Příprava materiálu

Nejprve si připravte vše potřebné, dveře je potřeba řádně očistit a poté nalakovat. Pro odstranění starého laku potřebujete horkovzdušnou pistoli (profesionální nářadí na obrázku přijde asi na 4000,-, ale v hobby marketech seženete potřebné vybavení v řádech stokorun) a kovové špachtle.

Další položkou na nákupním seznamu bude brusný papír různé zrnitosti (60, 120, 150), případně brusná houbička. Pro samotné lakování zakupte základní syntetickou barvu na dřevo a venkovní syntetickou barvu na dřevo ve zvoleném odstínu, dále samozřejmě štětce k nanášení barvy. K tomu pár hodin času a brzy se vyloupnou krásné dveře.

Odstranění starého laku

Nejnáročnější fází je odstranění starého laku. Přestože jde o činnost neoblíbenou, nezanedbejte ji, jinak by nový lak špatně držel, loupal by se a praskal. K odstranění laku použijte raději horkovzdušnou pistoli, chemické odstraňovače barev jsou ke dřevu agresivní a mohou je poškodit.

Nejprve dveře řádně očistěte, odmontujte ozdobné prvky jako kování, tabulky nebo štítky. Poté horkým vzduchem nahřívejte lak tak, aby se na něm dělaly puchýřky a změklý šel seškrábnout špachtlí. Nejvhodnější teplota a intenzita výstupu vzduchu se liší podle podkladového materiálu, typu původní barvy a stavu nátěru, pohybuje se kolem 500 °C.

Optimální parametry si stanovíte sami, chce to jen trošku cviku. Nátěr musí být měkký, ale neměl by se pálit. Pozor dejte hlavně v okolí skleněných výplní, sklo by mohlo pod proudem horkého vzduchu popraskat, vyplatí se proto použít nástavce a postupovat velice opatrně.

Broušení povrchu

Zbytky laku, otřepy a nerovnosti po opalování odstraníte pomocí brusného papíru a dokonale tak připravíte dveře pro nový nátěr. Doporučuje se dřevo brousit brusným papírem nebo houbičkou alespoň dvakrát, nejprve hrubší zrnitostí (60), následně jemnější zrnitosti (120). Tato část práce je nejzdlouhavější a nejméně oblíbená, ale opět platí, že čím lépe připravený povrch, tím lepší výsledek na nás v závěru čeká.

U interiérových dveří by po broušení následovalo tmelení nerovností např. akrylátovým tmelem a opakované broušení. Venkovní dveře nebo okna se však netmelí, vlivem povětrnostních podmínek by se časem tmel drolil a vypadával. Před lakováním také zvažte aplikaci fungicidního napouštědla jako dalšího ochranného prvku.

Lakování

Samotné nanášení nové barvy už je práce zábavná a odmění naši předchozí snahu. Pro nátěr dřeva je lepší použít syntetické barvy, i když vodouředitelné barvy jsou jednodušší na aplikaci a neodpařují se z nich těkavé látky, mají pro užití v exteriéru nižší životnost a odolnost. Postup pro přípravu a nános barvy i intervaly k zaschnutí najdete na plechovce a je nutné tyto instrukce pečlivě prostudovat a dodržovat.

První se nanáší základní barva ve 2 až 3 vrstvách, každá vrstva se doporučuje po zaschnutí lehce přebrousit velmi jemným brusným papírem (zrnitost cca 150-180). Dále natřete povrch svrchním nátěrem zvoleného odstínu, opět 2 až 3 vrstvy. Po zaschnutí barvy namontujte zpět ozdobné prvky a kochejte se na dobře odvedené práci.

Skleněné výplně a okna

  • Pokud renovujete okna nebo dveře se zatmelenou skleněnou výplní, můžete je nechat přesklít, pak je dobré počkat 1 až 2 týdny, než sklenářský tmel zcela vytvrdne. Při samotném lakování sklo oblepte krycí páskou asi 1 až 2 mm od tmelu, při natírání pokryjete barvou nejen rám, ale i tmel a kousek skla a barva zakryje spáry.