Jak poznáte dobré jahody?

Nejlépe se mají ti, kterým jahody rostou na zahradě. Těm ostatním nezbývá, než vynaložit trochu úsilí, aby získali plody, na kterých si opravdu pochutnají. V posledních letech se těší velké oblibě samosběry v jahodárnách, které často bývají v blízkosti velkých měst. Výhodou je příjemná cena, která začíná už na 40 korunách za kilogram a skutečnost, že si přinesete domů jahody opravdu čerstvé. Ale i na trzích ve městech bývá tuzemských jahod slušný výběr.

Pokud nechcete vyhodit peníze za plody, které mají mizernou chuť, vybírejte jahody velmi pozorně. Všímejte si zbarvení: plod jahody by měl být jasně červený na všech místech, zejména kolem stopky (jednotlivé odrůdy mají charakteristické zbarvení). Předčasně sklizená jahoda už nedozraje. Pozor dávejte i na opačný extrém, tmavě rudé zbarvení prozrazuje jahody přezrálé. Mnohé napoví také vůně: voňavé jahody jsou dobré jahody, to je pravidlo, které platí. Pokud nakoupené jahody necháte ve vysoké vrstvě ve vaničce, rychleji měknou a kazí se. Doporučujeme plody co nejdříve opatrně vyskládat na tác (se stopkou a nemyté) a uchovávat v chladu. Abyste si užili toto sezonní ovoce naplno, po vyndání z lednice jej nechte čtvrt hodiny při pokojové teplotě, rozvine se tak vůně i chuť.

Domácí jahodová zmrzlina

Nejjednodušší recept ze všech: potřebujete 3 ingredience a mrazák.

  • 450 ml smetany ke šlehání
  • 200 ml kondenzovaného mléka
  • 250 g jahod

Nejprve si rozmačkejte jahody v míse, doporučujeme nedoslazovat, jelikož základem zmrzliny je už sladké kondenzované mléko. Ve velké míse vyšleháme smetanu a kondenzované mléko dohromady do nadýchané hmoty. Rozmačkané jahody nám pustily šťávu, kterou slijeme přes sítko a necháme na straně (můžeme si z ní připravit jahodovou limonádu nebo sirup). Samotné jahody smícháme se smetanou, dáme do vhodné nádoby a necháme 6-8 hodin v mrazáku. Výhodou tohoto receptu je, že jahodovou zmrzlinu můžete připravit i bez zmrzlinovače a není nutné ani promíchávání hmoty v mrazáku.

Jahodový cheesecake

Na formu o průměru 28 cm:

  • 500 g neochuceného sýru Philadelphia
  • 100 g zakysané smetany
  • 5 vajec
  • 150 g moučkového cukru
  • kůra z jedné limetky
  • 200 g jahod
  • 250 g klasických sušenek Bebe
  • 150 g másla

Jahody rozmačkáme v míse a necháme vykapávat na sítku. Sušenky rozdrtíme v sáčku válečkem a v misce smícháme s rozpuštěným zchladlým máslem, aby se vytvořilo těsto. Z něj vytvarujeme tenký korpus přímo ve formě. Celou uložte na půl hodiny do lednice.

Ve velké míse si smícháme sýr a smetanu s limetkovou kůrou. Přidáme cukr, můžeme použít šlehač, ale hmota by se neměla přešlehat, aby nebyla tekutá. Do směsi přidáme vykapanou jahodovou dřeň, ochutnáme a případně dosladíme. Na závěr za pomoci vařečky nebo metličky vmícháme vejce. Směs rozprostřeme na korpus a pečeme 10-15 minut při 170 °C.

Tip: Vykapanou jahodovou šťávu svařte do sirupu s vydlabaným vanilkovým luskem, moučkovým cukrem a cheesecake před podáváním přelijte.

Jahoda, půl zdraví

Pokud jste milovníci jahod, dodáváte tělu nanejvýš prospěšné látky, jako jsou vitaminy A, B a E, který má příznivé účinky na stav pleti. Že jsou jahody zásobárnou přirozeného vitaminu C, je poměrně známé, ovšem ne tak fakt, že obsahují kyselinu ellagovou účinnou v prevenci nádorových onemocnění. Nadto jsou tato zbytnělá květní lůžka výborným zdrojem snadno stravitelné vlákniny a vody. A přestože jsou sladké, najdete v nich jen malý podíl přírodních cukrů.