Ke kvásku vás dovede mapa

Chlebový kvas můžete koupit či dostat u některých pekařů. Je to v podstatě směs žitné nebo pšeničné mouky s vodou, která za vhodných podmínek začne kvasit. Pokud ve svém okolí neuspějete, pak nebuďte smutní. Zkuste kváskovou mapu. Je to vlastně jakási seznamka pro pekaře a pekařky s kváskem, kterou v prosinci 2012 spustil provozovatel blogu Cuketka. Kvásková mapa má snadno zapamatovatelnou adresu: PečemPecen.cz (pochopitelně bez diakritiky).

Každý, kdo je ochotný se o svůj kvásek podělit, vyplní formulář a uvede základní údaje o svém kvásku. Zmíní také, co od vás za kvásek očekává a za jak dlouho se pro něj můžete vypravit. Někomu stačí úsměv nebo dobrá nálada, jiné zajímá mouka, z které pečete, ověřený recept, či semínka, která se hodí do chleba. Jinde můžete za kvásek poděkovat lízátkem, levandulí, pamlskem pro pejska nebo třeba pastelkou...

Nebojte se kvásku

Jak upozorňuje Svaz pekařů ČR, česká legislativa definuje chléb jako pekařský výrobek kypřený kvasem, popřípadě droždím. Právě kvas, nejčastěji žitný, je důležitým pilířem, na němž můžete dobrý chléb postavit. Trochu zjednodušeně lze říci, že čím je v těstě více přírodního živého kvasu, tím je chléb kvalitnější a déle vydrží. Právě žitný kvas dodává chlebu mírnou kyselost, na kterou je velká část konzumentů v našich zeměpisných šířkách zvyklá. Péct chleba s droždím zvládne opravdu i malé dítě, pokus o vlastní kváskový bochník chce trochu více péče, stojí o něco více práce, ale rozdíl v chuti vám to bohatě vynahradí.

První, co budete potřebovat, je vlastní žitný kvásek. Nezapomeňte na to, že kvas je živý organismus - musíte se o něj starat. Nenechte se odradit složitými návody na internetu. Na webu amerických New York Times (a česky na populárním blogu Cuketka) se objevil jednoduchý návod, který vám pečení kváskového chleba hodně usnadní. Když nepečete, stačí vzít jednu lžíci kvásku, přidat k ní 3 lžíce žitné mouky a asi stejné množství vody (30 ml).

Vše zamíchejte v misce a nechte v mikrotenovém sáčku nebo pod potravinářskou fólií 8-12 hodin. Objem by se měl aspoň zdvojnásobit. Když pak fólii sundáte, ucítíte tu úžasnou, lehce nakyslou vůni kvasu. Vše přendejte do skleničky a uložte v lednici. Tenhle proces je potřeba zopakovat asi 1x týdně. Pak vám kvásek vydrží opravdu hodně dlouho. Použijete vždy jednu lžíci kvasu a zbytek můžete vyhodit. A pokud se chcete podělit, jednoduše vezměte lžíci kvasu ze skleničky, a nechte jej pro někoho vyrůst. Pořád vám zbude dost i pro oživení toho vlastního.

Někteří autoři doporučují vzít si lžíci vzešlého kvásku ze směsi připravené na pečení. Jenže v té je obvykle sůl a další ingredience, které zdraví bakterií v kvasu nedělají právě dobře. Proto je vhodnější oživit si kvásek zvlášť popsaným způsobem. Aspoň ho budete méně vyhazovat.