Prevence je základ

Mol šatní (Tineola bisselliella) a mol kožešinový (Tinea pellionella) patří k nepříjemným škůdcům oděvů. Zvlášť dobře se jim daří tam, kde je nikdo neruší. Proto je tak důležitá pravidelná kontrola a větrání šatních skříní. Takhle zachytila úklid šatníku před nějakými 150 lety Božena Němcová v povídce Chudí lidé: „Každou sobotu vynesl si také domácí všecky svoje kabáty, spodky a vesty, ano i boty na dvoře, aby to provětralo. Paní přinesla k tomu také vždy svoje zimní kožíšky, všední i nedělní, suknem potažené. A tu probral se každý záhyb, nejsou-li v tom moli. Když si potom domácí sám všecko vyklepal a vykartáčoval a boty vyleštil, paní mu to odnesla, poněvadž prý on neví, na který hřeb které patří.“

Dobře hubí, ale páchnou…

Tak by bylo ve zkratce možné shrnout asi nejčastěji doporučované prostředky na hubení šatních molů, tedy petroleje a naftalinu. Jejich užití zmiňuje např. Velký Pražský kalendář: nový prostonárodní kalendář obrázkový pro rok 1883: „Petrolej, jímž se napijí klůcky plátěné, které se do ohrožených látek atp. vkládají; poněvadž však se petrolej rychle vypařuje, musí se tato operace často opakovati a látky po petroleji zavání… Naftalin, kterého se nyní rovněž zhusta užívá jest nevýhodný pro zápach, jejž ve světnici obývané šíří.“

Rostliny, které moly zapuzují

Pro zapuzení molů z šatních skříní se s větším či menším úspěchem používaly také některé rostliny. Levanduli k tomuto účelu používáme dodnes, dále je zmiňována meduňka, divizna, pepř, borová kůra, mletý kořen estragonu, pačulové listy.

Velmi zevrubně popisuje metody boje s moly v domácnosti Alois Benč v knize Boj proti nepřátelům člověka. K vhodným rostlinám přidává konopí, respektive jeho květ a komonici lékařskou: „Dobrý a jednoduchý prostředek, aby se moli nedali do různých látek a kožešin, jest sušený konopný květ, který se v papíru dovnitř vkládá. Aby se polštáře, podušky atd. proti molům uchránily, jest potřebí zašiti do nich konopný květ hned při zhotovování…. Výtečným prostředkem jest také komonice lékařská. Jetelina tato kvete od června do září na mezích a výslunných stráních dosti hojně. Posypeme-li komonicí prádelník nebo šatník, voní prádlo a šatstvo po celý rok aromaticky a zamezuje molům svou silnou vůní přístupu.“

Ochrana kožešin

Ve Zlaté domácí knize se dočítáme i o méně tradičních prostředcích proti šatním molům: „V jedné části lepšího lihu se 1/8 části kafru rozpustí a stejné množství tlučené papriky připojí, vše dohromady ale po několik dní za mírného tepla stát nechá. Tekutina se pak skrze plátno procení a touže kožešina neb vlněné látky pokropí, kteréž zachovati chceme, načež se svinou a silným plátnem zaobalí. Jiní používají na místě papriky tak zvaných kolokvint. Tekutina nazývá se vůbec v Rusku, kde se hlavně užívá, „činská tinktura proti molům“, a tvrdí se, že účinky její jsou skutečně podivuhodné, zvláště co se zachování kožešin dotýče.“

Další metodu, kterou pro ochranu kožešin používali Rusové popisuje Alois Benč v knize Boj proti nepřátelům člověka spočívá v tom, že „kožešiny skropí lihem, do kterého se nasype prášek z tlučených slupek španělského pepře a malou hrst kafru. Pak kožešiny pevně svinou a zabalí do plátna. Tím způsobem zachovají se bez pohromy i na delší léta.“