A co víc – dávno nejsou jen doménou tělocvičen či rehabilitačních středisek. Často skvěle slouží i v domácích podmínkách. Dají se totiž velmi dobře umístit i v relativně malém pokoji. Ačkoli možná mnoho z nás žebřiny ve škole nenávidělo, v dětském pokoji nebo domácí tělocvičně rozhodně mají své místo. A možná jim přijdete i na chuť.

Ribstole, čili žebřiny

Ribstole jsou tak samozřejmou součástí tělocvičen, že nás většinou ani nenapadne přemýšlet, kdy a kde se objevily poprvé. Akademický slovník cizích slov připomíná cizí (švédský) původ slova ribstol a dodává, že to je „širší žebřík s hustšími příčkami připevněný ke stěně, žebřiny“. Ve švédštině se toto nářadí jmenuje ribbstol (ribba = lať, stol = stolice), angličtina pro něj má označení wall bars, ruština Шведская стенка (cosi jako švédská stěna).

S nápadem používat na zlepšení kondice cvičební nářadí přišel počátkem 19. století Švéd Pehr Henrik Ling (1766 - 1839), který bývá označován jako otec švédské gymnastiky. Sám na sobě si zkusil, že pravidelné cvičení může výrazně zlepšit zdravotní stav. Postupně vypracoval celou tělocvičnou soustavu, jejíž součástí bylo používání nářadí, které známe z tělocvičen dodnes (např. koně, tyče, ribstole, lavičky, činky).

Výhodou ribstolů je skutečnost, že pro jejich umístění ani cvičení na nich nepotřebujete příliš velký prostor. Nemusíte mít speciální místnost pro domácí fitness. Ribstol můžete ukotvit i k některé ze stěn dětského pokoje. Pokud má být k dispozici i ostatním členům rodiny, pak je nejvhodnějším místem např. dostatečně prostorná hala.

Čeho si všímat při výběru?

Žebřiny (ribstole) rozhodně nevybírejte jen podle nejvýhodnější ceny. Pamatujte, že na jejich kvalitě může záviset zdraví vás a vašich blízkých. Navíc investice do tohoto cvičebního nářadí bývá dlouhodobá. Kvalitní dřevěné žebřiny pořídíte za ceny přesahující 3 000 Kč.

Ribstole se liší použitým materiálem (dřevo – jasan, buk; nerezová ocel), kvalitou zpracování (nejlevnější dovozové modely bývají šroubované, nao

pak při kvalitním truhlářském zpracování se příčky vlepují), povrchovou úpravou (ideální je zdravotně nezávadný matný bezbarvý lak se zvýšenou odolností proti oděru) a způsobem uchycení do zdi (někteří prodejci nabízejí i odbornou montáž). Před nákupem se nezapomeňte informovat také o nosnosti konkrétního typu. Ptejte se také, jaká je možnost výměny příčky, pokud by došlo k jejímu zlomení či poškození. Ribstole se prodávají ve výškách od 220 do 250 cm (další model je vždy o 10 cm vyšší) a šířkách 70, 75, 80 či 90 cm. Žebřiny větších rozměrů bývají určeny do tělocvičen.

Ribstol můžete doplnit ještě závěsnou hrazdou nebo bradly či závěsnou lavičkou. Děti ocení i houpačku či zavěšené lano a provazový žebřík. Budou mít skvělou příležitost jak se „vyřádit“ i v době, kdy pro sportování venku není ideální počasí.

Cvičební nářadí pro všechny generace

Ribstol poslouží jako univerzální tělocvičné nářadí pro všechny členy rodiny, kteří mají aspoň trochu chuť pro své tělo něco udělat. Ti nejmenší budou brát šplhání po žebřinách spíše jako hru a zábavu. Aniž si to uvědomují, výrazně si lezením po nich zlepší motoriku. Starší členové rodiny jej využijí pro posilovací cviky. A uvítají je i všichni, kteří z nějakého důvodu potřebují protáhnout tělo či mít bezpečnou oporu při rehabilitačních cvicích. Zvlášť praktické jsou pro lidi s onemocněním pohybového systému, centrálního nervového systému a pohybového aparátu. Obrovskou výhodou je, že je nemusíte před cvičením nijak připravovat, prostě jsou vám kdykoli k dispozici.