Pokud chcete postavit vlastní domek, potřebujete mít kde. Na první pohled jasný základ celého stavitelského snu se ale může zhroutit stejně rychle, jako prvotní nadšení. Stavební parcela bude o poznání dražší, než jiné alternativy. Řada kupců proto sáhne po jiné „formě“ pozemku, o kterém se zdá, že není nic snazšího, než jej na stavební parcelu převést. A kratší řada kupců také narazí. Převod pozemku na stavební – pokud je to vůbec možné – může někde trvat i několik let. U některých pozemků to ani možné není. Vhodné je informovat se na příslušném stavebním úřadě.

Pozor na úplatky a záměry developerů

V žádaných lokalitách myslete také na zájmy developerů. Vyplatí se odhodit růžové brýle a raději počítat s nejhorší variantou. Plánovaný převod na stavební pozemek někdy nevyjde zkrátka proto, že jsou úředníci podplaceni a vy brzy obdržíte nabídku k prodeji pozemku – za cenu poměrně výhodnou na pozemek, který není stavební. Bez toho, že přeplatíte developera, ani stavební nebude. V pro vás nejhorší variantě se snížíte k úplatku, ale než dojde na změnu územního plánu, budou úředníci vyměněni a kolečko začínání nanovo.

Co úřad, to jiná interpretace...

Pokud neplánujete rodinné bydlení, ale hledáte jen místo pro rekreaci, situace je o něco jednodušší. Někdo si vystačí třeba jen s maringotkou. Hranice, kdy lze přístřešek považovat za „pevně svázaný se zemí“ je velmi individuální a v podstatě se může lišit podle jednotlivých stavebních úřadů. I zde platí rčení: Líná huba, holé neštěstí. Ostatně, pokud máte v hledáčku specifické pozemky vedené například jako „parková zeleň“, připravte se na to, že od každého stavebního úřadu byste dostali trochu jinou odpověď o tom, co všechno si na takovém pozemku můžete dovolit. Obvykle takřka nic. Pozor si dejte také na sousedy. Řada lidí již odstraňovala zahradní domky, jejichž pořizovací cena byla kolem 100 000 korun. Proč? Prodejce (včetně velkých řetězců) je ujistil, že na ně schválení stavebního úřadu nepotřebují. Sousedé poté domek ohlásili a stavební úřad nařídil jeho odstranění. Debata o tom, zda na to měl právo, je již věc jiná...

Pohlídejte si, aby měl pozemek jasně stanovenou příjezdovou komunikaci a rozmyslete se, zda je pro vás plně zasíťovaný pozemek výhodou. Někdy je lepší, pokud jsou „sítě“ jen na hraně pozemku a je jen na vás, kam je dotáhnete.

Víte, co si můžete dovolit?

Když jsme už u peněz, finanční rozvaha patří k naprostému základu. Kdo by nechtěl dům snů s velkým pozemkem? Málokdo na něj ale má naspořeno. Oblíbenou cestou je hypotéka nebo překlenovací úvěr. Pokud nemáte naspořeno, než se začnete rozhlížet, informujte se, kolik si vůbec můžete půjčit tak, abyste byli s to bezpečně splácet a bez problémů pokrýt nároky domu. Totéž platí i o projektu domu. V případě katalogového domku plus mínus víte, na čem jste, součástí individuálního projektu by měl být i rozpočet vytvořený rozpočtářem, který vám jasně ukáže finanční hranice, ve kterých se pohybujete. Ty pak s jemnou odchylkou můžete požadovat i po firmě, od které si necháte dům postavit. Rozmyslete si, zda chcete stavbu na klíč (při předání stavby se můžete hned stěhovat), hrubou stavbu (dostanete dům ve smluvně definovaném stadiu rozpracování, se sníženou sazbou DPH, a poté buď stavbu dokončíte sami, nebo si najmete další dodavatelskou firmu), nebo stavbu svépomocí. Do třetí varianty, se kterou určitě uspoříte, se ale nevyplatí jít, pokud již nemáte stavařské či stavební zkušenosti.

Chcete stavět postaru, či nízkoenergeticky?

Ještě, než svou vizi zadáte k vypracování konkrétního projektu, zamyslete se, zda chcete klasickou stavbu, nebo jednorázově investovat více a pořídit si energeticky pasivní či dokonce nízkoenergetické bydlení. S návratností investice ale nepočítejte v prvních letech bydlení. Pro více informací si přečtete článek Nízkoenergetický dům: Má vůbec nějaká proti?

Pokud se chystáte stavět rodinný domek, počítejte s nutností ohlášení stavby nebo stavebního povolení. Potřebovat budete projekt svého snu včetně stavebně technické dokumentace. A možná i řadu dalších dokumentů ve formě vyjádření – například ekologů. Záleží na tom, kde se váš pozemek bude nacházet. I v tomto případě je dobré předem se zeptat příslušného stavebního úřadu, co vše je třeba. Na odpovědi či vyjádření si někdy počkáte. Třeba i přes půl roku. Úřady sice mají pevně stanovenu hranici, dokdy vám mají odpovědět (pro stavební povolení 60 či 90 dní u složité stavby), ale protože jsou někde přetíženy a navíc nejsou sankce za překročení této doby, můžete se pořádně načekat…

Kámen pusťte z hlavy

Kromě podoby stavby a jejího umístění na pozemku musíte mnohdy zvážit i stavební materiál. Někteří lidé trpí romantickou představou o domě z kamene. Tuto ideu raději pusťte z hlavy, kámen je vhodný jen jako dekorace, jeho tepelně izolační vlastnosti jsou žalostné. K dispozici tak jsou třeba cihly. Na velké plochy venkovních zdí se klasické plné cihly již příliš nepoužívají, častější jsou například termoizolační plněné minerální vatou. Za úvahu stojí vhodnější tvárnice a beton v jeho mnohých modifikacích – třeba porobeton, který je ale velmi háklivý na vlhkost. Do módy se vrací také dřevo – a nejde jen o to pohledové, dřevostavbu dnes na první pohled nemusíte vůbec poznat. Více si o nich můžete přečíst v článku Kouzlo dřevostaveb: Šetří místo a pomáhají alergikům