Porostem pokryté střechy nejsou žádnou novinkou – již celá staletí tradičně patří k architektuře Severských států, Islandu, ale i USA či Kanady. U nás se držely jako stálice při zakládání sklípků. Jejich moderní éru protkanou nejnovějšími technologickými výdobytky ale odstartovalo až Německo v 60. letech. Dnes je zelená střecha symbolem nejen ekologie, ale často i znamením vyšší movitosti majitele. Víte, jaká úskalí vám může přinést a naopak, kterých výhod se s ní dočkáte?

Dobře, nebo vůbec

Hned na začátek je nutné přiznat alfu i omegu veškeré problematiky zelených střech: Může vám přinést mnoho dobrého, ale jen v případě, že bude udělána skutečně kvalitně a z dobře zvolného materiálu. V opačném případě si časem možná projedete stavitelským peklem, které začne takřka hodinářským pátráním po místě, kde prosakuje voda, a skončí přinejhorším stržením celé

střechy a jejím kompletním předěláním.

A jaké výhody mohou toto riziko vyvážit? Na domě budete mít střechu, která je zároveň skvělým filtrem vzduchu. Vyrábí kyslík a vstřebává oxid uhličitý a bojuje proti prachu i dalším škodlivinám ve vaší domácnosti. Ocenit jí můžete i ze stavařského hlediska – vyrovnává totiž teplotu. V době častých teplotních výkyvů udrží v domě stabilnější prostředí a dobře vás uchrání před nesnesitelnými podkrovními vedry v případě, že venkovní teplota vyšplhá ke třicítkám.

A naopak, ušetříte díky ní za topení (i klimatizaci). Logicky je i dobrá akustická stránka či požární odolnost. Již méně se mluví o pozitivech při vyšších srážkách. Zelená střecha odlehčuje nápor kladený na kanalizaci, ale na druhou stranu, v době veder potřebuje někdy zalít. Tuto péči můžete vyřešit výměnou za vyšší pořizovací cenu automatickým zavlažováním, anebo zvolit trvale udržitelnou floru v dobré kombinaci bylin i dřevin.

Skalničky nebo keříky?

Tím se dostáváme ke dvěma možnostem, mezi kterými musíte před stavbou zelené střechy volit. Pro takzvanou extenzivní zeleň stačí tenčí vrstva substrátu, konkrétně 3 až 6 centimetrů pro mechy a trávní koberce, a 15 až 20 centimetrů, má-li být vaše střecha náhradou skalky, na které nebudou chybět plazivé rostliny a například pro tento účel klasický zástupce flory netřesk střešní.

Intenzivní zeleň zahrnuje nejen klasickou květenu, ale i keře a nižší stromky. Na obyčejný trávník budete potřebovat zeminu o tloušťce 10 až 15 centimetrů, na druhou stranu, máte-li zájem mít nad hlavou i menší stromky, počítejte s vrstvou minimálně jednoho metru. Obvyklým řešením je ale substrát do tloušťky 30 centimetrů a zasazení případných stromků do truhlíků. U intenzivní zeleně musíte však počítat s nároky na konstrukci, která střechu nese. Počítejte také s nahodilou zátěží – konstrukce by měla udržet s rezervou 1000 kilogramů na metr čtvereční. Nutné je i zajištění zavlažování – ideálně podpovrchové, v nejhorším případě ale budete muset někdy zalévat sami.

Izolace z obou stran

Kromě velké pozornosti věnované hydroizolaci, aby neprotékala voda a neprorůstaly kořínky, nezapomeňte i na někdy opomíjený problém z druhé strany – vlhkost z domu. Místa jako kuchyň a koupelnu je vhodné vybavit podhledem a parozábranou.

Zelená střecha samozřejmě potřebuje řadu dalších vrstev. Pod vegetací a substrátem je filtrační geotextilie, drenážní a separační vrstva, poté důležitá hydroizolace, druhá separační vrstva, na kterou navazuje tepelná izolace. A jak dlouho zelená střecha vydrží? Je jisté, že zelená střecha prodlouží životnost střechy až trojnásobně. Chrání před UV zářením a nehrozí jí ani výraznější mechanické poškození. Často se dočtete, že dokonale provedená je v podstatě věčná. Těžko říct. Pravdou totiž je, že současné konstrukce nikdo neměl šanci otestovat na dobu delší, než pár desetiletí. Drží dobře – možná i na stovky let.