Plechové dvoukřídlé dveře do garáží již patří minulosti. Většina nových garážových vrat má dálkové ovládání a sama se vysune. Moderní je i ovládání mobilním telefonem. Vrata do garáže mají vlastní SIM kartu s definovanými telefonními čísly. Jejich majitelé dveře „prozvoní“ a ty se otevřou. Není problém uživatele přidávat i odebírat – tohle právo má však jen jeden člověk. Takto můžete nechat zaparkovat třeba i kamarády či příbuzné. Buď je přidáte do seznamu, nebo (i když budete třeba sedět v kanceláři) prozvoníte vrata, až bude návštěva před domem.

Výklopná vrata potřebují prostor

Garážová vrata obvykle dělíme podle způsobu otvírání. Ten se řídí jednak naší představou o způsobu, který nám vyhovuje nejlépe (řadě lidí například vadí výklopné dveře), jednak velikostí a konstrukcí garáže, která může skýtat mnoho omezení. Nejčastější jsou stále vrata výklopná, obvykle už automatizovaná. Pokud jste však konzervativní nebo šetříte, lze je mít samozřejmě postaru a otevírat ručně. Výklopná vrata jsou vhodná tam, kde není kolem garáže příliš těsno a rušno. Pokud by se měla vyklápět rovnou směrem na chodník, zvažte raději jinou možnost.

Rolovací vrata? Průměr s mnoha mínusy

Na druhé příčce najdeme vrata rolovací. U těch ale můžete narazit na problém s nízkým stropem garáže. V některých domech se proto rolovací vrata garáží řeší netradičně rolováním do strany. Rolovací vrata jsou z hliníku a nemá smysl si nalhávat, že poskytují dobrý bezpečnostní standard.

Třetí stupínek zabírají takzvaná sekční vrata. Zaberou pod stropem garáže mnohem méně místa, než jejich rolovací konkurence. Obvykle se jedná o šest až osm panelů o výšce 50 až 61 centimetrů, které jezdí po kolejničkách a pod stropem garáže se vodorovně srovnají. I pro tento typ otvírání existuje, stejně jako u rolovací varianty, boční provedení. Oproti rolovacím vratům lépe izolují a jsou tišší.

Vrata do země... pokud nevíte, co penězi

Čtvrté místo patří nepříliš rozšířeným posuvným vratům. Ty bývají doménou dražších novostaveb, obvykle je s nimi počítáno již v době projektu a mají vymezený prostor, kam se mohou zasunout. Zřídka můžete vidět i perličku mezi posuvnými vraty – ty, které se zasouvají do země. Takové řešení ale neskýtá žádný přínos, který by mohl vyvážit jeho vysokou cenu. Variantou jsou posuvná vrata tvořená několika panely. Šetří se tak místo.

Vzácně lze i u nových staveb vidět dvoukřídlá vrata. Je to příjemná nostalgie, kterou si můžete dnes dopřát v případě zájmu také na dálkové ovládání. Obvykle převažuje zanechání „manuálu“, tedy ručního otvírání. Na tento typ dveří logicky musíte zapomenout, pokud máte před garáží nerovný terén, nejhůře výjezd vzhůru. A jaké mají výhody? Výdrž.

Drahé jsou skvělé... ale kdo na ně má?

Obecně platí, že připlatíte-li si za kvalitu, dostanete výrobek s delší trvanlivostí a menší nutností údržby. I tak myslete na jejich čistotu, a to zejména v místech gumového těsnění zárubní a vodících kolejniček. Vyplatí se i pravidelný servis. Pokud vrata používáte často, je vhodné jednou za rok pozvat technika, aby zhodnotil jejich stav a případně je spravil.

Většina z nás ale musí při výběru nových vrat zvažovat cenu. Říci přesně, kolik která stojí, takto ani nelze. Záleží na konkrétním typu a provedení. Zohledňují se materiály, použitá technologie, ale i kování a zejména fakt, zda se bude instalovat výrobek na míru, nebo „klasika“. Obecně vzato se pohybujeme v částkách 13 000 až 25 000 korun, pokud si vystačíme s něčím nepříliš nápadným a sériově vyráběným. Než se rozhodnete, důkladně prostudujte, co cena zahrnuje. Ve výsledku jinak zjistíte, že máte na celou rodinu jediný „pípák“ dálkového ovládání, nebo že dveře v základu neobsahují příslušenství, které například zlepšuje termoizolační schopnosti daného výrobku.