Dub Letní (Quercus Robur)

Nezaměnitelný rozložitý strom, jehož kůra je odedávna využívána k léčebným účelům. Má dezinfekční a svíravé účinky, staví krvácení a vnitřně působí proti průjmům a zánětům trávicího traktu. Je rovněž účinným protijedem při otravě alkaloidy či těžkými kovy. Zevně kůra pomáhá při různých kožních nemocech a zánětech, hemoroidech, lehčích omrzlinách i popáleninách. Jako kloktadlo také dezinfikuje sliznice, koupel nohou pak zabraňuje jejich nadměrnému pocení.

Užívaná část

Na jaře sbíráme (se souhlasem lesní správy) pouze mladou, ještě nezbrázděnou kůru z mladých, nejvýše 10 cm silných větví (tak, abychom nepoškodili lýko). K zevním účelům můžeme použít i dostupnější a podobně působící listy. I ty je vhodné sbírat mladé.

Účinné látky

Dubová kůra obsahuje 7–20 % svíravých a dezinfekčně působících tříslovin, dále fytoncidní látky, všestranné flavonoidy, hořčiny a pryskyřici.

Podávání

Pro zevní použití si připravíme odvar z 20 až 40 g drcené kůry na litr vody, který používáme ke koupeli, obkladům či oplachům. Po vaření jej necháme ještě alespoň 20 minut vylouhovat. Vnitřně užíváme odvar z čajové lžičky sekané kůry na šálek vody jednou až třikrát denně.

Výskyt

Dub je stromem nižších a středních poloh, kde roste osamoceně, nebo v doubravách. Dub zimní (Quercus petraea), který odlišíme například podle krátkých stopek žaludů, má účinky stejné.

Pokud máme velkou zahradu v nižších polohách, můžeme dub vysadit na její okraj. Jeho krása nás bude chránit a provázet po celý život. Dub je vyšlechtěn i do okrasných zahradních forem.