Podobné lampy patří k oblíbeným rekvizitám ve filmech pro pamětníky. V honosných interiérech mívaly většinou textilní stínítka, skromnější zájemci se spokojili se stínítkem papírovým. Zrenovovat podobný kousek, ač to na první pohled tak nevypadá, není nic složitého.

Rez zlikvidujte opravdu důkladně

Kostru lampy tvoří kovový skelet, který pravděpodobně bude silně poznamenán rzí. K jejímu odstranění můžete využít několika postupů, ať už mechanických či chemických, a ošetřený povrch poté ochránit vhodným nátěrem. Nejprve je samozřejmě nutné lampu rozebrat a demontovat části, které bychom čištěním mohli poškodit, případně budou vyžadovat jiný zásah.

Podle výrobců antikorozních barev je možné je využít i na jen lehce koroze zbavený povrch. To ale moc nedoporučujeme: je pravděpodobné, že nedostatečně ošetřený zkorodovaný podklad výrazně sníží životnost finálního nátěru. Se rzí je tedy potřeba zatočit, a to klidně doslova – k mechanickému očištění vám nejlépe v domácích podmínkách poslouží elektrická rozbrušovačka s drátěným kotoučem, k finálnímu dočištění je vhodné mít po ruce obyčejný ocelový kartáč. Obojí vám zároveň poslouží k odstranění případného starého nátěru. Boj s korozí bývá během na dlouhou trať. Pod finální nátěr je proto možné použít jako penetraci stabilizátor koroze. Pokud však plánujete lampu v budoucnosti provozovat jen v interiéru, postačí barva samotná, výborně se aplikuje barva ve spreji.

Stínítko čili širm


Více práce nám dá samotné stínítko. Jeho kostra bývá vyrobena z ohýbaných drátů, které možná budou popraskané a pokřivené a jejich narovnání či případné spájení si možná vyžádají notnou dávku trpělivosti. Po narovnání do původního tvaru stačí postupovat jako u těla samotné lampy, čili očistit, odrezit, natřít a je hotovo. Pokud vám drát při úpravě tvaru praskne či se přelomí, dá se připájet či spojit epoxidem a samozřejmě nabarvit na jinde použitou barvu.

Podobná stínítka bývala potažená buď textilem, nebo papírem. Pokud budete renovovat lampu textilní, stěžejní bude výběr správné látky – musí být dostatečně průsvitná, pevná a zároveň pružná, aby se dala do drátěné kostry vypnout, stěžejní však jistě bude samotný dekor, dle kterého se jistě budete při nákupu řídit.

S lampou papírovou to můžete mít o poznání jednodušší, alespoň co se vhodného dekoru týče. Tisíce vzorů jsou k dispozici na internetu, ten nejzajímavější si stačí vytisknout na barevné tiskárně na pevnější papír (gramáž cca 220 g, doporučujeme hlazený papír), a je opět jen na vás, jakou dobu a styl bude reprezentovat, zda se rozhodnete ctít tradice a vyberete motiv dobový květinový, či zvolíte něco veskrze moderního.

Pokud máte při pohledu na fotografie pochybnosti, že se jedná skutečně o papírové stínítko, máte pravdu, je vaše tušení správné. Papír je skutečně třeba upravit, a sice zcela jednoduše, a to natřením obyčejnou fermeží. Po zaschnutí získá onu správnou nažloutlou voskovou patinu. Po vsáknutí fermeže a oschnutí papírového polotovaru si změříme každé pole stínítka lampičky zvlášť, potřebný á tvar vystřihneme a k lampě jednoduše přišijeme. U textilního stínítka budeme postupovat obdobně, jen je třeba okraje látky vhodně začistit, aby se netřepila. Tvar stínítka lze ve finále zdůraznit přišitím hedvábné šňůry.

Nová elektroinstalace není přebych, ale nezbytnost

A teď to nejdůležitější nakonec – desítky let staré svítidlo nyní možná vypadá jako nové, ale otázkou může být jeho funkčnost. Starou šňůru (většinou hliníkovou dvojlinku) už jen z bezpečnostních důvodů důrazně doporučujeme nahradit novou – šňůru je potřeba vytáhnout i ze samotné kostry lampy, novou snadno provléknete tak, že nejdříve kostrou protáhnete pomocný drátek, k němu přivážete šňůru a protáhnete nazpět. Výměnu si možná zaslouží i samotná patice na žárovku, novou seženete ideálně z jiného nefunkčního starého svítidla. Na internetových aukcích se dá sehnat za pár desítek korun. Tak, a teď už jen stačí našroubovat žárovku, pod lampu přisunout třeba starý ušák a můžete po večerech odpočívat pěkně postaru, jako naše prababičky.