Z koriandru užijete hned několik částí, konkrétně list a plod. Kořen se používá spíše okrajově, ale chuťově je aromatičtější kopií lístků. Koriandr známe většinou jen jako koření v pytlíčku, někdo jej kupuje i jako svazek lístků. A někdo si jej pěstuje sám. Není to žádná věda. Koriandr spadá pod čeleď miříkovitých a dorůstá metrové výšky. Kvést může bíle nebo růžově, a to v intervalu od června do července. Poté se již můžete těšit na malé kulaté hnědožluté kuličky, slavné koření. A jak je našemu tělu koriandr ku prospěchu?

Hojí nervy, revma a zklidní trávicí trakt

Tahle bylinka je skvělou zásobárnou silic a vitamínů řady B. Pokud máte problémy s trávením, zkuste s nimi bojovat právě koriandrem. Podporuje tvorbu žaludečních šťáv a pomůže vám při nadýmání. Ideální je popíjet jej ve formě čaje, který můžete „vylepšit“ o špetku celého kmínu. A to není vše. Bolí vás klouby? Způsobuje-li vaše potíže revma, mnoha lidem ulevily koriandrové obklady. Obvykle se před jejich aplikací nechá koriandr macerovat v lihu. Dále podporuje odkašlávání a působí jako balzám na pocuchané nervy. Jen tak na okraj: V mnoha zemích je koriandr považován za účinné afrodiziakum.

čaj

Na čaj potřebujete polévkovou lžíci drcených semen koriandru a dva decilitry vody. Krátce povařte. Účinná je i konzumace semen. Nadrťte je těsně před použitím. Užívá se dvakrát až třikrát denně jedna mocca lžička.

Do hub, na maso, ale i do polévky

V roli koření je koriandr v Česku oblíbený při – s trochou nadsázky – národním sportu v podobě houbaření. K nakládaným houbám, stejně jako k nakládané zelenině, skvěle pasuje. Pokud pečete domácí chleba a ještě jste nezkusili tohle koření přidat, je nejvyšší čas. Patří také do perníku, řada kuchařů a kuchařek na něj nedá dopustit, pokud jde o dochucování masa. V prvé řadě jehněčího, ale také ryb, hovězího, či vepřového masa. Celý seznam receptů s ním počítá do polévek a salátů. Bez koriandru se například jen těžko uvaří indické kari. Někdo před lístky koriandru preferuje anýz, chuťově jsou na stejné nótě.

Pěstování koriandru není žádná věda

Chcete si koriandr vypěstovat sami? Můžete na zahrádce, ale třeba i v truhlíku na balkóně či za oknem. Zalévání by mělo probíhat odstátou vodou ne pod lístky, ale do spodní misky, aby si bylinka čerpala vodu zespodu. Koriandr nemá rád příliš mokrou půdu, každodenní zalévání přímo do truhlíku ho umoří. Má-li dobře růst, myslete na hnojení. Stačí jednou za měsíc organickým hnojivem.

Uvařte si čínu z kapra s koriandrem

Co budete potřebovat?

  • 500 g filetů z kapra
  • 1 vejce, sůl
  • lžíce škrobové moučky
  • olej
  • 60 g mrkve
  • 60 g pórku
  • 40 g cibule
  • sladkou sojovou omáčku
  • 1 dcl bílého vína
  • mletý zázvor
  • sladkou papriku
  • drcený koriandr

Jak na to?

Rybí maso nakrájejte na úzké nudličky. Ze škrobu, vejce, soli a koření ušlehejte marinádu. Podle své chuti do ní můžete přidat třeba česnek i jiné koření. Do marinády pak nudličky z kapra vmíchejte a nechte chvilku odležet (15 minut v ledničce). Mezitím si nakrájejte na stejně velké kousky mrkev, cibuli a pórek. Na rozpáleném oleji (pánev s hlubokým dnem, nebo wok) opékejte kousky ryby do zlatova. Pak přidejte zeleninu, jako první mrkev, která je nejtvrdší, pak cibuli a až úplně nakonec pórek. Krátce vše osmahněte.

Číňané si na dohotovení pokrmu připravují zahušťovací a ochucovaní zálivku. Smíchejte proto víno a sojovou omáčku, můžete přidat i trošičku škrobové moučky a vše pak vlijte do pánve. Důkladně promíchejte, kratičce poduste a podávejte. Třeba s rýžovými nudlemi, jasmínovou rýží nebo cous cousem.