Nasákavost a mrazuvzdornost

Tyto velmi důležité faktory určují, k jakému účelu můžeme keramickou dlažbu použít — zda pouze do interiéru, nebo zda je vhodná i do exteriéru.

Keramika s nasákavostí větší než 10 % je určena pouze k obkladům v interiéru, nikoli na podlahu, a už vůbec ne k venkovnímu použití.

Dlaždice s nízkou nasákavostí v rozmezí 0,5 % až 3 % jsou naopak mrazuvzdorné a mají univerzální použití: Lze je použít pro obklady stěn a podlah v interiérech a pro některé účely i v exteriéru. Velmi často tvoří ucelené koupelnové a kuchyňské sety dlažby s obkládačkami.

  • Mají-li dlaždice s nízkou nasákavostí dostatečnou protiskluznost a otěruvzdornost, můžeme je použít například v zádveří, u vstupu do domu nebo jako fasádní obklad.

Pro vodorovné venkovní plochy je pak vhodná především vysoce slinutá mrazuvzdorná keramická dlažba s nasákavostí nižší než 0,5 %. Tyto výrobky jsou velmi často spojeny s nejvyššími stupni otěruvzdornosti a se zvýšenou protiskluzností, takže je lze použít do exteriéru i interiéru na místa silně namáhaná chůzí.

  • Typickými místy pro použití dlažeb s extrémně nízkou nasákavostí jsou třeba vstupy do domů, venkovní terasy a balkony.

Protiskluznost

Dlažby glazované speciálními protiskluznými glazurami a reliéfy zajistí větší bezpečí v prostorách, kde hrozí zvýšené nebezpečí uklouznutí — například ve sprše, v sauně, bazénu a jejich okolí.

  • Tyto výrobky jsou označovány písmeny A, B, C, přičemž C udává nejvyšší dosažitelnou protiskluznost pro bezpečnou chůzi bosou nohou.

Protiskluznost keramiky určené do míst, kde chodíme převážně obutí, jako jsou například vstupy do domů, schody, terasy a balkony, se člení do skupin R9 až R13. Hodnota R9 je nejnižší zvýšená protiskluznost, R13 ukazuje naopak na nejvyšší hodnotu. Pro použití do interiéru stačí vybrat dlažbu z kategorie R9 nebo R10.

Otěruvzdornost

Této vlastnosti se říká také odolnost proti opotřebení a pomáhá odhadnout, jakou životnost bude mít vybraná dlažba vzhledem k frekvenci pohybu osob, které po ní šlapou. Důležité je připomenout si, že na životnost dlažby má vliv také blízkost exteriéru — například u vstupu do domu či v předsíni mohou dlažbu poškrábat i písek, drobné kamínky a jiné nečistoty zvnějšku. Do těchto prostor bychom proto měli volit odolnější dlaždice.

  • Otěruvzdornost najdeme pod označením PEI se stupnicí od 1 do 5, přičemž vyšší hodnota značí vyšší odolnost.

Třikrát měř, jednou řež

Výměnu starých nebo nalepení nových obkladů bychom si měli důkladně promyslet. Nic proti módním trendům, většina z nás si ovšem nové obklady či dlažbu pořizuje na dlouhá léta. Proto by nás jejich vzhled neměl během této doby omrzet.

Při nákupu keramických obkladů nebo dlažby bychom měli počítat s tím, že některé kusy se mohou poškodit a část materiálu padne na prořez – optimální je nakoupit o 10 až 15 % materiálu více.

Vhodnější proto je volit dlažbu a obklady neutrálních odstínů, kterým dodáme módní vzhled například použitím výrazného koupelnového textilu a doplňků. Vhodné jsou především nejrůznější odstíny hnědé a šedé barvy, případně nadčasová bílá.

Před položením dlažby a nalepením obkladů je nutné mít předem připravené všechny instalace vody a elektrického proudu, není totiž nic horšího než následné opravy nebo výměny částí obkladu. Při odstraňování několika dlaždic je poměrně velké umění neponičit ostatní. Je–li nový materiál vyšší než původní, nelze jej aplikovat vůbec, v případě, kdy je nový materiál slabší, musíme podklad vyrovnat.

Dokonalé imitace přírodních materiálů

Často si v interiéru přejeme použít pravé dřevo či kámen, jejich vlastnosti nám to však neumožňují: Přírodní kámen lze jen těžko opracovat na dlaždice stejného tvaru a velikosti, dřevo zase špatně snáší vlhkost a kontakt s vodou. Nezřídka nás od nákupu navíc odradí i vysoká cena.

Proto se čím dál tím více prosazují keramické dlaždice, které dokonale napodobují přírodní materiály, přitom mají všechny výhody keramiky. Výrobci používají technologii glazování, která funguje na principu tisku digitálních fotografií. Tím lze vytvořit zcela autentické kopie jakéhokoliv typu kamene, mramoru, travertinu, dřeva a různých dalších předloh. Často tak na první pohled lze jen těžko poznat, že jde právě o keramiku.

Jak na údržbu

Keramické dlažby a obklady nevyžadují náročnou údržbu, pokud ji ovšem zanedbáme, začnou se na nich usazovat nečistoty a v koupelně vodní kámen. Při běžné údržbě většinou vystačíme s běžnými čisticími prostředky, které by ale neměly obsahovat abrazivní složky, jež by mohly povrch keramiky poškrábat. Na čištění keramiky jsou vhodné saponáty, případně obyčejný kuchyňský ocet, který odstraní i zmíněný vodní kámen.

Na vyčištění a dezinfekci spár stačí klasický rýžový kartáč a dezinfekční prostředek, který spolehlivě na několik měsíců zlikviduje i plísně, které se někdy tvoří ve spárách dlažby a obkladů ve špatně větraných koupelnách a sprchových koutech.

Foto: keramika Soukup