Možná jste kreativní a představa, že pod stromečkem budou letos jen dárky objednané v internetových obchodech nebo narychlo nakoupené v obchodních centrech, vám drásá nervy. Nebo třeba s hrůzou sledujete zůstatek na účtu a víte, že vyrobit alespoň pár dárků vám momentálně zachrání kůži. Někdo zase hledá efektivní způsob, jak zabavit děti a zároveň udělat radost zbytku rodiny. Nechte se inspirovat - pokud vás nic z nápadů neosloví, zkuste se podívat třeba ještě sem - na jednoduché, ale efektně vypadající tvoření z papíru.

Klasika pro maminky: Jehelníček

Způsobů, jak vyrobit jednoduchý jehelníček, je celá řada. Stejně tak na konkrétním typu můžete zvolit různé druhy tloušťky a lemování. Když si zvolíte tenčí „model“, získáte praktickou vánoční dekoraci, do které se pak po zbytek roku dají odkládat jehly i pár špendlíků. Jehelníček vyžaduje u dětí vaši větší asistenci a věk minimálně pět let. Připravte si:

  • kousek látky
  • jako náplň například obsah starého polštáře, tenký molitan nebo vatu
  • kousek kartonu (jako šablonu na obkreslení)
  • křídu, tužku nebo kousek mýdla
  • špendlíky, nůžky
  • pokud chcete, aby jehelníček držel na ruce, tak také gumu

Na karton si předkreslete a následně z něj vystřihněte tvar, který chcete obšít. Na rubovou stranu látky tužkou, křídou či mýdlem obkreslete karton. Linii veďte
s širším náklonem směrem od kartonu, ať vám zbyde i místo na začištění. Zopakujte ještě jednou, vystřihněte a tvary našpendlete k sobě tak, aby byl rub venku. Okraje začistěte. Pokud má být jehelníček na ruku, vložte doprostřed vašeho jehelníčku mezi látky z lícní strany odměřenou gumu. Tam, kde je, šijte dvakrát až třikrát, ať drží. Tvar obšijte, ale nechte si přibližně dva centimetry nesešité. Obraťte naruby a pořádně napěchujte náplní. Nyní můžete sešít definitivně.

Pokud budete jehelníček šít z filcu, ušetříte si práci. Tvar neobracíte, začištěný sešíváte lícní stranou ideálně smyčkovým stehem. Filc je navíc vhodný i k lepení, takže jej můžete dekorovat zcela dle své fantazie. Nevýhodou ale může být, že zabodané jehly po sobě nechávají viditelné stopy.

Úspěch zaručen: Perníčky místo stavebnice

Dostat pod stromeček tematické zimní dekorace je určitě krásné, ale po zbytek roku stejně skončí v krabici. Pro podobné dárky se někdy používá kolektivní název „trpaslíci“. Jsou v podstatě k ničemu, jen zabírají místo a chytají prach. Jejich hodnota se samozřejmě v očích obdarovaného zvýší, pokud jste danou dekoraci vyrobili vy, či ještě lépe vaše děti či vnoučata. A jak zároveň zajistit, aby se daný předmět nestal „trpaslíkem“ a k tomu jste mohli jeho úspěch zopakovat v drobné obměně i příští rok? Jednoduše. Vyrobte tyhle vánoční kousky jako jedlé perníčky. Co budete k jejich výrobě potřebovat?

  • 400 gramů hladké mouky
  • 140 gramů moučkového cukru
  • 1 lžíci mletého perníkového koření (pokud ho nemáte, můžete smíchat mletou skořici, mletý hřebíček a vanilku a špetičku badyánu. Někdo přidává i anýz.)
  • 2 vejce
  • 2 lžíce medu
  • 50 gramů másla nebo tuku na pečení
  • Na polevu poté bílek zakapaný citronovou šťávou a 150 gramů moučkového cukru.

Na vál nasypte mouku, cukr a poté do nich ostatní ingredience pro výrobu těsta. Propracujte – ideálně rukama – a nechte tři dny uležet. Poté znovu prohněťte a vyválejte dva milimetry tenký plátek. Z něj vykrajujte tvary. Pokud chcete vyrobit vánoční stromeček, jsou ideální hvězdičky. Nemusíte vždy používat vykrajovátka
– můžete se pustit i do vlastních experimentů.

Až bude hotovo, vložte perníčky na plech na pečicí papír či silikonovou pečicí podložku a nechte na 180 stupňů Celsia v předehřáté troubě přibližně 12 minut. Utřete bílek s cukrem a po kapkách přidávejte citronovou šťávu. Měli byste mít polevu polotuhé konzistence. Až perníčky vychladnou, můžete zdobit. Někdo stromečky nechává slepit jen polevou, lepší je však propíchnout je špejlí. Pro větší barevnost můžete přidat na polevu i různá sypání nebo lentilky. Pro obměnu můžete zkusit i tento recept na perníčky.

