Závěsná keramika (a také závěsný koupelnový nábytek) získává stále více příznivců. Není divu, snadněji se pod ním uklízí podlaha, volný prostor u země opticky místnost zvětšuje.

Výhodná je i možnost přizpůsobit výšku klozetové mísy vyšším či méně mobilním členům rodiny. Příjemný je taktéž nižší hluk při doplňování nádržky vodou.

Pohodlný úklid

To, že se ve spárách mezi dlažbou a klozetem upevněným v podlaze či sloupem umyvadla usazuje nečistota, ví každý, kdo někdy musel pořádně vytřít koupelnu nebo WC. K vytření pod závěsným klozetem stačí mop. Žádné ohýbání, žádné pracné cídění záhybů.

Stále častěji se v koupelnách používá závěsný nábytek, rovněž kvůli snadnější údržbě podlahy. Navíc prostor, v němž se vše jen „vznáší“, vypadá vzdušněji a elegantněji.

Při instalaci je však třeba dodržet minimální výšku zavěšení nad podlahou, tedy aspoň šest či spíše sedm centimetrů.

Závěsné klozety a bidety se snadněji udržují, protože mají jednodušší tvary bez výstupků.

Označení kapotované provedení znamená, že kryt mísy chrání všechna místa včetně sedátka, kde by se mohly usadit nečistoty.

Co se skrývá ve zdi

Zajímavou variantu představuje systém určený do rohu či na stěnu. Rohové umístění bývá praktické v atypických prostorách.

Závěsná mísa či bidet vyžadují takzvané předstěnové instalační moduly, v nichž se skrývají i rozvody či nádržky na vodu. Jejich nosnost se pohybuje kolem 450 až 600 kg. Moduly lze použít do zdi i do lehké příčky s kovovou konstrukcí, můžeme volit jak mokrou, tak suchou instalaci.

V novostavbách se moduly zapouštějí do zdi, při rekonstrukcích se zpravidla usazují k původní stěně do nové (sádrokartonové) příčky.

Práce probíhají velmi rychle. Někteří výrobci tvrdí, že šikovný řemeslník zvyklý pracovat s předstěnovými systémy zvládne montáž včetně instalace mísy za 25 minut.

Jednotlivé typy modulů se však liší, jen výjimečně nabízejí výrobci univerzální provedení. Systémy je možné snadno použít i při rekonstrukci koupelny v panelovém domě. Moduly jsou obvykle snadno demontovatelné, což se může hodit při výměně stoupaček.

Některé systémy nabízejí ovládání zepředu, jiné shora zabudované do nízké příčky. Existují i typy určené do příček silných kolem 13 centimetrů. Ceny začínají zhruba na dvou až třech tisících korun.

Úsporné splachování se vyplatí

Ať již se rozhodneme pro závěsné či stojící WC, odborníci doporučují vybavit je systémem úsporného splachování. Na výběr máme

  • tlačítka pro dvojí splachování (3 a 6 litrů)
  • zastavení splachování v jeho průběhu tzv. stop tlačítkem

Klozetové mísy se liší provedením pro hluboké nebo ploché splachování. Klozety s nádržkou připevněnou na zeď jsou již dnes výjimkou.

U stojících klozetů dodržíme vhodný typ vyústění odpadu – vodorovný, svislý nebo šikmý. Tzv. multi odpad umožňuje vodorovnou i svislou instalaci.

Jaké umyvadlo?

I do malé koupelny se hodí umyvadlo určené k zabudování do nábytku nebo do desky. Módní jsou umyvadla, která vypadají jako odložené mísy či stará keramická umyvadla, jimž chybí jen džbán na vodu. Zpravidla jsou postaveny na desce a pod nimi je uzavřený odkládací prostor.

Zajímavá umyvadla ze skla či nerezu vyžadují pečlivý úklid, protože je na nich vidět každá zaschlá kapka, zejména máme–li tvrdou vodu. Výrobky z umělého kamene nebývají levné, zato si je můžete nechat vyrobit na míru a jsou prakticky nezničitelné.

Skříňka na soklu vyžaduje, aby umyvadlo vystupovalo dopředu, nebo aby sokl ustupoval nejméně 15 cm dozadu – to kvůli pohodlnému přístupu k umyvadlu.

Použijeme-li závěsnou skříňku pod umyvadlo, měla by končit asi 20 až 25 cm nad podlahou, aby se pod ní dalo snadno uklízet.

Výška zavěšení

Měla by se řídit výškou těch, kteří umyvadlo používají. Za standard se pokládá 85 až 90 cm od podlahy.

Nebo jinak: Volíme takovou výšku, aby nám voda při mytí rukou nestékala k loktům. Malým dětem pořídíme plastovou stoličku, nejlépe s protiskluzným povrchem.

Baterie

K umyvadlům a k vaně se hodí baterie pákové, do sprchových koutů termostatické. V rozvodech musí být tlak alespoň půl baru.

Kvalitní typy pákových baterií mají

  • keramické destičky v kartuši
  • tzv. eko knoflík (eko trysku)
  • omezovač průtoku neboli integrovanou vodní brzdu

Eko trysky jsou montovány pod perlátor, který obohacuje vodu vzduchem a zabraňuje tak usazování vodního kamene v armatuře. Nastavením trysek lze snížit průtok vody až na polovinu.

Vodní brzda pak brání otevření armatury do krajní polohy. Uspoříme tak vodu i energii a snížíme nebezpečí opaření hlavně dětí.

Důležitý bezpečnostní prvek představují termostatické baterie, u nichž si můžeme přesně nastavit takovou teplotu vody, jakou máme rádi.

Pro sprchování bývá důležitá nejen baterie, ale také koncovka sprchy. Hitem posledních let se staly tzv. dešťové sprchy. Voda tryská z desítek otvorů a napodobuje osvěžující déšť.

Pro Receptář Alena Grossová, foto Laufen, archiv