Probudí vás jemná hudba. U druhého songu již nazouváte pantofle a míříte do koupelny. Dnes jste si musel(a) do práce přivstat, ještě je tma. Rozsvěcet nemusíte, čidla sledují pohyb a rozsvítí tam, kde se zrovna pohybujete. Oblíbený playlist se přehrává i v koupelně. Pár dotyky na zrcadle přeskočíte na další písničku. Vodu systém začal ohřívat již před hodinou, tak si dáte sprchu. V županu zamíříte do kuchyně. Voní odtud čerstvá káva. Až za vámi zaklapnou dveře, systém aktivuje alarm. A to je jen špetka toho, co inteligentní dům dokáže.

Dům jako kamarád?

Jen v roce 2012 bylo ve Spojených státech na 1,5 milionu inteligentních domů různé pokročilosti. Tedy těch, které využívaly nějakou formu centrálního řízení pro navýšení komfortu svých uživatelů. Vývoj od té doby udělal několik sedmimílových kroků. Dnes se inteligentní domy (jinak také nazývané „chytré domy“ nebo „digitální domy“) obvykle rozdělují do třech kategorií, respektive generací: První umožňuje bezdrátové ovládání systému a jeho naprogramování, centrální systém druhé již zvládá díky umělé inteligenci nastavení zohledňující nejen požadavky uživatele, ale i vlivu okolí (například počasí). Třetí generace, zatím nepříliš rozšířená, nabízí model systému coby přítele, vyznačuje se primárně hlasovým ovládáním a širokou škálou nabídky, včetně té zábavní.

Jde to i bez kabeláže

Cesta inteligentního domu začíná v ideálním případě již ve fázi projektu, kdy je nutné ujasnit si požadavky odpovídající individuálnímu životnímu stylu, rozmyslet umístění řídící jednotky a ovládacích prvků, případně i kamer a čidel či zábavní techniky. Většina inteligentních domů zatím vyžaduje kabeláž, na druhou stranu, není problém ji zavést i posléze, či instalovat do již stojícího domu. Kompletně bezdrátová řešení existují, jsou o něco dražší, ale mohou vás limitovat v některých požadavcích.

Teplo a bezpečí. A nejen to…

A co všechno ovládá centrální systém? Reguluje vytápění, klimatizaci, ventilaci, stáhne rolety, pokud se příliš opře slunce do oken, ohřívá vodu, aktivuje alarm – a to nejen jako kamerový systém či čidla, ale může i zabezpečit dveře a okna. Kromě toho vám ohlídá třeba vodu a její teplotu a čistotu v akváriích – ostatně, rybičky může i krmit – zaleje zahradu nebo vyhřeje bazén. Do všech procesů můžete libovolně zasahovat, měnit jejich časování i intenzitu, nebo nastavovat nové módy. A to v podstatě odkudkoli na světě, pokud se připojíte k internetu. Doma k tomu můžete navíc využít ovládací panel, jinde vám stačí chytrý telefon, notebook nebo třeba tablet.

Dáte si k filmu kávu?

Jednotlivé módy můžete nastavovat například podle denní doby, ale i podle nálady – zábavní kino mód znamená (například), že systém spustí plátno, vy si zvolíte film, sednete na gauč, systém ztlumí světlo, zatáhne rolety, a spustí dataprojektor s filmem. Pokud si ke sledování chcete dopřát kávu, k systému se dá napojit třeba i kávovar. Nastavené scény aktivujete stiskem jediného tlačítka, ovládaní inteligentních domů je skutečně jednoduché a uživatelsky přívětivé, i když se jeho podoby liší podle dodavatele.

Chůva s procesorem

Váš dům s vámi bude také komunikovat. Pokud máte děti, můžete si nastavit různá zabezpečení. Máte dům už zařízený pro malá robátka, ale v garáži máte stále dílnu plnou ostrých a pro děti nebezpečných věcí? Systém dokáže ohlídat i tohle – jakmile by dítko proniklo do dílny, oznámí vám to. Praktické je to i pro bazény. Stačí chvilka nepozornosti a může dojít k neštěstí. Centrální systém vám opět může upozornit, že se dítko dostalo do zakázané zóny. A nejde jen o děti. Ať jste již v noci na skleničce s přáteli nebo spíte v ložnici, kamerový systém s nočním viděním hlídá okolí. Pokud by na zahradu či domu pronikl zloděj, upozorní buď vás, nebo rovnou zavolá ostrahu či policii. Záleží, jak bude nastaven.

Šetří a je ekologický

Inteligentní dům není levná záležitost. Oproti klasickému domku si samozřejmě připlatíte. Kolik? To záleží na rozsahu vašich požadavků. Standardně k ceně připočtěte 500 000 až milion korun. Pokud chcete skutečný dům ze science-fiction včetně elektrospotřebičů, pak se možná dostanete až na částku dvou milionů navíc. Inteligentní dům šetří energie, protože je velmi efektivní v jejich využívání. Za vratnou investici to ale bohužel považovat nelze. Můžeme však říct, že je díky tomu více „zelený“, tedy ekologický.