Pořizování fotografií snad nikdy nebylo snadnější. Ať už si své okolí dokumentujete digitálním kompaktem, zrcadlovkou nebo mobilem, není problém pořídit stovky snímků. Nejste omezeni políčky filmu a jeho cenou, případně pracností vyvolávání. Paměťové karty mají v součastné době takovou kapacitu, že vás při focení na dovolené či rodinných oslavách téměř nic nebrzdí. A tak mnozí fotí pro jistotu více, aby „něco vyšlo“.

Potíž nastává ve chvíli, kdy potřebujete najít konkrétní fotografii. Jediný a univerzální recept na uspořádání snímků neexistuje. Ale třeba se vám některá s našich rad bude hodit. A co víc, možná budete překvapeni, jak je udržování pořádku ve fotoarchivu snadné. Jedním z programů, které vám pomohou v množství snímků udržet pořádek, je Zoner Photo Studio (ZPS). Fotky v něm nejen roztřídíte, ale rovnou také upravíte a nasdílíte tam, kam je potřeba.

1. Všechny fotky z fotoaparátu stahujte na jedno místo

Prvním krokem k pořádku v počítači je určení místa, kam budete stahovat své snímky z fotoaparátu. Vyvarujte se stahování do různých složek v počítači. Když stáhnete fotky jednou na Plochu, jednou do Stažených souborů a jindy do složky Dokumenty, nebudete nakonec vědět, kde je poslední sada snímků. Navíc některé fotky nakonec budou v počítači několikrát a vznikne tak spousta zbytečných dat. Zvolte si jedinou složku ke stahování fotografií, například C:\Fotky ke zpracování.

2. Vymyslete si systém

Doporučujeme třídění do složek, které budou označené datem pořízení fotek a názvem akce nebo typu focení, například: 2017-02-10 Klíčení sadeb. Pojmenovat složky podle data pořízení fotek můžete už při jejich importu do počítače. O jaký typ focení se jednalo, doplníte následně ručně. Sami nejlépe víte, jaká témata nejčastěji fotíte a žádný systém třídění není naprosto univerzální, proto si ten svůj přizpůsobte vlastním potřebám. Zdali snímky potřebují teprve upravit nebo jsou připravené k publikování, označte barevnou značkou místo toho, abyste je kopírovali do různých složek podle účelu použití.

Využívejte také nedestruktivní úpravy v modulu Vyvolat, díky kterým se vždy dostanete k originálu bez toho, aniž byste museli jednu fotografii ukládat několikrát s různými fázemi úprav.

3. Základní třídění proveďte už při stahování fotek do počítače

Nástroj Import v ZPS vám umožní už při kopírování nebo přesunu fotek do počítače provést základní třídění fotografií. Zařadí fotky do složek podle data, přejmenuje fotky, zanese do souborů váš vlastní copyright nebo přiřadí základní klíčová slova, která se vztahují k importovaným fotkám.

4. Pracujte s katalogem pro rychlejší práci

Zoner Photo Studio nabízí funkci katalogu, který si načte informace a náhledy z katalogizovaných fotek. Práce i s velkými soubory je tak mnohem rychlejší, protože počítač nemusí například při vyhledávání načítat informaci z každé jednotlivé fotky. Přitom práce s katalogem se z vašeho pohledu nebude nijak lišit od práce s fotkami přímo na disku. Katalog si zachovává složkovou strukturu, kterou běžně používáte, navíc do něj můžete přidat i fotky na externím disku. I z nich si umí načíst informace a náhledy, a vy tak můžete vyhledávat i na disku, který zrovna není připojený k počítači.

Katalog najdete v modulu Správce v levém postranním panelu a hned v jeho záhlaví je ikona se znamením + pro jeho základní nastavení. Po kliknutí na ni se objeví dialog, ve kterém vyberete složku s fotkami – a to jak tu se snímky ke zpracování, tak i složky nebo disky, kde budete fotky archivovat.

Když do katalogizovaných složek přidáte další podsložky nebo fotografie, katalog se už o načtení informací postará sám a nemusíte nikde znovu nic nastavovat nebo přidávat.

Pokud musí načíst katalog informace z velkého archivu, bude to chvíli trvat. Probíhající katalogizaci poznáte podle zmodralé ikony nastavení. Po dokončení načítání informací ikona opět zešedne.

5. Třiďte a nebojte se mazat

Než se pustíte k samotné úpravě fotografií, věnujte čas také jejich důkladnému protřídění. To není o nic méně důležité než samotná editace. Jednak nebudete muset upravovat takové množství fotografií a jednak nikoho nebaví prohlížet si stovky fotek.

Otevřete složku s fotografiemi k úpravě. Dvojitým kliknutím na snímek se přepnete do režimu Náhled a fotka se zvětší na dostatečnou velikost k jejímu hodnocení. Fotky můžete pohodlně procházet pomocí šipek na klávesnici.

Snímek ve větším uvidíte v režimu Náhled, do kterého se přepnete z Průzkumníku dvojklikem. Když narazíte na fotografii, která je až příliš tmavá nebo naopak plná světelných přepalů, rozmazaná či jakkoliv nekvalitní, neváhejte ji rovnou smazat.

6. Nevytvářejte zbytečné duplikáty

V případě, že chcete mít na jednom místě všechny fotky z dovolené, a na dalším všechny fotky, na kterých je váš malý Honzík, nekopírujte jednotlivé fotky do různých složek. Raději k nim přiřaďte příslušná metadata – v tomto případě použijte klíčová slova, ve kterých můžete jednoduše vyhledávat. Přiřadit pak můžete i GPS souřadnice, pokud to neumí váš fotoaparát sám, a vyhledávat tak i na mapě nebo prostřednictvím přiřazených lokací. Nikdy tak už nezapomenete, kde jste byli na výletě loni v květnu.

7. Hotové fotky ohodnoťte

Své snímky můžete také hodnotit pomocí hvězdiček. Dokonalá fotka? Dejte jí pět hvězdiček. Tahle je fajn, ale ještě by zasloužila nějaké úpravy – tři hvězdičky. Tato je technicky nic moc, ale je na ní zaznamenané něco, o co nechci přijít – jedna hvězdička.

Po roztřídění vidíte u náhledů snímků hodnocení, barevné značky i informaci o tom, jestli snímek obsahuje klíčová slova, GPS souřadnice nebo další informace o fotoaparátu. Pomocí katalogu pak můžete zobrazení všech snímků filtrovat a jednoduše mazat, kopírovat nebo přesouvat.

8. Vyhledejte potřebné snímky

Když máte celý fotoarchiv perfektně roztříděný a zařazený v katalogu, vyhledání té správné fotky je pak už jen otázka okamžiku. Klikněte do vyhledávacího pole nebo zmáčkněte klávesovou zkratku Ctrl+F. Vyskočí nabídka pro filtrování fotografií. Můžete zadat parametry jako barevné značky nebo počet hvězdiček, vyhledávat samozřejmě ale můžete i v názvech souborů, složek, lokacích a v klíčových slovech. Pomůže vám i našeptávač.

Pomocí rychlého vyhledávání si zobrazíte všechny fotografie, které zrovna potřebujete. V tomto případě filtr zobrazil všechny snímky s hodnocením dvě hvězdičky a vyšším. Do výběru můžete zahrnout i barevné značky, klíčová slova a další parametry. Pokud chcete vyhledávat i v podsložkách, je potřeba zaškrtnou volbu Včetně podsložek.