Nemáte plány na večer, televizní program nabízí jeden propadák vedle druhého a vy máte chuť vytvořit jen tak něco, čím můžete udělat radost buď sobě, nebo někomu jinému? Tak s chutí do toho. A samozřejmě, pokud se u stolu s nůžkami a lepidlem sejde celá rodina, není večeru co vytknout.

Quilling: Motání papírků, které vám učaruje

Můžete vyrábět jednoduchá kolečka, která složíte do barevné kompozice coby abstraktní dílo, nebo ohýbat a natáčet papírky do složitých květinových zátiší. Slovo quilling u nás není dvakrát rozšířené, ale reálně se s touto technikou práce s papírem setkal už kde kdo.

Základem jsou papírové proužky, často různých barev, délky a šířky. Můžete si je koupit, nebo sami nastříhat. Na složitější tvary vám přijde vhod quillingové pero, které má zářez v hrotu. Tím udržuje stáčený papírek. Usnadní vám ti práci, ale není nutností. Neobejdete se ale bez nůžek a lepidla – stačí obyčejné na papír. Pokud máte dost trpělivosti a hodláte se pustit do filigránských kousků, přidejte i špendlíky, aby tvary držely při lepení, a pinzetu. Fajnšmekrům prozradíme, že se dají koupit také speciální šablony na kroucení, díky kterým udržíte při těžkých obrazcích shodnou velikost objektů.

Pokud to chcete jen zkusit a neutrácet za speciální pomůcky, najděte si náhradu quillingového pera. Třeba co nejtlustší jehlu. Konec papírku přitiskněte na ukazovák, přiložte jehlu a jemně otáčejte papírek kolem ní. Jemně otáčejte a tvořte spirálku. Další tvary můžete třeba ohýbat. A co tvoříte? Fantazii se meze nekladou, inspirovat se můžete obrázky níže. Pokud se inspirujete písmenkem R a vytvoříte celý název Receptář, určitě nám jej nezapomeňte poslat. Třeba na Facebook– rádi jej nasdílíme. A ostatně, jiné povedené výtvory našich čtenářů také.

Origami: Skládačka, která potěší napříč generacemi

Kořeny tohoto dnes bezmála celosvětově rozšířeného skládání rozličných zvířat, věcí a v podstatě i čehokoliv dalšího z papíru, sahají až do 9. století. Origami mělo své pevné místo při šintoistických náboženských obřadech. Podíváme se jen na několik základních tvarů v podobě zvířat (asi nejslavnějším je jeřáb neboli orizuru), ale některé skládačky jsou natolik složité, že jejich zhotovení je nefalšovaným mistrovsvím. Mají pohyblivé čísti a skládají se do sebe z několika perfektně zapadajících kusů. A přestože je kolébkou origami Japonsko, své k papírovým skládačkám řekla i Evropa. Tenhle koníček se zde začal rozvíjet od 13. století a šel si vlastními cestami.

Nakreslený návod sice dokáže říci víc, než tisíc slov, ale sestavit jeřába může představovat i tak těžký úkol. Lépe to půjde, pokud si vyberete ten, který vám sedne – buď psaný, nebo kreslený. Hurá do toho. Čtverec papíru přehněte šikmo roh na roh a rozevřete. Obraťte, přehněte rovně tak, aby lícovaly hrany a opět rozevřete.

Levý a pravý roh papíru složte dle vyrýsovaných „čar“ ke středu a složte je na roh, který je k vám nejblíž. Nyní pravý a levý roh horní vrstvy ohněte ke středové čáře, otočte a to samé udělejte z druhé strany. Horní vrstvu rozevřete směrem nahoru a boční hrany ohněte dovnitř. Trčící špici ohněte nahoru, to samé z druhé strany. Pravý i levý roh horní vrstvy opět přeložte ke středu, a opět i z druhé strany. Srovnejte boční část z původního přehnutí a protáhněte bočnici. Jde o nejtěžší věc celé skládačky, kterou musíte udělat z obou stran. A nyní roztáhnout křídla – a jeřáb je tu.

Andílek pro radost: Zvládnou ho i vaše děti

Listopad se chýlí ke konci, a ač si to mnoho z nás zatím nechce připouštět, vánoční svátky klepou skoro na dveře. Nemusíme hned rozpoutat nákupní šílenství. Přímo naopak. V klidu si sedněte s dětmi a můžete vyrábět jednoduché dekorace. Na tohle jednoduché tvoření vám stačí papír rozměru A4, nůžky, korálek, lepidlo a stuha či provázek. Po bytě se vám brzy rozletí celé hejno běloskvoucích andílků.

Papír A4 rozstřihněte na polovinu. Z obou půlek složte harmoniku. Sklad by měl být široký zhruba jako ukazováček. Vezměme harmoniky a ohněte je ve třetině – právě jste stvořili křidýlka. Oba čísti papíru slepte lepidlem k sobě, a mezi ně vlepte ještě připravenou stuhu. Následně slepte křídla, aby držela u těla. Na vyčnívající stuhu navlékněte korálek. Za deset minut máte hotovo. Stuha slouží k zavěšení - na skříň, garnýže, anebo později i na vánoční stromeček.

Panenky z papíru: Vzdejte hold fantazii

Kreativní tvoření nepotřebuje pokaždé název či přesně určenou techniku. K večerní relaxaci se často hodí něco, kde můžete nechat myšlenky plynout a třeba i kombinovat papír s dalšími materiály. Tyhle panenky jasný návod nemají a ani mít nemohou, je jen na vás, zda si jako korpus zvolíte roličku od kuchyňských utěrek, složíte si kužel z papíru, nebo vymyslíte vlastní způsob.

A nyní stačí oblékat a tvořit vlasy. Hodit se vám bude kompletní prázdní bonboniéra, vyřazený kalendář, a třeba i síťka od pomerančů nebo kus hadříku… a pokud doma máte dcerku mezi třemi a desíti lety, touhle aktivitou se na večer určitě zabavíte všichni.