Droždí je nejen nezbytným pomocníkem při pečení, ale také levným a dostupným zdrojem mnoha cenných látek pro náš organismus. Kostku kvasnic využijete při pečení domácích moučníků, připravíte si z ní pomazánku nebo knedlíčky do polévky, můžete ho konzumovat v syrovém stavu, případně využít pro kosmetické účely. Objevte tajemství této zajímavé suroviny, která se schovává v každé lednici.

Co je droždí?

S droždím se nejčastěji setkáme ve formě šedivé nevzhledné kostky. Pod mikroskopem by však podivná hmota vypadala úplně jinak. Kvasnice jsou vlastně kvasinky druhu Saccharomyces cerevisiae, říká se jí také kvasinka pivní, pekařská nebo vinná. Tyto živé mikroorganismy patří mezi houby a jsou tvořeny pouze jednou buňkou. V kostce droždí je jich však pořádné množství, v 1 g droždí se nachází asi 10 miliard kvasinek. Protože je droždí uchováváno při nízké teplotě, kvasinky jsou neaktivní, ale v pohotovosti a připraveny k akci.

Jak to funguje?

Při přípravě těsta přeměňují kvasinky cukry obsažené v mouce na alkohol a uvolňuje se přitom oxid uhličitý. Tvorba oxidu uhličitého vede ke vzniku kapsiček v pracujícím těstě a to se díky přítomnosti tohoto plynu zvedá a kypří.

Kvasinky z celého procesu těží energii pro svůj růst a množení, takže se jejich počet v těstě ještě zmnožuje. Oxid uhličitý i alkohol jsou vlastně odpadní látky, které kvasinky už nepotřebují. Když z těsta vytvoříte kýžený produkt a šoupnete ho do trouby, zničíme tak celou populaci kvasinek, které bídně zhynou účinkem vysoké teploty. Kromě toho se při pečení také odpaří vzniklý alkohol.

Droždí obsahuje cenné látky

Samotné kvasnice jsou bohatým zdrojem celé řady živin a vitamínů. Jedná se hlavně o cenné bílkoviny a aminokyseliny, z vitamínů hlavně vitamíny skupiny B. Na činnost srdeční a nervové soustavy má pozitivní vliv vitamín B1 (thiamin), trávicí soustavu, pokožku, vlasy, nehty a zrak podpoří vitamín B2 (riboflavin) a B3 (niacin). Konzumovat droždí by měli hlavně lidé trpící nespavostí, únavou či depresemi, nemusí se ho obávat ani celiaci, jedná se o přirozeně bezlepkovou potravinu.

Droždí pro zdraví

Pokud se rozhodnete konzumovat droždí samotné, snězte ho jen tak, případně rozmíchejte ve vodě nebo v mléce.

Nekombinujte s ovocem či zeleninou , předejde nepříjemnému nadýmání. Širokou škálu vitamínu B do sebe dostanete i polknutím tablet sušených pivovarských kvasnic, jsou k dostání v každé lékárně a nemusíte se vyrovnávat se specifickou chutí čerstvého droždí.

Při kožních problémech, jako je například akné, si z droždí snadno připravte účinnou pleťovou masku, pokožku zklidní, pročistí a odmastí.

Drožďová maska

  • Čerstvé kvasnice rozdrolte, rozpusťte v teplé vodě na polotekutou směs, naneste na pleť a nechte působit 10-15 minut, opláchněte.

Proměny jedné kvasinky

Droždí si zakoupíte čerstvé ve formě béžových kostek, skladujte ho v lednici při teplotě od 1 do 10 °C. Gramáž kostičky je obvykle 42 g, což vystačí na 1 kg mouky. Déle trvanlivé a přitom stejně účinné, je droždí instantní, skladovat ho můžete ve spíži až dva roky. Pro snadnou a spolehlivou přípravu těsta se držte jednoduchého pravidla: Všechny suroviny by měly mít pokojovou teplotu.

Kvasinky jsou dobré nejen na pečení, využívají se při výrobě piva, vína nebo medoviny, ty nejvhodnější si zakoupíte ve specializovaných obchodech. Možná se setkáte i tzv. lahůdkovým droždím (Nutritional yeast), někdy označovaným též jako francouzské droždí, které se přidává do pokrmů k vylepšení jejich chuti. Kvasinky v tomto droždí jsou neaktivní, není tedy možné jej použít pro přípravu kynutých těst. Starší generace jej pamatuje pod názvem tebi.