Zimní dekorace připravíte z větviček, kůry, listí či šišek

Výhodu mají ti, kteří se včas zásobili vhodným materiálem. Ale i při procházce zasněženou krajinou jistě objevíte dost zajímavých přírodnin, které se k tvoření budou hodit. Využít můžete opravdu leccos – silnější větvičky, které nastříháte zahradnickými nůžkami nebo nařežete pilkou na několikacentimetrové kousky a pomocí lepicí (tavné) pistole je připevníte na kulatý základ věnce. Záleží jen na vašem záměru, zda použijete větve s hnědou kůrou a nebo se poohlédnete po březových větvičkách, které se díky bílé barvě kůry skvěle hodí právě pro zimní období.

Zajímavě také vypadají silnější kusy kůry navlečené na provaz či drát, který pak stačí zavázat do tvaru věnce. Pokud si na tvorbu základu věnce netroufáte, můžete si jej koupit v květinářství či aranžérských potřebách. Proutěné věnce se prodávají nejen přírodní, ale i barvené. K navození zimní atmosféry se nejvíc hodí bílé. Jak vidíte na snímku, pak už stačí na věnec připevnit větvičku s pěknou šiškou, kterou objevíte při zimní procházce, a věnec je na světě. Možná budete překvapeni, jaké nádherné kousky dokáže mrazivé a větrné počasí z vysokých korun stromů shodit.

Barvy dodají šípky, proutky i stužky

Pokud jste ještě nikdy žádný věnec nevyráběli, vůbec se nemusíte bát. Žádná pravidla vám nebudou svazovat ruce. Věnec může být záměrně poněkud rozvrkočený, jako třeba ten z kroucené lísky. Oranžovou či červenou barvu mu snadno dodají šípky. Tam, kde jsou šípkové keře vystavené nepříznivému počasí, mohou už být šípky zčernalé. Ale stačí, když se trochu poohlédnete po okolí. Na chráněných místech jistě nějaké ty vhodné ozdoby objevíte. Základ věnce můžete uplést z proutí svídy bílé, které je právě v zimních měsících nádherně červeně zbarvené.

Pokud potřebujete věnci dodat barevnost, kterou jste v přírodě nenašli, stačí jej omotat vhodně zvolenou stužkou či přizdobit pentlí z barvené jutoviny. Přidat můžete i trochu zeleně. Stálezelené rostliny, které jsou navíc i zajímavě tvarované, rostou v zahradách hojně. Použít můžete buxus (krušpánek), mahon (dají se objevit i vínově zbarvené listy) i cesmínu. Skvělý je břečťan – jeho dlouhé šlahouny můžete kolem věnce obtočit. Snadno se tvaruje a je velmi lehce dostupný. Navíc můžete využít i jeho plody. Dozrávají až v zimních měsících. Stačí najít různě orientovaná stanoviště a brzy budete mít sbírku od zelených až po téměř černé bobule. Nejpozději dozrávají plody břečťanu na severně orientovaných stanovištích.