Zmrzlinovače pro domácí výrobu zmrzliny si nacházejí čím dál tím víc příznivců. Není divu, koho by nelákalo připravovat si doma pochoutky méně obvyklého složení, nebo dokonce vymýšlet úplně nové recepty.

Co bychom měli pří výběru zmrzlinového strojku vzít v úvahu?

Například jeho velikost, snadné ovládání i čištění. V principu lze vybírat ze dvou technologicky i cenově rozdílných kategorií:

  • výrobníky zmrzliny s kompresorem,
  • přístroje bez kompresoru, závislé na předchozím ochlazení míchací nádoby v mrazničce.

S kompresorem

Strojky s chladicí nádobou

Kdo zvolí tuto variantu domácího zmrzlinovače, musí především počítat s dostatečným místem (výškou šuplete) v mrazničce pro uložení chladicí nádoby, a to nejméně na 10, ale spíše na 18 či 24 hodin.

Při teplotě -18 °C se médium ve dvojitém plášti nádoby ochladí natolik, že může dobře odebírat teplo ze zpracovávané směsi mléka, cukru, kakaa, smetany, čokolády, ovoce a dalších surovin. Médium chladí směs během promíchávání, které trvá asi dvacet až čtyřicet minut. I tak je třeba používat vychlazené suroviny.

Z tohoto způsobu použití vyplývá, že se přístroj hodí pro přípravu jednoho druhu čerstvé zmrzliny. Navíc je třeba mísu s chladicím médiem buď do mrazničky včas uložit, nebo ji tam mít uloženu stále pro příležitostné použití.

Existují také verze domácích zmrzlinovačů poháněné klikou, připomínající, že v dávných dobách se zmrzlina míchala výhradně ručně v nádobě chlazené směsí ledu a soli.

Také tyto přístroje existují v řadě cenových variant. Začínají pod částkou jednoho tisíce korun a jsou závislé na poměru objemu chladicího média k velikosti nádoby, na čase přípravy, hlučnosti motoru i na výsledné kvalitě zmrzliny.

Míchat, nebo jen mixovat?

Každý si zmrzlinu může vyrobit sám a suroviny přitom vybírat podle své fantazie. Se zmrzlinovačem je to snadnější: Přísady, které to potřebují, nejprve rozmixujeme a v doporučeném pořadí je přidáváme do míchací nádoby zmrzlinového výrobníku.

Metly by se zhruba během půl hodinky měly postarat o maximální zjemnění hmoty, bezvadné splynutí všech přísad a také o nadýchání zmrzliny. Právě pozvolné šlehání v chladné nádobě a za přístupu vzduchu činí zmrzlinovač jedinečným přístrojem.

Základem zmrzliny je mléko. To lze nahradit jogurtem nebo i podmáslím. Šlehačka pak zmrzlinu zjemní a dá jí krémovou chuť i hustotu. Hmotu lze osladit cukrem, medem, případně jinými přírodními sladidly. Používá se i tzv. kukuřičný sirup, připravený z kukuřičného škrobu. Mnozí přidávají žloutky. Ty však nejprve smícháme s cukrem, až pak přidáváme mléko.

Někdy chybí domácí zmrzlině správná konzistence, což může být zaviněno mj. obsahem látek v surovinách, které například i v těch čerstvých prodlužují trvanlivost. Cesta k cíli potom vede přes hledání a nacházení vhodnějších produktů či vzájemných poměrů přísad, zejména těch mléčných.

Lahodné pochoutky se dají vyčarovat i bez strojku: Všechno promixujeme v mixéru a dáme do mrazničky na tři čtyři hodiny. Během chlazení však musíme zmrzlinu sem tam zamíchat.

Naopak, je-li recept vyzkoušený, cukr není radno ubírat ani přidávat.

Pro výrobu zmrzliny se výborně hodí banány, citrusy, jahody a jiné měkké lesní či zahradní plody.

Zmrzlinu lze při podávání doladit čokoládovou polevou, hoblinkami, ořechy, ovocem apod.

V obchodech s kuchyňskými potřebami si můžeme opatřit formičky na nanuky či jiná zmrzlinová tvořítka. Se skladováním v mrazničce však opatrně, zejména kvůli přidaným žloutkům. Ostatně, čerstvá zmrzlina je nejlepší.

Základní jogurtová bez zmrzlinovače

200 g šlehačky umixujeme ve vysoké mixovací nádobě do tuha.

Pomalu přisypáváme cukr a poté, je-li hmota tuhá, přidáme 200 g plnotučného jogurtu. Směsí naplníme plochou uzavíratelnou misku a vložíme na čtyři hodiny do mrazničky. Občas zamícháme, zpočátku každou čtvrthodinu, pak po půl hodině.

jogurtová připravená ve zmrzlinovači

100 g ovocného a 250 g bílého jogurtu libovolné tučnosti smícháme s 80 g pískového cukru. Jemně našleháme 50 ml smetany ke šlehání a přidáme do jogurtového základu. Směs na chvíli postavíme do mrazničky. Nesmí se však vytvořit krystalky. Poté ji svěříme zmrzlinovači, aby krém domíchal a dochladil.

Jahodobanánová zmrzlina

  • 500 gramů jahod
  • 1 banán
  • trochu smetany nebo mléka (asi 200 ml)
  • asi 120 g cukru

Jahody vcelku vsypeme do větší misky, zasypeme je lžící cukru a lehce promícháme tak, aby byly obalené cukrem, ale abychom je nerozmačkali.

Do mísy přidáme i na kousky nakrájený banán a ovoce v míse vložíme na několik hodin do mrazáku, až budou jahody zmrzlé na kost. Občas je trochu promícháme, aby zůstaly oddělené a neslepily se.

Zmražené ovoce vsypeme do mixéru, použijeme sekací nože a mixujeme tak dlouho, dokud nevznikne jemná ledová ovocná drť.

Tento polotovar buď uložíme do mrazáku a za občasného promíchání necháme ztuhnout, nebo dílo dokončíme ve zmrzlinovači.

Potom přikápneme trochu smetany, přisladíme podle chuti, zamícháme a opět mixujeme.

Za stálého, rychlého mixování velmi pomalu přiléváme smetanu, až vznikne spíše řidší krém (zmrzlina totiž v chladnici ještě ztuhne).

Čokoládová zmrzlina

  • 250 ml mléka
  • 150 g cukru
  • 100 g kvalitní čokolády
  • lžičku kakaa
  • 250 ml smetany ke šlehání

Mléko s cukrem přivedeme k varu a poté do něj vmícháme na kousky nalámanou čokoládu a prosáté kakao. Poté směs sejmeme z plotny a mícháme ji až do úplného rozpuštění čokolády. Směs necháme vychladnout.

Našleháme smetanu a vmícháme ji do chladného čokoládového krému.

Poté:

  • Buď vše vlijeme do vhodné nádoby a dáme zamrazit. Během mražení je vhodné zmrzlinu promíchávat. Zhruba po pěti hodinách je domácí čokoládová zmrzlina připravená k servírování.
  • Nebo zmrzlinu dokončíme ve zmrzlinovači.