Kvalitu kleští hodnotíme podle oceli, ze které jsou vyrobeny. Za standard můžeme považovat legovanou chrom–vanadiovou ocel, to znamená, že kleště vydrží požadovanou námahu, neohýbají se, nelámou, ani se neodštipují při nárazech na tvrdé předměty.

Legováním se do slitiny přidávají další kovy, které jí dodají nové vlastnosti. Takzvaná nízkolegovaná ocel obsahuje do 5 % jiných kovů, vysoce legovaná 30 % i více. U nářadí se obvykle podrobně neuvádí přesné složení, nám stačí označení legovaná nebo vysoce legovaná. Tytéž typy kleští se totiž vyrábějí třeba jen z poniklovaného nebo pochromovaného železa.

  • Vedle tvaru zvyšují užitnou hodnotu kleští další úpravy (například měkčené rukojeti, protiskluzový povrch, ergonomický tvar apod.).

Děrovací nebo děrovací otočné

Bývají v cenách 150 až 350 Kč, speciální (třeba kynologické) stojí až 1500 Kč. Prosekávají kůži, papírové desky a podobné materiály, některé typy zároveň slouží k upevňování druků.

Kombinačky

Dnes se většinou vyrábějí s izolovanými rukojeťmi, které se dobře drží. Kleště s poniklovaným povrchem pořídíme za méně než stokorunu, legované za 225 až 500 Kč.

Elektrikářské

Mají izolované rukojeti, břit na štípání a odizolování kabelů a špičaté čelisti se zoubky, některé typy mají špičky zahnuté. Cenové rozpětí 100 až 600 Kč podle provedení.

Samosvorné

Nastavení lze aretovat, používají se podobně jako sikovky nebo hasák, průměrná cena 250 Kč.

Štípačky

Čelní (někdy se říká tesařské) jsou mimo jiné na vytahování hřebíků a podle velikosti a kvality oceli a zpracování je lze koupit od 50 Kč do 300 Kč. Dobrým nápadem je ostré véčko na konci rukojeti, kterým se lze dostat i pod hlavičku zatlučeného hřebíku.

Stranové (nebo boční) mají všestranné použití a vyrábějí se od malých do dlaně až po velké, takzvané pákové, které musíme obsluhovat oběma rukama. Také u těch malých však volíme kvalitní ocel, abychom při používání na tvrdší materiály neudělali v ostří zuby. Tyto štípačky lze s úspěchem používat místo konektorových kleští. Ceny se podle velikosti a kvality pohybují v rozmezí 80 až 450 Kč, specializované (třeba modelářské) mohou být ještě dražší.

Nýtovací

Slouží k upevňování nýtů, všechny pracují na stejném principu, ale mají různé provedení (rozhoduje otočná nebo výměnná hlava, převody, síla střihu apod.) a podle toho také stojí 200 až 900 Kč.

Konektorové

Někdy též stripovací, používají se na odizolování kabelů, průměrná cena 250 Kč. Speciální provedení (třeba pro práci s optickými kabely) mohou stát až 1700 Kč.

Sikovky

Někdy též označované jako kleště montážní, přestavitelné. Mají různé provedení a velikost a tím se řídí i cena: jednoduché sikovky koupíme za stovku, standardní jsou v cenách 200 až 1900 Kč. U těchto kleští je nejdůležitější mechanismus, který umožňuje přestavění. U levnějších kleští se obvykle zuby brzy obrousí a nastavení nedrží.

Další typy kleští

Sklenářské

Mají jednu čelist o několik milimetrů předsunutou.

Segrovky

Slouží k instalaci kroužků a závlaček.

Klempířské

Mají obě čelisti ploché, aby mohly stisknout plech,

Ketlovací

Mají kónicky se zužující kulaté čelisti a používají se například při zpracovávání korálků a drátků.

Cihlářské

Pro uchopení několika cihel, obsluhují se oběma rukama.

Chirurgické

Mají speciální povrchovou úpravu nebo jsou celé nerezové, podobně kleště zubařské nebo porodnické.

Foto autor a Shutterstock