Ne náhodou obor konzervování a restaurování nábytku patří mezi vyšší odborné vzdělání. Skutečné poklady nechte proto raději odborníkům. Poradíme vám, nač si můžete troufnout i bez patřičného školení.

Ze starého nové – nebo naopak?

S renesancí obliby chataření a chalupaření, ale i víkendových pobytů v penzionech, kráčí ruku v ruce řada rozličných architektonických a designových trendů. S lavinovou výstavbou srubů a různých palubkami obkládaných skeletových staveb, označovaných často jejich samotnými majiteli mylně za roubenky, zaplavuje náš venkov (a nejen ten, ale klidně i leckterý panelový byt) také obliba starého či staré imitujícího vybavení.

Výjimkou tak nejsou historické interiéry s „prkennou“ podlahou z keramické dlažby, „tradičním“ kachlovým sporákem s krbovou vložkou, špaletovými plastovými okny či na míru vyrobeným nábytkem s tou „správnou“ starou patinou. O starých venkovských zahrádkách, soudobě „okrášlených“ vykácením ovocných stromů a nahrazením původních plaňkových plotů tújovým stromořadím, ani nemluvě. Ne každý podobný zásah však nutně musí být ke škodě, se špetkou dobrého vkusu a rozmyslu můžeme dát i starým věcem třeba zcela novou funkci.

Nikdo není dokonalý: starému nábytku sluší i drobné vady

Je dobré mít na paměti, že naši předkové se v prvé řadě obklopovali předměty denní potřeby a věcmi užitnými, jejich případná umělecká kvalita bývala až druhotná. I proto nám může řada skutečně autentických historických předmětů připadat trochu neumělá až ošklivá. Než si na poličce vystavit křivolakou dřevěnou jídelní lžíci, raději spousta lidí zvolí její drahou novodobou kopii.

Haraburdí, které ještě může nadělat parádu a dát našim interiérům ten správný punc starých časů, leží dost a dost na kdejaké půdě. Případně jej můžeme objevit přes internet. Mnozí lidé se často jen s těžkým srdcem zbavují věcí, které je provázely částí života. Hodně starého nábytku tak můžete získat za zcela symbolickou cenu, případně jen za odvoz.

Renovace staršího nábytku nemusí být zas až tak složitá. Při dodržení základních postupů i méně zkušení „restaurátoři“ mohou dosáhnout výsledku, který překvapí. Od starého nábytku, vyjma cenných slohových kousků, bychom ale neměli očekávat, že bude vypadat jako nový. Sem tam nějaká chybička, způsobená buď samotným zubem času, nebo naší neopatrností, na takový nábytek patří a dotváří jeho ducha.

Co snese chalupářské restaurování?

Zachraňovat starý nábytek za každou cenu, pokud se například nejedná o rodinnou památku, samozřejmě nemá příliš smysl. Ale většinou nám již první pohled prozradí, zda má náš pokus o opravu smysl a naději na úspěch. V domácích podmínkách také těžko provedeme složité restaurátorské zásahy. Krok za krokem vám poradíme, jak jednoduše lze některé kousky zrenovovat, aby na chatě či chalupě posloužily svému účelu ještě pár desetiletí.

Nábytek s přirozenou strukturou dřeva bývá ošetřený jen transparentním lakem či podobným materiálem. Při pokusu o jeho renovaci se můžete inspirovat nedávným článkem o restaurování thonetek. Pokud k závěrečné povrchové úpravě hodláte použít jiný materiál než lak (např. olej, vosk, fermež), s jeho výběrem a správným odstínem vám poradí v každé specializované prodejně.

Nábytek s barevným nátěrem – při jeho renovaci vás obvykle čeká více práce. Ten je potřeba takřka vždy odstranit a nahradit novým. Přetírat starou barvu nepřinese nikdy ten nejlepší výsledek. Postupovat můžeme více způsoby a je jen na vás, který se vám nejvíce osvědčí. Primárně je třeba začít omytím předmětu vlažnou vodou se saponátem, ale i zde postupujte raději opatrně, stejně jako nedávno zmiňované thonetky mohou být i rozličné skříně nebo sekretáře opatřené papírovými štítky s jejich „průkazem původu“, který by bylo škoda zničit.

Renovovat nábytek celý nebo po částech?

Obecně platí, že jakýkoliv kus nábytku se lépe renovuje po částech. Před rozmontováním se však ujistěte, že jej budete schopni zpátky složit. Ne všechny letité panty přežijí rozebrání a opětovné sestavení bez úhony a pokud nemáte k dispozici náhradní panty (a také náhradní staré šrouby s rovnou drážkou – torxy či křížové šrouby do starého nábytku nepatří!), raději zvolte kompromis a nábytek ošetřete vcelku. Výsledek možná nebude tak dokonalý, ale zase předejdete například neopravitelně křivě visícím dvířkům.

S likvidací starých nátěrů pomůže horkovzdušná pistole, špachtle i ocelový kartáč

Staré barevné nátěry, často dokonce několik jejich vrstev, se výborně odstraňují horkovzdušnou pistolí a různě širokými špachtlemi. Doporučujeme spíše tupé špachtle než ostré, které mohou lehce vyštípnout třísku. Opalování ale můžete zvolit jen v případě, že můžete pracovat na čerstvém vzduchu. V uzavřené místnosti byste si vykoledovali z páchnoucích výparů ohořelé barvy minimálně zdravotní potíže. Kromě špachtlí vám dobře poslouží i ocelový kartáč, který dokáže barvu vydrásat i z nerovností. Buďte ale opatrní hlavně u měkkého dřeva a nikdy nekartáčujte dřevo kolmo na léta, vždy rovnoběžně, jen tak předejdete nenapravitelným škodám.

I přes veškerou snahu a píli se vám nejspíš stane, že v různých záhybech a okolí spojů zbytky barvy zůstanou, tehdy přichází ten správný čas použít odstraňovač starých nátěrů. Pokud plánujete nábytek znovu natřít, nemusíte být samozřejmě při odstraňování starého nátěru tak důslední, postačí zevrubné očištění a pořádné přebroušení. Nikdy ale nevynechejte zatmelení případných prasklin. S většími nedostatky, například odlomenou lištou, uhnilou nožkou, vám bude muset pomoci truhlář nebo alespoň kvalitní lepidlo na dřevo.

Dokončení renovace a inspirativní proměnu starého "myčáku" najdete v článku Retro mycí stůl aneb starý nábytek v nových časech