Voňavou vzpruhu v podobě šálku kávy si po ránu dopřávají nejen Italové, ale i velké množství Čechů. Dříve tak populárního „turka“ vytlačilo espresso. Vychutnat si kávu můžeme i jinak. Zejména v poslední době se prosazují některé nové módní způsoby, které jsou často spíše efektní než efektivní. Co ale zkusit nějakou klasiku? Italskou moka konvičku známe především z dovolené, kromě toho je tu french press nebo klasická překapávaná káva. Když je dobře připravíme, můžeme dosáhnout vynikající chuti s relativně malou námahou.

Arabica nebo Robusta?

Ať se rozhodnete pro jakýkoli způsob přípravy, základem je vždy kvalitní surovina. Na trhu je dnes poměrně velký výběr různých směsí, ale můžete si už také koupit kávy pocházející z určité oblasti. Díky tomu máte šanci ve svém šálku porovnat, jestli vám chutnají více kávy z jižní Ameriky, Afriky nebo třeba Asie. Kvalitnější káva je obvykle Arabica, druh kávy dozrávající ve vyšších nadmořských výškách a s menšími výnosy, proto také obvykle dražší. Pro našince může být Arabica zprvu kyselejší. „Je to dáno tím, že před rokem 1989 se k nám dovážela káva především z Vietnamu, kde se pěstovala výhradně Robusta,“ vysvětluje Michal Bulíř, produktový specialista společnosti Datart.

Pro Robustu je typická především nahořklá chuť a Češi si na ni za mnoho let zvykli. Robustu není třeba zcela zatracovat, své místo má například ve směsích pro přípravu espressa, kterému kromě hořkosti dodává také výraznou pěnu. Ostatně v Itálii zákon dovoluje směs obsahující méně než 5 procent Robusty označovat jako 100% Arabica. Káva čisté Arabiky bývá obvykle mnohem méně hořká. Pokud vám ale nevyhovuje její lehce nakyslá chuť, zkuste trochu experimentovat s původem – paleta chutí u této odrůdy je totiž neskutečně široká. Například kávy pocházející z jižní Ameriky, Asie nebo Tichomoří nemusí být kyselé skoro vůbec.

Pozor na mletí

Ať již zvolíte kávu jakoukoli, pokud je to jen trochu možné, nekupujte ji mletou. Samozřejmě je to pohodlnější, ale připravíte se o hodně chuti. „Káva má tendenci rychle oxidovat, to znamená, že z ní vyprchávají ty nejcennější aromatické látky dodávající jí vůni i chuť. Už po pár hodinách na vzduchu mletá káva degraduje,“ upozorňuje barista Adam Troubil. Proto je lepší pořídit si domů mlýnek a namlít si přesnou dávku těsně před přípravou.

Důležitá je i hrubost, ta totiž rozhoduje o tom, kolik látek se vám do kávy uvolní. V tomto případě neplatí čím více, tím lépe. V samotných kávových zrnech je mnoho látek, o které ve výsledném nápoji opravdu nestojíme. Proto třeba na moka kávu potřebujeme jemnější mletí, naopak na french press či překapávanou kávu je vhodné nastavit mlýnek spíše na střední hrubost.

French press – starý dobrý turek trochu jinak

K návyku na spíše hořčejší kávu určitě přispěl i hodně nezvyklý způsob přípravy, kdy se mletá káva zalévala přímo v hrnku. Tím se totiž z kávových zrn vylouhují i látky, které se do ní při standardním způsobu přípravy nemají dostat. Je to podobné, jako když necháte v šálku příliš dlouho louhovat čaj, výsledná chuť bude zřejmě zcela přebita hořkostí. Ale máme dobrou zprávu, pokud vám ostatní přípravy kávy připadají příliš mdlé, zkuste french press. Stačí k tomu jednoduchá konvička se sítkem, které se dá stlačit. Pořídíte ji i za cenu pár desítek korun, a na rozdíl od jiných způsobů přípravy kávy, nečekají na vás žádné další náklady.

Příprava je snadná, do french press konvičky nasypete 7 gramů kávy na šálek. Konvičky mohou být různě veliké, takže lze připravit i více káv najednou. Ty pak zalijete horkou vodou, neměla by být úplně vařící, ideální je tako mezi 80 a 90 stupni Celsia. Adam Troubil doporučuje nalít nejprve menší množství vody, tak aby byla káva jen tak tak potopena a nechat přibližně 30 sekund kávu rozvinout. Potom již můžete dolít zbytek, podle požadovaného počtu šálků. Ale pozor, louhovat by se měla už jen 2,5 minuty, pak je potřeba stlačit sítko a co nejrychleji rozlít do hrnečků. Odměnou za trochu starostí vám bude opravdu výrazná káva s výraznou chutí.

Moka – beze změn od roku 1933

Také příprava kávy moka je poměrně snadná a nepotřebujete k tomu žádné drahé vybavení. Moka konvičku najdeme snad v každé italské domácnosti. V Česku začínají základní modely již někdy kolem dvou set korun. Její princip je až geniálně jednoduchý, jako jeden z mála způsobů přípravy se moka od svého vynálezu prakticky nezměnilo. Jak ji vymyslel Alfonso Bialetti v roce 1933, tak funguje dodnes. Konvička má tři části, dolní je určena na vodu, v prostředku je pak sítko, přes které voda nateče do vrchní části.

Příprava není složitá, budete potřebovat asi 40 ml studené vody, kterou nalijete dolů. Nasadíte do ní kovové sítko, do kterého dáte opět přibližně 15 gramů kávy. Konvičky mohou být větší, takže množství samozřejmě násobte počtem porcí. A pak již stačí moka konvičku postavit na plotýnku či plynový hořák. Zahříváním se voda promění na páru a zvyšující se tlak zajistí, že pára projde kávou a v horní části konvičky se opět promění ve vodu. Italové tenhle způsob milují, a pokud máte rádi silnou kávu, určitě mu přijdete na chuť také.

Překapávaná káva neboli drip

Překapávaná káva patří k nejoblíbenějším způsobům přípravy kávy. Bohužel ji trochu degradovala především podivná břečka podávaná v některých hotelech ke snídani. Přestože například v USA patří překapávaná káva do běžné nabídky velké části restaurací, v Evropě to je spíše výjimka. Její výhodou je, že si ji můžete snadno připravit i doma. Na trhu je nekonečná škála různých překapávačů, ale koupit si můžete i velmi jednoduchý plastový překapávač určený pro přípravu jednoho šálku. U něj vystačíte s rychlovarnou konvicí. Na rozdíl od předchozích dvou způsobů, budete potřebovat papírové filtry, ale ani to není nijak drahá záležitost.

Na překapávanou kávu použijte asi 15 gramů kávy namleté na střední hrubost. Na rozdíl od krátkého espresa si překapávaná káva uchovává aroma i chuť dlouhé minuty a postupně s tím, jak šálek chladne, se jeho aroma mění a dále rozvíjí. Navíc má i velmi jemnou chuť. „Podobně jako u french pressu i u překapávané kávy je vhodné nejprve zalít kávu ve filtru menším množstvím vody a nechat ji asi 30 sekund působit,“ doporučuje Adam Troubil. Pak již můžeme pomalu dolít potřebné množství vody.