Suchá stébla okrasných trav bychom neměli stříhat na podzim, protože chrání střed rostliny před mrazem i mokrem, a navíc zdobí zimní zahradu. Ale pár suchých květenství do vázy si odstřihnout můžeme, stejně tak jako u trav planých.

Pokud si přejeme dokonalou suchou vazbu, květenství je nejlepší sklízet v době rozkvětu, aby zůstalo celistvé i po usušení a nerozpadalo se. Nejlépe se suší ve váze bez vody, nebo vodorovně položené na pletivu. Avšak poslouží i plodenství trav či obilnin, které v průběhu podzimu přirozeně uschlo.

  • Výraznější dodají vazbám strukturu, drobné traviny je zjemní.
  • Nejvíce uplatnění najdou právě v kombinaci s jinými rostlinami, velmi zajímavé však mohou být i samotné.

Nejoblíbenější trávy pro dekoraci

Původní i okrasné druhy trav jsou ideálním materiálem do suchých vazeb – neztratí ze své krásy sušením takřka nic.

Spíše jako sušená nežli živá je známa travina, zvaná pro svůj roztomilý vzhled zaječí ocásek (Lagurus ovatus). Je jednoletá a lze ji vysévat i přímo, ale pokud si ji v březnu předpěstujeme, vykvete mnohem dříve. Podobně se předpěstovává i ječmen hřivnatý (Hordeum jubatum), vousatec smáčknutý (Pennisetum compressum) a vousatec vlnatý (P. villosum).

Velmi vděčné jsou v suchém stavu třeslice. Do jemných kytic je výjimečně půvabnou travinou třeslice prostřední, jejíž květenství připomíná jemný obláček a při bližším pohledu pak miniaturní houstičky – proto je někdy nazývána „čmeláčí housky“. Podobné uplatnění však najdou takřka všechny druhy travin.