající velikosti), které necháme rozpustit. Po vychladnutí začne mýdlo houstnout. Pokud není dost husté, přidáme mýdlo, pokud je husté příliš, přidáme vodu. Do výsledné hmoty můžeme nalít pár kapek přírodního esenciálního oleje, který mýdlo ovoní. Roztok přelijeme do lahvičky s pumpičkou.

Osvěžovač vzduchu

Do sklenice s hezkým šroubovacím víčkem, které hustě proděravíme, vsypeme 100 g jedlé sody a nakapeme na ni deset kapek přírodního esenciálního oleje. Náplň měníme podle potřeby.

Prostředek na nádobí

Na 500 ml velkou láhev prostředku na nádobí potřebujeme 1,5 hrnku horké vody, 1/2 hrnku tekutého olivového mýdla (postrouháme si 50 g olivového mýdla a rozpustíme je ve vodě), 1 lžíci octa, 1 lžičku sody na praní, několik kapek přírodního esenciálního oleje. Vše smícháme, zalijeme horkou vodou a mícháme, dokud se směs nespojí. Necháme vychladnout, občas zamícháme a pak přelijeme do láhve na jar. Pokud prostředek příliš ztuhne, zahřejeme jej a přilijeme více vody.

Čistič na nerez

Plochu očistíme nahrubo hadříkem a pak ji druhým s pár kapkami olivového oleje vyleštíme.

Leštěnka na nerezový dřez

Nerezovým částem dřezu vrátíme lesk tím, že je vysušíme hadříkem, na jejich povrch naneseme hladkou mouku (jen slabý poprašek!) a vydrhneme je jemným suchým hadříkem. Povrch opláchneme teplou vodou a přeleštíme jej jiným suchým hadříkem.

Čistič WC

Do záchodové mísy vsypeme jedlou sodu a zalijeme ji obyčejným octem. Necháme několik minut působit a pak dočistíme štětkou.

Čistič odpadu

Pro středně ucpaný odpad smícháme půl hrníčku kuchyňské soli a čtyři litry horké vody (ne vroucí) a nalijeme ji do odpadu. Při velmi ucpaném odpadu do něj nasypeme půl hrníčku sody a zalijeme ji stejným množstvím octa, chemická reakce těchto dvou látek odpad uvolní. Po asi čtvrthodině odpad zalijeme horkou vodou.

Čistič koupelen

V rozprašovači smícháme 2 díly vody s 1 dílem bílého octa. Univerzální čisticí prostředek můžeme použít na všechno včetně mastných skvrn, rozlitých skvrn, nerezu a povrchů v koupelnách.

Čistič ptačího trusu

Čelní sklo auta snadno umyjeme hadříkem namočeným v obyčejném octu.

Na verandě nebo terase nalijeme trochu octa přímo na skvrny — jakoby kouzlem se rozpustí.

Čističe na koberce

1) Smícháme jedlou sodu, ocet a tolik vody, aby vznikla hustá pasta. Kartáčkem ji naneseme na koberec, který vykartáčujeme, a zbylou sodu vysajeme.

2) Kuchyňským sítkem rovnoměrně rozprášíme silnější vrstvu dětského zásypu po celém koberci. Necháme jej působit přes noc a ráno vyluxujeme zásyp i se zápachem.

3) Do misky vsypeme obsah šesti čajových sáčků a pokapeme je polovinou čajové lžičky vody. Jen lehce zvlhčené lístky rozsypeme na koberec a potom je rázně smeteme čistým smetáčkem.

Čistič na kožené boty

Smícháme dva díly olivového oleje a jeden díl citronové šťávy. Směs naneseme na boty a necháme ji několik minut vsakovat. Pak boty přeleštíme kouskem látky.

Vyčištění myčky nádobí

Na dno myčky nasypeme jeden šálek jedlé sody a spustíme ji na oplachovací cyklus. Pokud zápach přetrvává, nasypeme na dno myčky ještě několik lžic jedlé sody a necháme ji tam do příštího mytí. Před dalším mytím není nutné prášek oplachovat.

Čistič na mikrovlnnou troubu

Ovoce z obchodu ošetřené voskem nasypeme do dřezu, který naplníme vodou, přidáme do ní šálek octa, zamícháme a necháme stát asi 10 minut. Takto ošetřené ovoce je nejen čisté, ale také déle vydrží, protože nebude plesnivět.

Smícháme 2 šálky vody se čtvrtinou šálku citronové šťávy v nádobě, kterou lze použít v mikrovlnné troubě, a spustíme ji na nejvyšší výkon po dobu 8 minut. Pára uvolní zbytky jídla na stěnách a na skle, takže je snadno setřeme.

Odstraňovač skvrn v myčce nádobí

Vnitřním stěnám myčky dodáme nový lesk tak, že do dávkovače mycího prostředku nasypeme balíček citronové nápojové směsi v prášku a potom spustíme intenzivní mycí program.

Čistič na sporák

Připečené skvrny setřeme vlhkou houbičkou, abychom je namočili, a potom na ně nasypeme jedlou sodu. Při drhnutí houbičkou se rozpustí. Funguje to i na mastnou tmavou špínu, která se může hromadit kolem okrajů dalších kuchyňských spotřebičů.

Vyčištění spálených hrnců

Zčernalou připečenou hmotu ze dna oškrábeme, jak nejlépe to půjde. Hrnec naplníme do čtvrtiny vodou, nasypeme do ní půl šálku jedlé sody a přivedeme ji k varu, poté hrnec necháme přes noc odmočit a ráno jej snadno vyčistíme.

(Zdroje: internet a kniha Chytře a levně doma i na cestách, vydal Reader´s Digest Výběr)