Řezný kotouč tzv. úhlové brusky je umístěn kolmo k ose pohonné jednotky, odtud pochází i název strojů. Většinou jsou napájeny ze sítě, ale začínají se prosazovat i akumulátorové typy.

Standardně jsou vybaveny převodovou skříní z hliníkové slitiny, aretací vřetene pomocí aretačního tlačítka, aby bylo možné snadno a rychle vyměnit kotouč pouze jedním klíčem.

Brusky mají dvě až tři polohy přídavného držadla, aby bylo možné držení optimálně přizpůsobit pracovním podmínkám. Pro přesné a bezpečné dělení materiálu je možné některé brusky upnout do speciálního stojanu.

Liší se výkonem i velikostí řezného kotouče

Příkon brusek se pohybuje zpravidla od 500 W až do asi 2500 W, průměr řezného kotouče bývá v rozmezí od 115 mm do 230 mm, hmotnost od 1,5 kg do téměř 7 kg. Větší průměry řezných kotoučů − 350 mm a víc − mají těžší, výkonnější a několikanásobně dražší rozbrušovací pily s benzínovým, pneumatickým, hydraulickým či elektrickým pohonem.

Nejmenší úhlové brusky mívají otáčky bez zatížení asi 11 000 za minutu, největší přibližně 6000 otáček za min. Některé výrobky bývají vybaveny také regulací otáček.

Brusky s vyšším příkonem bývají vybaveny omezením rozběhového proudu (obvykle na 10 A), aby nástroj při zapnutí nepřetížil síť a nevyhodil pojistky. Stále více se prosazuje konstrukce, umožňující vyměnit uhlíky elektromotoru zvenčí, aniž by bylo nutné přístroj rozebrat.

Neznačkové, značkové a profi nástroje

Jako pro všechno ruční elektrické nářadí i pro brusky platí, že před jejich koupí je důležité zvážit, k jakému účelu a hlavně jak často hodláme brusku používat.

Práce s tímto nářadím je bezpečná a efektivní, vždy bychom však měli používat ochranné brýle a pracovní rukavice!