Rdesno hadí kořen (Polygonum bistorta, syn. Bistorta major)

Rdesno je velmi účinnou dezinfekční léčivkou. Potírá řadu bakteriálních kmenů, čehož můžete využít především, pokud vás postihla infekce močových cest. Ve formě kloktadla pomáhá i při zánětech úst a hrtanu. Kromě dezinfekčních účinků působí i svíravě, což může být prospěšné při průjmech či krvácení.

Užívaná část

Oddenek a nať lze sbírat časně zjara, nebo na podzim. Očištěné oddenky se musí důkladně usušit, rozřezané na menší kousky, lze i na slunci. Uměle je můžete sušit při teplotě do 40 °C. Výjimečně se k léčebným účelům používá i nať, sbíraná před rozkvětem. Rozhodně však doporučujeme mladé, ještě křehké lístky rdesna do posilujících jarních salátů a nápojů. Jejich lehce nahořklá chuť prospívá trávení, obsahují mnoho chlorofylu a dalších zdraví prospěšných látek.

Účinné látky

Rdesno obsahuje 15 až 20 % katechinových, galových a elagových tříslovin, jež působí protizánětlivě a svíravě. Dále se v něm nacházejí bílkoviny, škroby, slizové látky, pektin a červené barvivo. Nať obsahuje velké množství rozpustné kyseliny křemičité, díky čemuž posiluje pleť i vlasy.

Podávání

Dvakrát až třikrát denně užívejte nálev z 1 až 2 lžiček sekaného oddenku na šálek vody, nebo až čtyřikrát denně umletý prášek v množství, jež se vejde na špičku nože. Můžete připravit i odvar, který působí silněji – užívá se proto po lžičkách. Vhodnou formou je i tinktura, postačí 20 kapek třikrát denně.

Jarní lístky můžete v salátech či zelených nápojích výhodně kombinovat s dalšími bylinami, jako je pampeliška, řebříček, jetel, šťovík.

Výskyt

Rdesno roste po celé Evropě. U nás se mu daří na vlhkých loukách s neutrální až kyselou půdou či podél potoků, obvykle na horách a v podhůří. Tam je hojný, zatímco v jižních oblastech republiky jej najdete vzácněji. Snadno jej můžete i pěstovat, hodí se obzvláště do zahradní mokřiny navazující na jezírko. Množí se dělením oddenku.