Jeho rady se mohou hodit i těm kutilům, kteří se zrovna dřevořezbou nezabývají. Není na škodu mít v dílně nožík s krátkou, tvrdou, ostrou čepelí. A tipy, jak správně brousit ostří platí pro každý, tedy i kuchyňský nůž.

Pavel Brychta vede dětský řezbářský kroužek už řadu let. Vystřídalo se v něm nepočítaně dětí, které se sice řezbáři nestaly, ale aspoň si na vlastní kůži vyzkoušely zálibu, jež proslavila jejich rodné město. Řezbářský kroužek totiž funguje v Třešti, známé nejen na Vysočině rodinnými betlémy, betlémařstvím a tedy i řezbářstvím.

Zleva: Řezbářský nůž od průmyslového výrobce. Čepel druhého v pořadí byla původně nožem v hoblovce. Další nožík pochází z polámaných nůžek. Základem nože zcela vpravo byl kuchyňský nůž.

Řezbářské nože bývají velké 10 až 15 cm, aby dobře padly do ruky. Hodí se jich mít několik s odlišným tvarem čepele i různými rukojeťmi pro tu kterou práci. Držadlo z tvrdého dřeva (švestky, dubu, jasanu, buku, ovocných stromů) přitom zabere zhruba čtyři pětiny délky nože. Síla čepele se doporučuje asi 2 mm. Nože lze koupit hotové, ale také se dají vyrobit z jiných řezných nástrojů.

Z listu pily, z břitvy, nůžek…

„Ale pozor na příliš tenké čepele, které se mohou zlomit,“ varuje Pavel Brychta. „Jedná se o tvrdé plechy, pouze nabroušené. Takové jsou například pilové listy tenkých pilek, pilky z přímočarých pil atp. Do nože je potřeba se někdy opřít. Pokud k nějaké práci potřebujeme tenký nůž, musíme mít na paměti, že práce s ním je nebezpečnější.“

Při volbě materiálu na výrobu nože je důležitá tvrdost kovu. Z ní vyplývá životnost ostří i to, jak často se nůž musí brousit. Výbornou tvrdost mají například

  • dostatečně silné pilové listy a kotouče
  • nůž z hoblovky
  • břitva na holení
  • vrták na ocel
  • nastřelovací šroub do betonu aj.

Ale nožík do dílny či na dřevořezbu se dá vyrobit i z dobrého polámaného či jinak vysloužilého nože kuchyňského, řeznického, výjimečně i ze staršího příborového, ze zlomených nůžek.

Pavel Brychta používá na výrobu nožíků pro řezbářský kroužek list z katrové pily, respektive jeho jednotlivé zuby. Nechává si je však do vhodného tvaru vyříznout laserem, aby se materiál při řezu nevhodně nezahříval a kov neztratil svou tvrdost.

„Daly by se do hrubého tvaru vyříznout i tenkým kotoučem úhlové brusky, ale pak by je bylo třeba zakalit. V domácích podmínkách lze kov strčit do kamen na uhlí, počkat, až zoranžoví a pak ho zchladit v oleji, tedy pomaleji, než by to proběhlo při ponoření do vody. Takhle připravenou čepel pak začneme ostřit,“ říká Pavel Brychta.

„Doporučuji nebát se, že nějaký vyrobený nůž zkazím. To se prostě stane. Špatnou čepel poznáte jistě — neřeže, ať brousíte jak brousíte,“ říká Pavel Brychta.

Ale opatrně a pomalu, aby zakalený nůž ani během broušení neztratil tvrdost přehřátím. Rychlým broušením by se ostří příliš vyhřálo a změklo by. Správný postup lze poznat okem —­ čepel nesmí nikde zmodrat.

Brousíme tedy velmi zvolna, s přestávkami a kov stále ochlazujeme vodou. Kdo může brousit přímo pod vodou na pomaloběžných brusných kotoučích, má jasnou výhodu.

Dobrušujeme na jemném ručním brousku se smirkovým papírem nebo na koženém pásu a břit leštíme suchým filcovým nebo látkovým kotoučem. Někteří zkušení řezbáři nepoužívají k ručnímu dobroušení olej, petrolej ani vodu, ale lidské sliny. Nechtějí, aby byla čepel mastná nebo korodovala.

Čepele budoucích řezbářských nožů jsou laserem vyřízlé z listu katrové pily

Bez brusky, jen s brouskem

K hrubému broušení bez elektrické brusky se hodí středně hrubý brusný kámen a posléze jemný brusný kámen nebo brusný papír s vysokou zrnitostí. Brousíme pod úhlem 12° až 15° z každé strany.

Při ručním hrubém broušení pohybujeme ostřím proti brusnému povrchu střídavě nebo po tomtéž počtu tahů z obou stran. Ostří lze označit fixem, aby bylo patrné, kde jsme brousili a kde ne. Břit ubíráme z obou stran rovnoměrně.

Co s jehlou

Jemně dobrušujeme břit naopak směrem po ostří nože. Po několika tazích vybrousíme tzv. jehlu — velmi slabou hranu ostří. Jehlu odstraníme lehkým řezem po dřevu nebo změnou úhlu dobrušování třeba na koženém pásu.