Výrobci stavebních izolací se soustřeďují na nabídku stále kompletnější izolační vrstvy pro tu kterou část domu a co nejjednodušší pokládku vícevrstvých prvků.

Tak se na trhu objevují panely tvořené tepelně–izolačním materiálem z tvrzené polyuretanové pěny označované zkratkami PIR/PUR.

Vyrábějí se v kombinacích s deskami OSB, dřevotřískovými, sádrokartonovými, dřevocementovými či sádrovláknitými, nebo kombinované s krycí jedno či oboustrannou hliníkovou fólií a dalšími typy parozábran, ale také s vrstvami, které naopak umožňují difuzi.

  • Existují také kombinace tvrzené pěny a vrstev dalších druhů tepelné či kročejové izolace.

Díky zámkovému systému pero–drážka do sebe panely dokonale zapadají a vytvářejí souvislou plochu.

Výhody

Tyto systémy nejsou úplnou novinkou, nicméně zájem o ně roste. Relativně vyšší cena je totiž vyvážena mnoha přednostmi.

  • Plošná izolace střechy položená na krokve poskytuje souvislé zateplení střechy pod střešní krytinou.
  • Prostor mezi krokvemi může být využit také jako prostor pro další izolant, celková izolace pak může dosáhnout parametrů nízkoenergetického či pasivního standardu.
  • Mohutně zateplená střecha přináší výraznou úsporu energie a tzv. tepelnou pohodu v interiéru v každém ročním období; v podkroví je příjemně i během letních veder.
  • Systémy panelů z tvrzené polyuretanové pěny a dalších materiálů zabezpečí ventilační mezeru pod střešní krytinou. Jejich tepelná vodivost odpovídá stavebním normám. Případná voda ze srážek či kondenzace pod krytinou snadno odteče mimo dům bez poškození izolace nebo dřevěné části krovu.

Nadkrokevní izolaci nabízí řada výrobců, je tedy dobré seznámit se s odlišnostmi, technickými detaily i cenou: Metr čtvereční lze koupit i za méně než 600 Kč, ale také za 1500 Kč.

Tvrzená pěna i polystyren

Například italské střešní tepelně izolační panely Isotec vyrobené z PUR pěny mají v panelu zabudovánu perforovanou větrací střešní lať s povrchovou úpravou Aluzink. Panel kryje silná hliníková fólie s reflexním účinkem. K sestavení do kompaktního tepelně izolačního střešního pláště slouží zámkový profil.

Společnost Linzmeier nabízí systém Linitherm PAL Polymer vhodný pro střechy se sklonem již od 14°. Jádro z PUR/PIR tvrzené pěny je po obou stranách chráněno hliníkovou fólií, tj. funguje jako difuzně uzavřená vrstva, kterou vodní páry nemohou prostoupit. Panely jsou na vrchní straně opatřeny polymerovým pásem, který vytváří souvislou parotěsnou zábranu. Při síle desky 80 mm dosahuje izolace Linitherm PAL Polymer a dřevěný záklop na krokvích součinitele prostupu tepla U hodnoty 0,28 W/ (m2K). K dostání jsou však desky o síle až 240 mm, s nimiž je možné dosáhnout na hodnoty odpovídající standardu pasivního domu − až 0,1 W/ (m2K).

Nadkrokevní izolace z tvarovaných dílců Thermo Plus, Klasik či Protektor německé společnosti Thermodach jsou na trhu již řadu let. Těší se oblibě mj. kvůli možnosti použít typ Protektor při dodatečné izolaci střechy bez zásahu do její konstrukce, stačí jen přeložit stávající tašky a podložit je dílci polystyrenu 30 nebo 40 mm silnými (cena za m2 do 400 Kč). Produkt je vyroben z EPS (expandovaného pěnového polystyrenu), opatřen kanálky a žlábky, které po vyskládání na střešní latě vytvoří jednolitou hydroizolační plochu. Tašky se ukládají přímo na tyto dílce, zčásti profilované do tvaru latí.

Kdo požaduje výraznější hodnoty zateplení, najde u téhož výrobce další systémové vrstvy tepelně–izolačních materiálů.