Chcete-li rekonstruovat celý dům, vyberte včas odborníka na rekonstrukce. Budete potřebovat stavebně technologický průzkum domu. Následovat by měla technická příprava zakázky a smluvní ujednání o ceně. Celková rekonstrukce nemovitosti sestává vždy z mnoha kroků, které na sebe musí navazovat.

Bude potřeba stavební povolení nebo stačí ohlášení?

Na tuto otázku vám dá odpověď připravovaný rozsah rekonstrukce. Hodláte-li zasahovat do nosných konstrukcí, pracovat na nových rozvodech elektřiny, plynu a topení anebo chcete budovat přístavbu domu, pak budete potřebovat stavební povolení. Vyřiďte si jej včas, ať se můžete v klidu pustit do rekonstrukce samotné. Jestliže nechystáte tak velké zásahy do stavby, postačí vám pouhé ohlášení stavby.

Nepřeceňujte se a zadejte práci odborníkům

Důkladně vše promyslet je nutné i v případě, že se nechystáte na celkovou rekonstrukci, ale rekonstruovat hodláte postupně. Jednotlivé kroky rekonstrukce na sebe musí smysluplně navazovat. Nevyplatí se ani přeceňovat vlastní síly a pouštět se do náročných rekonstrukcí svépomocí. Přece jen každý jsme odborník na něco jiného, a proto práci na rekonstrukci zadejte těm správným lidem. Napravování vlastnoručně napáchaných chyb by vás mohlo přijít hodně draho. Zatím se raději postarejte o to, abyste měli včas doma všechen potřebný materiál, technické vybavení a zařizovací předměty, které hodláte obměnit.

Chystáte se měnit podlahy?

Rozhodli jste se pro podlahové vytápění? Pak zcela logicky musíte začít rekonstruovat od podlahy. Možná vás ale trápí nestabilní „houpající“ se podlaha. Zbavte se nekvalitního laminátu a vsaďte na dřevo nebo vinyl. Jen musíte rozlišit, zda se zaměříte na vodní podlahové topení anebo na elektrické topné rohože. Pro každý typ podlahového vytápění je třeba zvolit pokládku jiného podlahového materiálu. Pamatujte, že použití kvalitních materiálů ve všech vrstvách podlah vám ušetří do budoucna spoustu starostí. Dodržujte dobu, po kterou není podlaha pochozí, abyste zbytečně nenarušili její strukturu, například musí-li stěrka určitou dobu schnout.

Myslete na dostatek zásuvek, vypínačů a osvětlení

Po letech užívá vašeho bytu či domu už máte jistě přesně danou představu o tom, kde potřebujete více vypínačů nebo zásuvek. Navíc častou a podstatnou chybou je, že při rekonstrukcích obecně příliš nevyužíváme možnost pracovat s rozšířením osvětlení svého domova. Nebojte se upravit rozmístění osvětlení a neobávejte se ani změny typu osvětlení. Zvláště v kuchyni se vám vyplatí pouvažovat nad novým rozmístěním elektrospotřebičů. A při té příležitosti nezapomeňte na zásuvky pro moderní přístroje, které jste si v poslední době zvykli hodně používat. Kvůli chybějícím zásuvkám ve vaší kuchyni třeba stále nemají své stabilní místo. To se však může po rekonstrukci rázem změnit.

Pozor na neočekávané komplikace

Chtěli jste jen nově vymalovat, ale neklaplo to, protože vaše stěny už mají za sebou několik vrstev starých nátěrů? Pak se nevyhnete škrabání omítek. Pokud jste s tím nepočítali, může se malování vašeho zrekonstruovaného bytu protáhnout o několik dní až týdnů.

Objednali jste si do koupelny speciální soupravu sanitární keramiky pro minikoupelny a vaše objednávka pořád leží někde mezi ostatními zakázkami firmy? Dodávka už má dva týdny zpoždění a vy čekáte marně? Zdržení, se kterým jste nepočítali, vás může při rekonstrukci přijít hodně draho. Proto udělejte všechny objednávky potřebného vybavení i materiálu včas, nebo ještě lépe s dostatečným předstihem.

A když už jsme u materiálu, za zmínku stojí i komplikace, které mohou nastat při jeho nevhodném skladování. Týká se to hlavně suchých směsí na přípravu cementu a malty. Rozhodně by neměly zmoknout. Včas si tedy připravte místo v domě, ve sklepě, garáži nebo jinde, kde budou tyto materiály chráněné před nepříznivými vlivy počasí.

I když se mohou přípravné práce pro rekonstrukci jevit jako příliš zdlouhavé nebo únavné, zpravidla vás zbaví zbytečného trápení s nepovedenou rekonstrukcí, navíc vám ušetří spoustu času a v konečném výsledku i peněz, které byste museli investovat do oprav.