Až příliš na míru: Vaše štěstí bude dokonalé…

Zdá se vám, že váš vztah už není, co býval, a že ač se partner či partnerka snaží, prostě vám chybí… třeba romantická večeře a poté jen relaxační kouknutí na film nad sklenkou dobrého vína? Pak zkuste být na chvíli sebestřední a originální zároveň a vytvořte takzvaný „manuál na šťastný život“. Určitě si pamatujete krabičky poslední záchrany. Tenhle dárek je jejich obdobou. Je to moderně řečeno startovací balíček pro … a to je jen na vás. U někoho bude obsahovat svíčky, recept a pár zkáze nepodléhajících ingrediencí na přípravu oblíbené večeře, a také víno a DVD s filmem. Nemělo by chybět vánoční přání psanou lehkou rukou s humorně laděným manuálem, v jakém pořadí dar využít a co očekávat. Můžete zkusit přidělat i diagram.

Mlsounův štědrovečerní ráj

Dobrým jídlem pod stromečkem nic nezkazíte. Málokdo si troufne vyrábět sadu domácích klobásek, ale co třeba esteticky vděčné, v doma vyrobené krabičce zabalené, čokoládové koule? Můžete vyrobit i více variant, v dárkovém boxu se lépe vyjímají. Na výrobu téhle laskominy si připravte

  • slazené mléko Salko
  • 200 gramů mletých lískových ořechů
  • 50 gramů sekaných ořechů
  • 50 - 60 gramů mletých dětských piškotů
  • celé lískové ořechy
  • na polevu čokoládu na vaření a máslo, možno doplnit sekanými lískovými ořechy
  • pro druhý druh koulí mletý kokos
  • papírové košíčky, krabici

Salko smíchejte s mletými a sekanými oříšky, piškoty namelte nebo jemně nadrťte. Přisypávejte. Těsto by nemělo příliš lepit. Vytvarujte kuličky, do každé zapracujte oříšek. Dejte ztuhnout do lednice. Ve vodní lázni zatím rozpusťte čokoládu s trochou másla. Vmícháme sekané oříšky. Studené koule máčíme v polevě, poté vložíme do papírových košíčků a necháme ztuhnout v lednici.

Jednoduché, že? Bílé kousky jsou ještě nenáročnější – ty obalte v kokosu ještě před tím, než je dáte do lednice. Až pak dejte vychladit.

Vůně moře v českém obýváku

Zbyla vám z dovolené zásoba mušliček a škeblí? Vyrobte z nich vánoční dary. Zdlouhavých návodů není třeba. Stačí do mušliček vyvrtat dírky, protáhnout provázek či nit, pod dírkou podvázat uzlíky, aby se mušle nesesunula dolů – a máte jemnou zvonkohru, obyčejnou dekoraci, anebo, pokud máte mušlí hodně, klidně originální cinkající závěs, pokud jednotlivé provázky přivážete na tyč. Možná váháte, čím mušli vyvrtat. Možností je více. Třeba modelářským vrtáčkem. Ten ale běžný smrtelník doma nemá. Vystačíte si i s AKU vrtačkou na milimetrový vrták.

Domácí mýdlo: Dětem vstup zakázán

Vyrobit domácí mýdlo už není taková hračka. A pokud jde o výrobu z gruntu, ne z „polotovarů“, tak je třeba být pořádně opatrný. Pokud se rozhodnete pro tento dárek, musíte z jeho výroby vyloučit děti. Budete totiž pracovat s louhem. K výrobě mýdla si připravte digitální váhu, nerezové hrnce, ponorný mixér, formu, do které chcete mýdlo odlít, teploměr, vařečku a také gumové rukavice. Pro vlastní bezpečnost. A ingredience na mýdlo? Jde o základ, aroma (esence a koření) si určujete sami.

  • 500 gramů olivového oleje
  • 300 gramů kokosového oleje
  • 200 gramů palmového oleje
  • 380 mililitrů destilované vody
  • 143 gramů hydroxidu sodného

Hydroxid nasypte do destilované vody. Dojde k chemické reakci a voda se zahřeje. Musíte počkat, až zchladne na 35 - 37 oC. Na stejnou teplotu zahřejte v hrnci i oleje. Hydroxid k nim poté přilijte a míchejte několik minut ponorným mixérem. Poté míchejte vařečkou. Až vám za mixérem či vařečkou zůstane stopa, je to správná konzistence. Nyní můžete kápnout do směsi esence. Dál míchejte, a připravte si formu. Hmotu do ní pomalu nalijte. Nemusí jít o speciální box, stačí papírová krabice, kterou odizolujete igelitem nebo pečicím papírem. Přiklopte a nechte odstát. Za den vyklopte a nakrájejte nožem. Kostky nechte zrát minimálně dva týdny na dobře provzdušněném místě.

Pokud vám nevyhovují poměry ingrediencí, není problém je upravit. Musíte to ale dělat přesně. Vládnete-li angličtinou, využijte tuto mýdlovou kalkulačku.