Zvláště v Asii se o léčivých účincích některých druhů ví už hodně dlouho. V tradiční čínské medicíně se léčivé houby používaly před více než 2000 lety a jejich používání se rozšířilo do celé východní Asie, především do Japonska.

Orientální medicína je na rozdíl od současného evropského lékařství zaměřena především na podporu, posílení a znásobení vlastní obranyschopnosti člověka a na předcházení nemocem. A právě některé houby obsahují látky, které mají silné protizánětlivé působení a navíc jsou schopné aktivovat buňky zajišťující vlastní přirozenou imunitu.

Dosud nepoznané možnosti využití hub k léčebným účelům na sebe proto v poslední době strhávají poměrně velkou pozornost. Jednou z příčin je i jejich možné protinádorové působení.

V Japonsku je dokonce lesklokorka lesklá (Ganoderma lucidum) už oficiálně registrovaná jako doplňující prostředek v průběhu léčby rakoviny na snížení následků chemoterapie.

Využití léčivých hub pro zdraví člověka, tzv. mykoterapie, se v Evropě rozvíjí až v současnosti, a to v rámci všeobecné snahy udržet si dobré zdraví a předcházet nemocem.

Kterým houbám se připisuje největší léčebné působení?

Shii–take, houževnatec jedlý (Lentinula edodes)

Tato houba byla pro své léčivé účinky ceněna už ve středověké Číně, kde ji nazývali elixírem věčného života.

Shii–take je hodnotným zdrojem proteinů, draslíku a zinku, který hraje významnou roli při zvýšování obranyschopnosti organismu. Je bohatá na polysacharidy a bílkoviny s esenciálními aminokyselinami.

Obsahuje vitaminy B1, B2 a vysoké množství vitaminu D (pro pokrytí denní dávky vitaminu D pro dospělého člověka postačí už 20 až 25 g sušené houby).

Svým obsahem účinných látek se řadí do skupiny organismů, které podporují imunitu. Jednou z těchto prospěšných látek je lentinan – glukan, který byl v Japonsku zaveden jako standardní součást léčby některých nádorů. Má imunostimulační, antiinfekční (eliminuje virové, bakteriální, plísňové a parazitální infekční onemocnění), protinádorové a radioprotektivní účinky.

Stejně jako hlívu můžete shii–take konzumovat v přírodní podobě (sušená je k dostání v každém větším obchodě, před použitím je ovšem nutno ji na 20 minut namočit do horké vody), nebo ve formě kapslí (kúra obvykle trvá jeden až tři měsíce).

Vedle aktivačního účinku na organismus působí shii–take také na snížení hladiny cholesterolu a přebytečných hormonů (při fyzické a psychické zátěži). Houbu mohou pro její léčivé účinky využívat preventivně i mladí lidé, na které jsou kladeny vysoké nároky při studiu, jež vedou k fyzické a duševní vyčerpanosti.

Určena je i seniorům, jejichž organismus je přirozeně oslabený, a nemocným, kteří přijímají syntetické léky (antibiotika či chemoterapeutika).

Látky obsažené v shii–take navíc příznivě působí na látkovou výměnu, čistí trávicí trakt, játra a střeva, mají regenerační účinek a blahodárně působí na zvýšení narušené potence.

Hlíva ústřičná (Pleurotus ostreatus)

Klobouky hlívy ústřičné svou barvou i tvarem připomínají větší ústřice (odtud pochází i druhové pojmenování). Plodnice hlívy ústřičné můžeme najít především v říjnu a v listopadu na pařezech i kmenech listnatých stromů (topolů, vrb, ořešáků, jasanů, buků a dubů) v místech chráněných před mrazivými větry. Hlíva má ráda vlhká místa – podél vodních toků, lužní lesy, údolí a podobně, roste ovšem i v parcích a zahradách.

Hlíva ústřičná obsahuje ve vysokém množství jeden z nejúčinnějších imuno­stimulátorů, B–glukan. Tato látka aktivuje buňky imunitního systému, tzv. makrofágy, zvyšuje jejich účinek – tedy pomáhá ničit cizorodé látky i organismy nebo poškozené buňky vlastní tkáně.

Konzumace hlívy ústřičné (čerstvé nebo v podobě výtažku) může prospět kardiakům, protože velmi účinně upravuje hladinu cholesterolu v krvi a krevní tlak.