Není divu, protože na jih orientovaná přístavba celoročně nabízí útočiště bujné zeleni i domácím mazlíčkům a zároveň je z ní stále se proměňující výhled do zeleně u domu.

Tepelný komfort zahrady v zimním období zajišťuje dobrá izolace a vakuová dvojskla.

Zdrojem tepla jsou krbová kamna, radiátory centrálního topení, v případě potřeby elektrické odporové podlahové topení na levný proud a nelze zapomenout ani na „skleníkový efekt“ zimního sluníčka, které dokáže prostor vyhřát, i když venku mrzne.

Naopak v létě zajišťuje ochranu před horkem a přehřátím stahovací střešní roleta, stín vzrostlých smrků rostoucích venku v zahradě, a pokud ani to nestačí, lze odsunout celou polovinu jižní stěny.

Shora je prostor zimní zahrady odvětráván průduchy s nastavitelnými klapkami. Ke spodní ventilaci slouží dolní větrací okna v bočních stěnách.

Svépomocí i na zakázku

Zimní zahrada byla zbudována na letní terase přístupné z domu prosklenými dvoukřídlými plastovými dveřmi, kterými se do přístavby vchází z domu i dnes. Z venkovní zahrady je zimní zahrada přístupná dveřmi v západní šikmé boční stěně nebo posuvnými dveřmi jižní stěny.

  • Celý prostor má půdorys nepravidelného šestihranu, vnější prosklená dvoudílná posuvná stěna je dlouhá 5 m, strana přilehlá k domu 7,5 m a na šířku zahrada měří 3,5 m.

Na beton podlahy původní letní terasy byly položeny podlahové dlaždice, pod nimiž je na tepelnou izolaci instalováno podlahové topení. V místě pro posezení jsou dlaždice překryty zátěžovým kobercem, který tlumí hluk při pohybu židlí a zajišťuje jejich dokonalou stabilitu.

Posuvnou skleněnou stěnu a obě boční stěny stavitel sehnal na aukcích nepoužitého stavebního materiálu. Obě šikmé boční stěny si nechal vyrobit u firmy specializované na plastová okna.

Rovněž bezpečnostní dvakrát fóliovaná střešní skla, která odolají i nárazu kamene, dodala na zakázku firma z Příbrami.

Všechny zmíněné prvky jsou zasazeny do konstrukce z dřevěných trámků z vlastních zdrojů stavitele.

  • Dlouhý trám nad jižní posuvnou stěnou o obdélníkovém průřezu 30x15 cm je lepený ze tří dílů, aby se nekroutil.
  • Trámky nesoucí střešní skla jsou v horní části ukotveny šrouby v kovovém větracím „tunýlku“ na okraji ochozu, po kterém je přístupné obytné první podlaží domku.

Ochoz tak vlastně tvoří část zastřešení zimní zahrady. Proto je zespodu opatřen 10 cm silnou polystyrenovou izolační vrstvou, aby zevnitř místnosti na stropu nekondenzovala vlhkost.

Větrací zařízení zároveň tvoří základnu, na které je upevněno kované zábradlí ochozu. „Tunýlek“ i zábradlí je zakázková kovářská práce stavitelova známého.

Rozvinutí a svinutí dvoudílné 8 m dlouhé protisluneční rolety zajišťuje jeden elektromotor a střešní skla jsou proti poškození posunem rolety chráněna plastovými lištami nad dřevěnými střešními trámky.

Přístavbu bylo nutné dát schválit příslušnému stavebnímu oboru místního úřadu.

Podstatnou část stavby provedl stavitel (profesí elektromontér) svépomocí. Náklady na stavební díly, vybavení zahrady a další potřebný materiál činily přibližně 110 000 Kč.

Vzhledem k tomu, že vznikla u jedné poloviny dvojdomku, stavitel k žádosti doložil i souhlas majitele sousední části dvojdomku, že ochoz i zahrada mohou těsně přiléhat k hranici jeho pozemku.

Vložené investice i nemalé penzum vlastní práce se rozhodně vyplatily, protože zahrada plně odpovídá představám a potřebám obyvatel domku.

Foto autor