Šroubováky – jaké na co?

Věřte, že výběr šroubováků může zamotat hlavu i nejednomu zkušenému kutilovi. Plocha pro uchopení tohoto základního nářadí v ruce je prakticky u každého typu jinak natvarovaná a rozličná i svojí délkou. Ideální je, když je rukojeť kulatá a s prohlubní, čímž kopíruje tvar lidské dlaně. Úplně hladká povrchová úprava není vhodná. Šroubovák pak klouže v ruce, a to ztěžuje práci. Pracovní část je vždy povrchově upravená pro ochranu před korozí.

Šroubovák s plochým zakončením (břitem) použijeme například na odvzdušnění teplovodních radiátorů a drobné práce při menších opravách v domácnosti. Občas jej někteří z nás využijí jako dláto, avšak tato práce není úplně bezpečná. Šroubovák se zakončením křížovým, hovorově zvaný křížák, pak najde obvyklé uplatnění především při montáži nábytku nebo při vyvěšování obrázků na zeď. K jednotlivým šroubům a vrutům bychom měli používat vždy používat odpovídající šroubovák.

Kombinačky nebo sikovky?

Stejně tak nám nesmí chybět oblíbené kombinované kleště, zvané kombinačky. Ty zvládnou jak štípat různý kovový materiál, jako například drát pro přivázání plotu ke sloupku. Pokud budeme opatrní, můžeme s nimi přidržet hlavu šroubu při drobných montážních pracích. V případě, že toto spojení nepřidržujeme řádně, pak riskujeme poškození utahovaného spoje a nemožnost s ním cokoliv dále provést.

Sikovky, nebo-li nastavitelné kleště, použijeme všude tam, kde je zapotřebí větší síly k povolení nebo dotažení. Především různé zatuhlé matice, trubky nebo jiná problematická spojení s jejich pomocí povolíme, což bývá za použití klasických klíčů nebo kleští problém. Jemné, tepelně upravené zoubky kleští dobře drží, navíc sevření kleští nastavíme dle potřeby. Změna nastavení se provádí stiskem tlačítka nebo změnou pozice nastavovacího segmentu. Jejich větší délka umožňuje také vytvořit větší tažnou sílu, nutnou ke zvládnutí činnosti.

Kouzlo očkoplochých klíčů

Tyto klíče kombinují výhody plochých a očkových klíčů do jednoho. Pokud při povolování nebo dotahování šroubů použijete očkovou část klíče, pak je zde mnohem menší riziko poškození šestihranu šroubu. Na první pohled výhodná koupě levné sady nemusí být dobrou volbou. Laciné výrobky pokulhávají v kvalitě, především co se týká houževnatosti materiálu a jeho povrchové úpravy. Značková sada je dražší, nicméně mnohem kvalitnější záležitost.

S očkoplochým klíčem se pustíme do vyčištění sítka cirkulační vody u kotle, povolíme nůž u sekačky nebo vyměníme těsnění u starého vodovodního kohoutu, ze kterého začala odkapávat voda.

Ještě kladívko a pilku na železo

Každému z nás se občas stává, že potřebuje zatlouct pár hřebíků. Například tehdy, když se rozhodneme vyrobit schůdky pro snadný vstup do skleníku nebo připevnit novou ptačí budku do zahrady.

S pilkou na železo řežeme nejen železo a jiné kovy. Díky ní si vyrobíme jednoduchou čtyřnohou základnu pro překrytí rostoucí zeleniny netkanou textilií. Vše vytvoříme tak, že slabší železnou trubku přeřežeme na čtyři kusy stejné délky. S touto pilkou zakrátíme na potřebnou délku třeba i trubky z plastů, když zkracujeme zaústění okapu do zásobního kontejneru.